"Köszönjük Gyurcsány Ferenc tanácsait, de nem kérünk belőlük" - hárítja el a volt miniszterelnök javaslatait Szekeres Imre. Majd így folytatja: a későbbiekben, akár alkalmi választási együttműködés, akár pártszövetség lesz a modell, "először a saját pártunkat kell alkalmassá tennünk hivatása betöltésére".
Így fogalmaz:
"Szemben állunk a régiónkban kialakult „kaszinókapitalizmussal” is, amelyben torzulnak a versenyszabályok, az állam és a kiváltságosok visszaélnek erőfölényükkel, a szociális védelem elégtelen, a munkavállalók jogait csorbítják."
A politikus szerint nem a piacgazdaság az ellenfél, hanem a gazdaság és a társadalom egészséges működéséhez szükséges szociális ellensúlyok hiánya.
"Az „elitek demokráciáját” nem tudtuk mindenki demokráciájává szélesíteni, ezért válhatott az védtelenné... Volt felelősségünk a kétharmad létrejöttében, érzelem- és gondolatszegény ellenzéki politizálásunk miatt pedig a stabilizálódásában is."
Olyan mozgalom/párt létrehozására kell törekedni, amely egyszerre és elválaszthatatlanul vállalja a szociális és a demokratikus elkötelezettségét - folytatja Szekeres Imre -, de még kérdés, ez hogyan valósítható meg.
"Először is világos és egyértelmű program kell, amely tartalmazza korábbi követeléseinket a különbségek csökkentésére, így különösen az oktatás feltétlen elsőbbségét, a nettó 100 000 forintos minimálbért, a közmunkások helyzetének és bérének rendezését, a felzárkóztatást segítő gazdaságpolitikát, az egészségügy talpra állítását."
Ezért a szocialista párt vitát kezdeményez a garantált, feltétel nélküli alapjövedelemről és az idős embereknek biztosítandó alapellátásról - ígéri a politikus.
"A munkaalapú társadalommal szemben mi jólétalapú társadalmat szeretnénk. Nem fogunk megelégedni az 1989-es rendszerváltás céljaival, és fellépünk az állampolgárok valódi beleszólását biztosító „részvételi demokrácia” érdekében. "
Szekeres Imre szerint a törvényességet betartják az állam működéséért, de a kormánnyal nincs együttműködés sehol, semmiben. Se a parlamentben, se az önkormányzatokban, se az országos delegáción alapuló szervezetekben.
"Az orbáni rendszer nem legitim! Mi alternatív legitimitást kívánunk megteremteni és az intézményi együttműködés megtagadásával párhuzamosan új intézményi kereteket létrehozni. Megteremtjük az alternatív kormányzás intézményeit".
Ezért akarja létrehozni a szocialista párt a Nemzeti Kiegyezés Kerek asztalát, vele párhuzamosan megteremteni az új, rendszerkritikus együttműködés platformjait és fórumait, amihez a politikus szerint a Nemzeti Deák Körök és/vagy Nemzeti Kiegyezés Körök kellenek országszerte.
"Forradalom kell!" - folytatja Szekeres, aki szerint a szocialista önkormányzatok a gyakorlatban fogják megmutatni, hogy mást és másként tesznek a közösségért, mint a fideszesek. Ígérete szerint a tanévben gondoskodnak minden rászoruló gyerek étkezéséről, mindenkinek munkalehetőséget biztosítanak közmunkával. Egyúttal azt is kezdeményezik, hogy a helyi adók 5%-át helyi alapítványnak, intézménynek helyi közcélra lehessen felajánlani, az önkormányzati költségvetés 5%-ának felhasználásáról pedig az alternatív célok közül népszavazással döntsenek a helyi lakosok.
Írásában kitért az ellenzéki pártok viszonyában történt átrendeződésre. Felhívta a figyelmet arra, hogy az őszi önkormányzati választáson "a DK és az Együtt–PM által kierőszakolt „koordinált” indulás zűrzavarát tetézve" a baloldali pártok presztízsvesztesége okozhat bajokat Budapesten.
"Tisztában vagyunk azzal, hogy az MSZP hegemóniája véget ért, de nem fogadjuk el méltánytalan háttérbe szorítását" - üzente Szekeres.