Úgy vélekedett, az Iszlám Állam most nagyobb fenyegetést az országra nézve, mint az al-Kaida valaha. A szigorító intézkedés célja a Közel-Keleten harcoló brit állampolgárságú dzsihádisták Nagy-Britanniába való visszatérésének megakadályozása, illetve olyan személyek kiutazásának megakadályozása, akikről gyanítható, hogy külföldi terrorcselekményekben vennének részt, valamely szélsőséges csoportosulás mellett készülnek harcolni.
London már múlt hét végén második legmagasabb fokozatra emelte a királyság terrorkészültségét, azzal indokolva a lépést, hogy a hírszerzés információi szerint nagy a valószínűsége annak, hogy Nagy Britannia ellen terrortámadás készül. A Cameron által ismertetett terrorellenes szigorító intézkedések többek között a rendőrség hatáskörét bővítik, lehetővé teszik a terrorgyanús személyek útlevelének visszatartását, felruházza a hatóságokat az útlevelek helyszíni lefoglalásának jogával ilyen esetekben.
Ez jelentős lépésnek számít, ugyanis jelenleg a brit bűnüldöző hatóságoknak csak korlátozott lehetőségeik vannak arra, hogy a határátkelőknél feltartóztassák azokat, akikről terrorcselekmények elkövetésének szándékát gyanítják. Így megelőzhetővé válik a terrorgyanús személyek ki és beutazása az Egyesült Királyságba.
Az intézkedés bejelentését koalíciós egyeztetések előzték meg a Liberális Demokratákkal. Olyan intézkedéseket is számításba vettek, mint hogy el lehessen kobozni a brit állampolgárok útlevelét, ezt a liberálisok elutasították. Fontolóra vették azt is, hogy ideiglenesen nem engedik vissza az országba az Irakban és Szíriában harcoló brit muszlimokat.