A német-francia háború legizgalmasabb fejezete. megkezdődött. A német seregek átverekedték magukat a tömérdek akadályon és már ott állanak Páris alatt és a francia főváros ostroma már megkezdődött. Még a külső erődök alatt áll a német sereg, de az ágyuk dörgése már behallik Párisba és míg a német Zeppelinek bombákkal rémítgetik a szorongatott főváros népét, a francia hadsereg kétségbeesetten, minden erejét megfeszítve és minden katonáját harcba küldve, készül a féltett, gyönyörű város védelmére. Páris védőerődítményeiből több mint ezer ágyú szegeződik az ostromló németek felé, akiket azonban ez a mindenre elszánt ellenállás és ez a roppant fölkészültség sem fog tudni megakadályozni abban, hogy a francia fővárosba bevonuljanak. A szörnyű küzdelem megindult és folyni fog egészen Páris kapitulációjáig.
Páris ostromáról az alábbi értesüléseink szólnak:
Folyik a harc Páris alatt.
Koppenhágán át Parisból jelentik a „Lokal-anzeiger"-nak, hogy Páristól nem messze keletre nagy csata folyik. Hír szerint a szövetséges francia-angol sereg volt a támadó. Romába az a jelentés érkezett, hogy hétfő reggel óta Parisban már hallatszik az ágyúk dörgése. A városban olyan jól kivehető minden egyes ágyúdörgés, mintha az ellenséges ütegek Páris külső erődei alatt volnának. A városban leírhatatlan nagy az izgatottság. Berlini hír jelenti azt, hogy kedden német aviatikusok ismét Páris fölé röpültek.
A francia aeroplánok minden ébersége hiábavaló volt, mert a Zeppelinnek sikerült körröpülést végezni Páris fölött. Tizenkét bombát dobott le, amelyek hat helyen nagy anyagi kárt okoztak. Hír szerint több ember is meghalt. Egy bomba az Elysée közvetlen közelében esett le. A Zeppelin azonkívül a párisi lakosság számára jelentéseket dobott le az újabb német harctéri eseményekről. Noha a francia röpülőgépek hozzáfogtak a Zeppelin üldözéséhez, ennek mégis sikerült Páris megkerülése után az előírt útját befejezni és visszatérni abba a léghajócsarnokba, amelyből elindult.
Genfi távirat adja hírül, hogy
Páris védelme
körül lázas sietséggel folytatják a munkálatokat. Több ezer munkás és sok száz polgári mérnök éjjel-nappal dolgozik. A legkülsőbb erődítményeken már több mint ezer ágyút állítottak föl. Gallieni tábornok, Páris katonai kormányzója — mint Rotterdamból jelentik — a katonasághoz és Páris lakosságához a következő manifesztumot intézte: „A francia köztársaság kormánya Párist elhagyta, hogy a honvédelmet hathatósabban szervezhesse. Parancsot kaptam, hogy Párist megvédelmezzem a tulhatalmas ellenség ellen. Ezt a parancsot a végsőig teljesíteni fogom."
Népszava 1914. szeptember 10.