A kedden, kora délután kiadott bizottsági közlemény kilenc jelentős változást, átrendeződést sorol fel az új testülettel kapcsolatban, de ezek egyike sem érinti az oktatási-kulturális tárcát. Annyi apró változás történt – de a közlemény nem szól erről - , hogy míg Vassziliou az oktatás, kultúra, ifjúsági ügyek mellett a nyelvi sokféleséget felügyelte, az új portfólió negyedik szakterülete az állampolgárság lesz.
Vassziliou asszony sok érdekes kezdeményezést indított el, éppen holnap mutatja be azt a projektet, amely fiatal európai írók novelláit teszi fel kínai netes oldalakra. De mivel a kultúra és az oktatás a tagállamok hatáskörébe tartozik, és ez a portfólió az összes uniós költségvetés pusztán egy százaléka felett diszponál, különösebb jelentősége természetesen nincs. Mivel az Orbán-kormány hevesen küzd az ellen, hogy az EU hatáskörét oktatási, kulturális és más „nemzeti” ügyekre kiterjesszék, sok munkát a Fidesz sem szánna Navracsicsnak. Az oktatási-kulturális biztos az új felállásban egyébként a Valdis Dombrovskis litván alelnök vezette teamben dolgozna majd.
A szakbizottságok a következő hetekben fogalmazzák meg kérdéseiket a jelölteknek. A biztos-jelöltek bizottsági meghallgatása szeptember 29-én kezdődik, és más parlamenti programoktól függően vagy október 3-ig, vagy október 7-ig tart. Navracsics Tibornak elsődlegesen az oktatási és kulturális bizottságban kell majd megválaszolnia a képviselők kérdéseit egy többórás processzus keretében. A bizottság ezt követően dönt a jelölt alkalmasságáról. Az oktatási és kulturális szakbizottság elnöke az olasz szocialista-demokrata Silvia Costa. Az alelnökök között van a fideszes Bocskor Andrea, a német zöld Helga Trüpel és egy román liberális képviselő is. A parlamenti szokásjog szerint a szakbizottság formálisan nem szavaz a jelöltről, hanem a frakciók befolyásos képviselői többségi alapon vagy elfogadják, vagy elutasítják a jelöltet, illetve annak bizottsági produkcióját.