önkormányzati választások;liberálisok;Bodnár Zoltán;

Fotó: Facebook

- Senki nem születik főpolgármesternek

Szavai szerint "erős reményekkel" vág neki az önkormányzati választásnak a Magyar Liberális Párt (MLP) főpolgármester-jelöltje. Bodnár Zoltán az MTI-nek adott interjúban elmondta: nem érzi hátránynak, hogy nincs városvezetési gyakorlata, hiszen "senki nem születik főpolgármesternek". Budapest vezetéséhez szerinte elsősorban intelligenciára és jó szervezetirányítási képességre van szükség.

Az MLP főpolgármester-jelöltje az MTI-nek úgy fogalmazott: "erős reményekkel" vág neki a választásnak, pártja meggyőződése ugyanis, hogy Budapesten több százezer szabadságszerető liberális él, akiknek az MLP egy világos alternatívát kínál. Véleménye szerint ha ehhez hozzáveszik a baloldali pártok széttöredezettségét, az akár győzelemre is feljogosíthatja.

Bodnár Zoltán jövő héten kezdi kampányát, ahogy várhatóan teljes programja is ekkor kerül nyilvánosságra. Bár ez "nem lesz ezer oldal, mint Tarlós Istváné, mert a választás nem egy Ki tud többet Budapestről vetélkedő" - jelentette ki.

Elképzeléseiről szólva elmondta: vannak olyan kézenfekvő ügyek - például a 3-as metró felújítása - amelyekkel nem is lenne szabad vagy helyes kampányolni, mert annyira egyértelmű, hogy meg kell oldani őket. Hozzátette, ebben az esetben arról lehet beszélni, hogy miközben a "kormány 120 milliárdért egy gigantomán" stadiont építtet, addig nem ad pénzt az égetően szükséges fővárosi felújításokra.

Az MLP jelöltje úgy értékeli: Tarlós István nem a budapestiek, hanem Orbán Viktor főpolgármestere, aki nem a város érdekeiért állt ki, hanem arra törekedett, hogy a "felülről érkező" instrukciókat végrehajtsa, "ami látszik a 600 milliárd forintos vagyonvesztésen is". Hozzátette, hogy meglátása szerint a főpolgármestert felülről és alulról is "szorongatják": felülről a kabinet, alulról azok a kerületi polgármesterek, például Kocsis Máté, Rogán Antal, Láng Zsolt, akik a Fidesz országos politikájának alakításában is szerepet játszanak.

Bodnár Zoltán kijelentette, hogy ő viszont felvállalná a konfliktusokat, mert a főpolgármesternek úgy kell képviselnie Budapest érdekeit, hogy megkerülhetetlen legyen a kormány számára. Hozzáfűzte, a város érdekében nyitott a kompromisszumkeresésre, de attól fél, hogy ez kevés lesz, mert a kormány kompromisszumképtelen és mindent erőből old meg. Ezért a civil szervezetekben és a lakosság döntésekbe való bevonásában látja a követendő utat. A város autonómiáját érintő kérdésekben minden esetben helyi népszavazást kezdeményezne - mondta a jelölt, még akkor is, ha jelenlegi jogszabályi keretek között nehéz népszavazást kezdeményezni.

Bodnár Zoltán bírálta a jelenlegi városvezetést, amiért annak véleménye szerint semmilyen hosszú távú víziója nincs, "nem lát tovább az 1-es villamos felújításánál". Ő ezzel szemben - folytatta - minimális célként tűzte ki, hogy Budapest hosszú távon a régió vezető városa legyen.

A sürgős ügyek közé a hajléktalanság és a korrupció felszámolását, valamint a drogprevenciót soroló Bodnár Zoltán azt mondta, a főváros vagyongazdálkodását viszonylag egyszerűen átláthatóvá lehet tenni, ahhoz csak annyi kell, hogy Budapest vezetése ne akarja eltitkolni a szerződéseket és a pénzek útját. Ezt azzal egészítette ki, hogy az MLP mögött nem állnak gazdasági érdekcsoportok, "senkinek nem tartozunk szívességgel, senkire nem kell gondolnunk, amikor a városi munkánkat kell szervezni", egyedül csak azzal kell foglalkozniuk, hogy a lehető legköltséghatékonyabban működjön a főváros.

Budapest vezetésének ellent kell állni minden olyan további centralizációs tevékenységnek, amelyik a kormány részéről várható - jelentette. Kifejtette: szerződéses alapon nem szabad hozzájárulni ahhoz, hogy újabb önkormányzati cégeket vegyenek el, de ha a kabinet a törvény erejével folytatja a "vagyonfosztást", az ellen legfeljebb az Alkotmánybíróságon lehet védekezni.

A jelölt közölte, hogy ha az MLP-t össze is hasonlíthatják az SZDSZ-szel, az semmilyen kontextusban nem jogelődje a Magyar Liberális Pártnak, ugyanis a Szabad Demokraták Szövetsége, amelynek "vitathatatlanul voltak történelmi érdemei a rendszerváltáskor, ma már csak a politikatörténet része". Demszky Gábor volt főpolgármesterrel is össze lehet hasonlítani bárkit, de ő nem MLP-s, hanem egy szabad demokrata főpolgármester volt - jelentette ki. Egyúttal azt mondta, hogy Demszky idején olyan távlatos fejlesztések valósultak meg, amelyek ma teljesen hiányoznak és a jelenlegi ciklusban átadott fejlesztések döntő többsége is a korábbi főpolgármester irányítása alatt kezdődött el.

A választók nem az alapján döntenek majd, hogy valaki "ígér-e 5-ös, 6-os vagy 7-es metrót", hanem az alapján, hogy a jelölt rendelkezik-e egy ekkora méretű szervezet irányításához szükséges képességekkel, vezetői tapasztalatokkal, intellektuális felkészültséggel, vannak-e gondolatai arról, hogy a várost hogy kell irányítani - foglalt állást Bodnár Zoltán.

Arról is beszélt, hogy regionális alapon szerveződő, több kerületi kapitányság összevonásából felálló rendőrségben gondolkodik. A városvezetésnek gondot kell fordítania arra, hogy a város alkalmazottai valóban a közt szolgálják; ez általában így is van, de az nem megengedhető, hogy egy közterület-felügyelő "TEK-es terrorelhárítónak képzeli magát, és a villamosról lerángatott fővárosi polgárt az úttestre gyűri" - mondta Bodnár Zoltán.

A politikus kulturális területen is változtatásokat tervez. Erről azt mondta: "lehet a szélsőjobbnak átjátszani Új Színházat és a barátoknak színházakat adni", de egy a városképében is 21. századi Budapesten a tehetség alapján kell eldönteni, hogy ki vezethet egy kulturális intézményt.