Ukrajna;harcok;

Fotó: Spencer Platt, Gettyimages.

- Harci zónában nem fizetnek adót

Óriási költségvetési kiesést jelent az adóbefizetések elmaradása a harcok sújtotta kelet-ukrajnai térségben. 2014 január-szeptember folyamán a Luhanszki és Donyecki területek, nem a teljes két megye, hanem csak a szakadárok által ellenőrzött részek,  4,4 milliárd hrivnya összegben nem fizettek adót – közölte Igor Bilousz, az ukrán  Állami Fiskális Szolgálat vezetője.

Augusztusig az ukrán adófizetők 270,5 milliárd hrivnyát fizettek be, ami összességében megegyezett a 2013-ban befizetett adó mértékével, ámde augusztusban jelentős csökkenés történt, 26,5 százalékkal kevesebb adó folyt be a költségvetésbe. Az ukrán média megjegyzi, augusztustól vám- és adómentesen lehet fegyvert bevinni Ukrajnába.

termelés is csökkent, január-augusztus időszakban a járműgyártás például 15 százalékkal, közölte az Ukravtoprom. Tizenhárom százalékkal csökkent a személyautó-gyártás az egy évvel ezelőtti azonos időszakhoz képest, a haszongépjármű gyártásának mértéke 3 százalékkal esett vissza. Leginkább az autóbusz gyártásának mértéke csökkent, mintegy 55 százalékkal.

Több vállalat tönkre is ment, főképp a terrorellenes hadművelet körzetében. A katonai akció áprilisi kezdete óta a Donyeck medencében, a donbásszi régióban 600 vállalat ment csődbe, helyreállításukra több tízmilliárd dollárra van szükség – közölte Igor Bilousz. Az ukrán Állami Fiskális Szolgálat vezetője által ismertetett adatok szerint 396 vállalat semmisült meg a Donyecki területen, ebből 200 vállalat a Luhanszki területen működött. Ezek olyan vállalatok, melyek helyreállítása sok időbe telik.  Hangsúlyozta, hogy a katonai műveletek infrastruktúrára gyakorolt romboló hatása jelentős. A károk több tízmilliárd dollárra tehetők, azonban a károkat teljes egészében csak a harcok befejezése után lehet felmérni.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közölte, Ukrajnának nagyon sürgősen humanitárius segítségre van szüksége, ugyanis még a védőoltás készlete is kimerült, bármikor járvány ütheti fel a fejét, jelentette be Genfben, egy sajtótájékoztatón a szervezet Ukrajnáért felelős képviselője, Dorit Nitzan. A WHO augusztus közepén 14 millió dollár segélyt kért Ukrajnának, de csak 40 ezret kapott.

Határozottan cáfolta a brit királyi ház azokat a sajtóértesüléseket, hogy II. Erzsébet királynő komoly aggodalmának adott volna hangot a jövő heti skóciai függetlenségi népszavazás kimenetelével kapcsolatban, vagy bármiféle egyéb módon befolyásolni kívánná a referendumot.