;

vizsgálat;MIÉP;Norvég Alap;KEHI;pályázatok;

A Miniszterelnökség helyettes államtitkára szerint a vizsgálatok ügyében a KEHI illetékes FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Tovább húzódik a norvég vita

Csak a KEHI illetékes a vizsgálatait érintő eljárásrendi kérdésekben, így abban is, hogy kit rendel ki egy-egy ügyben - mondta lapunknak Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai helyettes államtitkára szerint a Miniszterelnökség csak a vizsgálati utasításig volt illetékes a Norvég Civil Támogatási Alapok pályáztatási rendszerét átvilágító kormányzati ellenőrzésben, amelyet a vizsgálat szeptember végére várható lezárását követően lehet értékelni.

Szeptember végéig adott határidőt a miniszterelnök a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (KEHI), hogy elvégezze a Norvég Civil Támogatási Alapok pályáztatási rendszerének átfogó vizsgálatát - mondta lapunknak a fejlesztéspolitikáért felelős helyettes államtitkár. Csepreghy Nándor kiemelte: a vizsgálat nemcsak a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatainak lebonyolítóit és támogatottjait, hanem az állami programirányító koordinációs szervezetet is érinti, a KEHI tehát ott is vizsgálódik. Ez a helyettes államtitkár szerint azért fontos, mert bizonyítja, hogy nem a civil pályázati pénzeket kezelő alapítvány ellen irányul az eljárás.

Ám arra Csepreghy nem kívánt érdemben reagálni, nem tartja-e aggályosnak, hogy a KEHI egy korábban a MIÉP színeiben önkormányzati és országgyűlési választáson is indult volt politikust, Mabda Gábort állította rá az ügyre. A KEHI jelenlegi főosztályvezető-helyetteséről a helyettes államtitkár azt mondta, nem olvasta az idevágó hírt, így nem is foglalna állást a kérdésben, de az biztos, hogy miután a Miniszterelnökség kiadta a vizsgálati utasítást a KEHI számára, onnantól kezdve ez a szervezet illetékes minden eljárásrendi kérdésben, így abban is, hogy milyen munkatársakat rendel ki a vizsgálat lefolytatására. Az eljárás minőségét és körülményeit pedig annak lezárulta után lehet vizsgálni - tette hozzá.

Az Átlátszó.hu blogján jelent meg, hogy a MIÉP színeiben indult 1998-ban az önkormányzati, 2002-ben pedig az országgyűlési választásokon Mabda Gábor, aki ma a KEHI főosztályvezető-helyetteseként a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatainak lebonyolítói és támogatottjai után vizsgálódik. Mabda - életrajzai szerint - 1998-ban lépett be a radikális pártba, és már abban az évben a MIÉP egyéni képviselőjelöltje és polgármesterjelöltje is volt Érden, 2002-ben pedig az országgyűlési választásokon szintén képviselőjelölt volt a párt Pest megyei listáján. De tagja, vagy tagja volt a trianoni békeszerződés igazságtalan voltát kutató és propagáló Trianon Társaságnak is. Ugyanakkor 2003-06 között jogászként dolgozott a Belügyminisztériumban, majd a Nemzeti Nyomozó Irodánál, 2006-08 között pedig a Vám és Pénzügyőrségnél pénzügyi nyomozóként tevékenykedett. 2012 áprilisa óta erősíti a KEHI állományát, az Átlátszó szerint Mabda "személyesen is ott volt a Demnet Alapítványnál és az Ökotárs Alapítványnál, amikor razziával indult a norvég pénzekből részesülő civilek KEHI-vizsgálata, és azóta is intenzív levelezésben áll a csuklóztatott szervezetekkel, újabb és újabb kívánságokkal áll elő azoknál, akik együttműködnek vele és a kormányzat minden törvényes alapot nélkülöző vizsgálatával".

Csepreghy lapunknak megismételte, amit ő és Perényi Zsigmond nemzetközi helyettes államtitkár az Európai Unió, a NATO, valamint az EBESZ tagországai Budapesten akkreditált nagyköveteinek küldött levélben írt: a kormány elkötelezett a norvég kabinettel a Norvég Civil Támogatási Alapok felfüggesztésének ügyében kialakult konfliktus mihamarabbi tisztázásában. Emlékeztetett, két kérdésben van vita, a magyar irányítás alatt álló programterületek 2014 januárjában megváltozott intézményrendszere miatt Norvégia felfüggesztette az egyezmény végrehajtását. Néhány nappal később robbant a civil alapot érintő botrány, s akkor - idézte fel a helyettes államtitkár - még a norvég fél is azt mondta, hogy a két ügynek semmi köze egymáshoz. Most azonban a norvég kormány már a pénzfolyósítás feltételéül szabta a civilek pályáztatását érintő KEHI-vizsgálat lezárását, annak ellenére, hogy a Miniszterelnökség már eleget tett a norvég kérésnek az első ügyben. Csepreghy kiemelte: az, hogy az Ökotárs Alapítvány kiírta a civileknek szóló harmadik pályázatot, mutatja, hogy Magyarországon a konfliktus ellenére folyik a munka, így az államapparátusban is zajlik a pályázatok értékelése, hiszen ezeket a norvég támogatásokat egyébként is utólag, az állami előfinanszírozást követően tudják kiszámlázni. Csepreghy ezért is bízik abban, hogy szeptember végére mindkét fél számára megnyugtató módon zárulhat le az ügy.

                                             Meghirdették a új pályázatot
Megjelent a Norvég Civil Támogatási Alap civil szervezeteket támogató harmadik pályázatának felhívása, az első forduló beadási határideje október 15. - közölte az Ökotárs Alapítvány a pályázatot lebonyolító konzorcium vezetőjeként. A pályázat célja, hogy segítse a magyarországi civil társadalom fejlődését, valamint erősítse részvételét a társadalmi igazságosság, a demokrácia és a fenntartható fejlődés alakításában. A felhívásban szereplő feltételeknek megfelelő szervezetek hét témakörben nyújthatnak be pályázatot: emberi jogok és demokrácia, női jogok és esélyegyenlőség, szervezet- és közösségfejlesztés, ifjúsági- és gyermekügyek, környezetvédelem és fenntartható fejlődés, jóléti szolgáltatások, társadalmilag sérülékeny csoportok megerősítése. Ezúttal is két kategóriában, közepes és kisprojektekkel lehet pályázni, legfeljebb 50 ezer, illetve 15 ezer euróig (15,75, illetve 4,7 millió forintig). A pályázat kétfordulós, végeredményét várhatóan 2015 februárjában hirdetik ki.

Határozathirdetésre halasztott el négy újabb devizahiteles pert a Fővárosi Törvényszék hétfőn, melyeket a Lombard Ingatlan Zrt., az Örkényi Takarékszövetkezet, a Retail Prod Zrt. és a PSA Finance Hungary Zrt. indított a magyar állam ellen.