Várkert Bazár;Népszabadság;atlatszo.hu;Teknős Miklós;

Nem éppen a hatályos munkavédelmi előírásnak felel meg a művelet, de a felügyelőség elzárkózik a felelősség elől FOTÓ: NOL.HU/TE

- Mindenről a sajtó tehet…

A fényképet szeptember 2-án adta közre a Népszabadság. Teknős Miklós, aki 1990 óta a lap fotósa, a Várkert Bazárnál készítette. A fotót látva az atlatszo.hu (Vastagbőr) szeptember 3-án levelet írt a Budapest Fővárosi Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerve Munkavédelmi Felügyelőségének, kérve, tájékoztassák, hogy történt-e munkaügyi, munkavédelmi ellenőrzés a Várkert Bazár építése során; hogy a fotón minden részlet megfelel-e a hatályos munkavédelmi előírásoknak, s hogy terveznek-e vizsgálatot a fotó kapcsán.

A szerkesztőség választ kapott, amely szerint a Várkert Bazár építési munkaterületén még az atlatszo.hu bejelentése előtt több alkalommal is volt munkavédelmi és munkaügyi hatósági ellenőrzés. A válasz így folytatódik: „Az Ön e-mailje alapján másnap (2014. szeptember 4-én) munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzést tartottak az illetékes munkavédelmi és munkaügyi hatóság felügyelői.

Az ellenőrzés során az eljáró felügyelők a képen látható munkavállalók közül kettőt a helyszínen találtak, akik tanú nyilatkozatai alapján kijelenthető, hogy a fénykép egy fotós kérésére készült. Az ellenőrzésen készült jegyzőkönyv tanúsága szerint ismeretlen férfi jelent meg a munkaterületen fényképezőgéppel, és a kivitelezést végző dolgozókkal megbeszélte, hogy magán célra szeretné készíteni a fotót, és kifejezetten extrém helyzet ábrázolása a célja.

A fejjel gödörbe lógatott személy testi épségének veszélyeztetése ennek a felelőtlen kérésnek a következménye volt, és nem valós munkavégzési helyzetből adódott. Üdvözlettel, Szivák Bernadett sajtófőnök.” A 444 tegnap elérte Teknős Miklóst, aki lapunknak is megerősítette, amit a portálnak mondott: egyszerűen nem igaz, amit a kormányhivatal ír.

Ezt nekik is elmondta volna, ha megkeresik, és szívesen megmutatta volna a teljes sorozatot, amiből kiderül, hogy a munkások hosszasan szereltek egy szűk helyen, amihez nehezen fértek hozzá. A gond egyébként az volt, hogy túl szűk volt a lyuk, a munkás nem tudott mélyen belehajolni, ha meg melléfeküdt, nem érte el, amit akart. Ő azért ment a Várkerthez, hogy ott az átadás után is folytatódó munkálatok fotózza.

Amikor odaért, akkor a két munkás már fogta és lógatta a harmadik társát. Amikor végeztek, odament hozzájuk, és bemutatkozott, megemlítve a munkahelyét is. Teknős szerint erős a gyanú, hogy utóbb megfenyegették a munkásokat. Amúgy annak idején megszoktam, hogy a sajtó felel mindenért – tette hozzá.

Az emberi erőforrások minisztere azt kezdeményezi, hogy minősített tételnek számítson a büntető törvénykönyvben, ha valaki oktatási intézményben, illetve intézmény által szervezett programon nemi erkölcs elleni bűncselekményt követ el. A büntetőjogi felelősségre vonás mellett azt is meg kell vizsgálni, hogy szükség van-e a felsőoktatási törvény módosítására.