A portál értesülései szerint a rendőrök csak az ott dolgozókat engedik be az irodába, és nekik is megtiltották a mobiltelefon-használatot. Úgy tudják, az alapítvány könyvelőjéhez is kimentek a rendőrök. Az atv.hu közlése szerint a Demokratikus Jogok Fejlesztésért Alapítványhoz is kiszálltak a rendőrök a délelőtt folyamán, utóbbi szervezet szintén részt vett a pályázatok lebonyolításában.
MSZP: ne támadja, hanem védje a civileket a rendőrség!
Az MSZP szerint sem jogi, sem eljárási indoka nem lehet annak, hogy a készenléti rendőrség tagjai szállják meg egy civil alapítvány irodáját. Bárándy Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának szocialista alelnöke kijelentette: egy ilyen akcióval megfélemlítik a teljes civil szférát. Jogállamban még egy esetleges törvénysértés gyanúja sem indokolja a rendőrállami gyakorlatot idéző fellépést - fogalmazott a politikus.Az ellenzéki képviselő arra szólította fel Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy "ne a putyini illiberális autokráciáról vegyen példát".
Fotó: Facebook
DK: a kormány hagyjon fel a félelemkeltéssel!
A Demokratikus Koalíció (DK) arra szólította fel a kormányt, hogy hagyjon fel a félelemkeltéssel és a civil szféra elleni támadásokkal. Molnár Csaba, az ellenzéki párt ügyvezető alelnöke hétfői közleményében azt írta: a kormány civil szervezetek elleni támadása újabb mérföldkőhöz érkezett, mert míg "eddig csak NAV ellenőrzésekkel és sajtónyilatkozatokkal helyeztek nyomást a civil szférára, mára azonban a félelmet keltő rendőri akcióktól sem vonakodnak már". A politikus elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány készenléti rendőröket küld egy olyan civil szervezetre, amely komoly társadalmi munkát végez és olyan problémákat próbál megoldani, amelyekre a kormány képtelen volt. A DK arra kíváncsi, hogy mi indokolta a készenléti rendőrség nagy létszámú jelenlétét.
Lázár János áprilisban lendült támadásba, mondván: tarthatatlan, hogy nem a kormány felügyeli a Norvég Civil Alapoktól a civil szervezeteknek juttatott támogatásokat. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ezek a pénzek közpénznek minősülnek, ezt a véleményt azonban az azokat biztosító Norvégia nem osztja. A támadás fő eleme az alapokat kezelő Ökotárs Alapítvány folyamatos vegzálása. Az ügy miatt jelentős diplomáciai vita alakult ki Magyarország és Norvégia között, aminek következtében Vidar Helgesen, a skandináv ország Európa-ügyi minisztere jelezte: Norvégia szankciók kiszabását fogja kérni Budapest ellen az Európai Uniótól, miközben az alap 1,3 milliárd korona kifizetését visszatartja.
Együtt-PM: koncepciós eljárás zajlik az Ökotárs ellen
Az Együtt-PM politikai koncepciós eljárás részének tartja, hogy a rendőrség hétfőn nagy erőkkel vonult ki az Ökotárs Alapítványhoz. Az ellenzéki pártszövetség közleményében azt írja: biztosak abban, hogy az Ökotárs a magyar jogszabályok teljes betartása mellett működik, és a társadalomnak hasznos tevékenységet végez. Az Együtt-PM szerint az Ökotárs Alapítvány és "a kormány által putyini módszerekkel üldözött - részben norvég pénzekből finanszírozott - civil szervezetek" nem támadják, hanem éppenséggel védik a magyar polgárok érdekeit és "a magyar demokrácia maradékát". A pártszövetség felszólította a kormányt, hagyjon föl a "boszorkányüldözéssel", egyúttal magyarázatot vár arra, hogy miért kellett "félelmet keltő módon", komoly rendőri erővel "megrohamozni" az alapítvány irodáit.
Az Együtt-PM Facebook oldalán tüntetésre hív 18 órára a Szerb utcába az Ökotárs elé.
Elvitték a rendőrök az Ökotárs igazgatóját
Az Ökotárs Alapítványnál tartott razzia során elvitték a rendőrök az Ökotárs Alapítvány igazgatóját, Móra Veronikát - írja a Klubrádió.
A Klubrádió információi szerint mintegy százan vannak az este 6 órakor kezdődött tüntetés helyszínén. Miközben Móra Veronika alapítványi vezetőt elvitte a rendőrautó, sok rendőr állt sorfalat, a tömeg meg azt üvöltötte, hogy "rendőrállam, rendőrállam!".
A civilekkel szemben folytatott kormányzati támadások legdurvább fejleményének nevezték az Ökotárs munkatársai azt, hogy reggel megjelentek az irodájukban a készenléti rendőrök és a Nemzeti Nyomozó Iroda emberei.
A norvég civil pénzeket is kezelő civil szervezet könyvelőjénél, a DemNetnél ugyancsak házkutatást tartottak napközben, az Ökotárs alapítójához, Foltányi Zsuzsához pedig délután csengettek be nyomozók.
Iratokat, számítógépeket foglalt le a rendőrség több helyszínen, összefüggésben azzal a nyomozással, amelyet hűtlen kezelés és jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt folytatnak egy alapítvány ellen - közölte honlapján az Országos Rendőr-főkapitányság.