Szeptember végéig adott határidőt a miniszterelnök a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (KEHI), hogy elvégezze a Norvég Civil Támogatási Alapok pályáztatási rendszerének átfogó vizsgálatát - mondta lapunknak a fejlesztéspolitikáért felelős helyettes államtitkár. Csepreghy Nándor kiemelte: a vizsgálat nemcsak a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatainak lebonyolítóit és támogatottjait, hanem az állami programirányító koordinációs szervezetet is érinti, a KEHI tehát ott is vizsgálódik. Ez a helyettes államtitkár szerint azért fontos, mert bizonyítja, hogy nem a civil pályázati pénzeket kezelő alapítvány ellen irányul az eljárás.
Ám arra Csepreghy nem kívánt érdemben reagálni, nem tartja-e aggályosnak, hogy a KEHI egy korábban a MIÉP színeiben önkormányzati és országgyűlési választáson is indult volt politikust, Mabda Gábort állította rá az ügyre. A KEHI jelenlegi főosztályvezető-helyetteséről a helyettes államtitkár azt mondta, nem olvasta az idevágó hírt, így nem is foglalna állást a kérdésben, de az biztos, hogy miután a Miniszterelnökség kiadta a vizsgálati utasítást a KEHI számára, onnantól kezdve ez a szervezet illetékes minden eljárásrendi kérdésben, így abban is, hogy milyen munkatársakat rendel ki a vizsgálat lefolytatására. Az eljárás minőségét és körülményeit pedig annak lezárulta után lehet vizsgálni - tette hozzá.
Az Átlátszó.hu blogján jelent meg, hogy a MIÉP színeiben indult 1998-ban az önkormányzati, 2002-ben pedig az országgyűlési választásokon Mabda Gábor, aki ma a KEHI főosztályvezető-helyetteseként a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatainak lebonyolítói és támogatottjai után vizsgálódik. Mabda - életrajzai szerint - 1998-ban lépett be a radikális pártba, és már abban az évben a MIÉP egyéni képviselőjelöltje és polgármesterjelöltje is volt Érden, 2002-ben pedig az országgyűlési választásokon szintén képviselőjelölt volt a párt Pest megyei listáján. De tagja, vagy tagja volt a trianoni békeszerződés igazságtalan voltát kutató és propagáló Trianon Társaságnak is. Ugyanakkor 2003-06 között jogászként dolgozott a Belügyminisztériumban, majd a Nemzeti Nyomozó Irodánál, 2006-08 között pedig a Vám és Pénzügyőrségnél pénzügyi nyomozóként tevékenykedett. 2012 áprilisa óta erősíti a KEHI állományát, az Átlátszó szerint Mabda "személyesen is ott volt a Demnet Alapítványnál és az Ökotárs Alapítványnál, amikor razziával indult a norvég pénzekből részesülő civilek KEHI-vizsgálata, és azóta is intenzív levelezésben áll a csuklóztatott szervezetekkel, újabb és újabb kívánságokkal áll elő azoknál, akik együttműködnek vele és a kormányzat minden törvényes alapot nélkülöző vizsgálatával".
Csepreghy lapunknak megismételte, amit ő és Perényi Zsigmond nemzetközi helyettes államtitkár az Európai Unió, a NATO, valamint az EBESZ tagországai Budapesten akkreditált nagyköveteinek küldött levélben írt: a kormány elkötelezett a norvég kabinettel a Norvég Civil Támogatási Alapok felfüggesztésének ügyében kialakult konfliktus mihamarabbi tisztázásában. Emlékeztetett, két kérdésben van vita, a magyar irányítás alatt álló programterületek 2014 januárjában megváltozott intézményrendszere miatt Norvégia felfüggesztette az egyezmény végrehajtását. Néhány nappal később robbant a civil alapot érintő botrány, s akkor - idézte fel a helyettes államtitkár - még a norvég fél is azt mondta, hogy a két ügynek semmi köze egymáshoz. Most azonban a norvég kormány már a pénzfolyósítás feltételéül szabta a civilek pályáztatását érintő KEHI-vizsgálat lezárását, annak ellenére, hogy a Miniszterelnökség már eleget tett a norvég kérésnek az első ügyben. Csepreghy kiemelte: az, hogy az Ökotárs Alapítvány kiírta a civileknek szóló harmadik pályázatot, mutatja, hogy Magyarországon a konfliktus ellenére folyik a munka, így az államapparátusban is zajlik a pályázatok értékelése, hiszen ezeket a norvég támogatásokat egyébként is utólag, az állami előfinanszírozást követően tudják kiszámlázni. Csepreghy ezért is bízik abban, hogy szeptember végére mindkét fél számára megnyugtató módon zárulhat le az ügy.