Hiába érkeztek meg időben a megrendelt tankönyvcsomagok az iskolákba, idén sem indulhatott botrányok nélkül a tanév. Mint az előzetes sajtóhírekből sejthető volt, a csomagok jelentős része hiányos volt, illetve nem a megrendelt tankönyveket tartalmazta. Értesüléseink szerint a legtöbb helyen az idegennyelvi könyvek, illetve a könyvekhez tartozó munkafüzetek hiányoztak, sok kísérleti kiadvány esetében valószínűleg azért, mert a borítójuk nagyon hasonlított a hozzájuk tartozó munkafüzetekre, így az állami tankönyvterjesztő cég, a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) raktáraiban a csomagolók összecserélhették azokat.
További probléma, hogy a diákok által megkapott tankönyvek egy részében furcsa, meglehetősen elfogult szövegrészek olvashatók (lásd keretes írásunkat), amelyek egy-egy irodalmi mű vagy erkölcstani téma alapján a hétköznapokban próbálják "eligazítani" a tanulókat. Az egyik kifogásolt mű társszerzője a hvg.hu-nak azt mondta, a "nyugatimádatot" bíráló szövegrészeknek nincs köze az új tankönyvekhez, azok a sorok ugyanis 2006-ban jelentek meg a Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt. - az állami tulajdonba került Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó (NTK) régi neve - kiadványában. Valaczka András, a Budapesti Piarista Gimnázium tanára szerint az érintett bekezdés egy vitaindító modul része a könyvben, a szöveg pedig nem szolgál aktuálpolitikai törekvéseket, hiszen Valaczka állítása szerint nem ért hozzá.
Gond volt az egyik ötödikeseknek szóló informatika-tankönyv CD-mellékletével is, amelyet az egyik állami kiadó, az Apáczai készített. Az Origo szerint az adathordozón egy olyan rajzfilm volt, amelyen egy pálcikafigura baltával veri szét egy kislány fejét, majd utána a méhek kiszúrják a baltás ámokfutó szemét. Az egyszerű számítógépes animációt egyébként egy 11 éves brit kisfiú készítette. A hírportál cikkének megjelenése után az Apáczai bejelentette, hogy kicserélik a CD-mellékleteket.
A pedagóguskollégák is csak tanévkezdéskor találkoztak először az új tankönyvekkel, így még nem tudtak felkészülni belőlük - mondta lapunknak Galló Istvánné. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke szerint korábban erre többnyire nyáron került sor, amikor a kiadók szakmai bemutatókat tartottak a tanároknak az általuk kiválasztott kiadványokból, amelyeket a kezükbe is vehettek a pedagógusok, most viszont helyettük választott az oktatásirányítás. Galló Istvánné a "Javasolt kiadványok listájára" utalt, amelyet még tavasszal, a tankönyvrendelési időszakban küldött szét a köznevelési államtitkárság és a Klik az iskolaigazgatóknak, illetve a tankerületi igazgatóknak. Bár elvileg szabadon választhattak volna a pedagógusok az emberi erőforrások minisztere által jóváhagyott tankönyvjegyzékben szereplő kiadványok közül, a listához mellékelt levélben az állt: csak az előre meghatározott kiadványok közül lehet választani, amelyek döntő többsége kísérleti tankönyv, illetve az idén az állam által megvásárolt Apáczai Kiadó és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó kiadványa.
Aki újabb hibákat, problémás szövegrészeket talál az új tankönyvekben, annak észrevételeit várja az MSZP a tankonyves.blog.hu oldalra - jelentette be a szocialista Kiss László és Kunhalmi Ágnes. Kiss szerint azért rosszak a tankönyvek, mert sem idő, sem energia nem volt arra, hogy megfelelő kiadványokat készítsenek. A silány tankönyveket fel kell váltaniuk új, modern tananyagoknak, a kísérleti kiadványokat készítő Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) pedig nem tekintheti kísérleti nyulaknak a gyerekeket - tette hozzá a politikus. Kunhalmi közölte, korábban 3-4 tankönyv is volt tantárgyanként, amelyek közül szabadon választhattak a pedagógusok. Most viszont az állam, amely 25 éve nem vett részt a könyvkiadásban, egyszerűen a korábbi tankönyvekből ollózott össze újakat. "Az elmúlt 25 évben kormányoktól függetlenül rendben ment a tankönyvfejlesztés, most 25 év tapasztalatát dobta a kukába a kormány" - tette hozzá a szocialista politikus.