Nyáron már sejteni lehetett, hogy a meggyőződéses Európa-párti lengyel miniszterelnök komoly esélyes a magas európai poszt betöltésére, s ő követheti a volt belga kormányfőt, Herman van Rompuyt az Európai Tanács élén. A poszt ugyan inkább szimbolikus, ceremoniális szerepkört kínál, mégis igen nagy a jelentősége, hogy - most első alkalommal - egy közép-kelet-európai politikus kerül vezető uniós pozícióba.
A varsói diplomáciának és az 57 éves Tusknak személyesen is nagy megtiszteltetés ez, a lengyeleknek azonban egyik szemük sír, a másik nevet amiatt, hogy miniszterelnökük néhány hónapon belül Brüsszelbe teszi át székhelyét. Sokan eleve megpróbálták lebeszélni arról, hogy elfogadja a nemzetközi felkérést, s ő maga is sokáig azt ígérte, hogy a 2015-ös választásokon még ő lesz a Polgári Platform frontembere.
A párt szavazóit joggal aggasztja, miként hat ki a párt esélyeire emblematikus vezetőjének távozása. A mérsékelt, középjobb PO a friss közvéleménykutatások szerint így is elég rosszul áll. A felmérések azt jelzik, ha most tartanák a következő voksolást, azon a radikális konzervatívok győznének, Jaroslaw Kaczynski Jog és Igazságosság (PiS) pártja végezne az élen. (
Az erősen nacionalista, unióellenes Kaczynski 2006-2007-ben már volt kormányfő, az EU-ban legszívesebben elfelejtenék azt az időszakot, amíg ő járt az uniós csúcstalálkozókra.) "Ennél nagyobb ajándékot Tusk nem is adhatott volna Kaczynskinak" - vélekedett a brüsszeli döntés hallatán egy elemző. Félő, hogy a Polgári Platformot a belső pártharcok épp akkor fogják gyengíteni, amikor egymást követik majd a választások.
A következő elnökválasztás jövő nyáron esedékes, a parlamenti voksolásig még több mint egy év van hátra. A közelgő önkormányzati voksoláson ugyanakkor a Platform esélyeit talán inkább javíthatja az EU-s kinevezés nyomán érezhető "Tusk-effektus".
Az uniós alkudozás nagy vesztese kétségkívül Radoslaw Sikorski külügyminiszter, aki az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének posztjáért volt sokáig versenyben. A lengyel diplomácia vezetője aktív szereplőként vett részt az elmúlt hónapok ukrajnai közvetítő misszióiban, s főnökével ellentétben kiválóan beszél angolul. Hiszen Oxfordban végzett, éveket töltött amerikai kutatóintézeteknél, nagyon is alkalmas jelölt lett volna Catherine Ashton posztjára.
Sikorskit azonban súlyosan megsebezte a nyári lehallgatási botrány, amely egyébként a Polgári Platform, s Tusk népszerűségét is jelentősen megtépázta. Igaz, a végső uniós alkudozásban alighanem többet nyomott a latban, hogy baloldali politikust és nőt kerestek - és végül találtak is - az EU fődiplomatájának posztjára.
Sikorski a Faktoid lengyel szatirikus hetilap poénját - "Habemus Tuskam!" - kölcsönözve üdvözölte a miniszterelnök megválasztását, mondván: "Habemus Presidentam Europae". "A legmagasabb uniós poszt elnyerése nem csupán presztizsgyőzelem, de Lengyelország biztonságát is erősíti" - vélekedett lapjelentések szerint Sikorski. Ahogy fogalmazott, mostantól annak, aki "Lengyelországgal akar kikezdeni, egész Európával kell szembenéznie".
Tusk megválasztása után Brüsszelben közölte, hogy csak ezen a héten nyilatkozik majd a miniszterelnök váltás tervezett menetrendjéről. Varsóban kiszivárogtatták, hogy kiválasztott utódjelöltje a PO és a kormány vezetésére a szejm eddigi marsallja, Ewa Kopacz lehet. A jelenlegi házelnök, volt egészségügyi miniszter máris bejelentette, hogy ha felkérést kap, vállalja a kormányfői poszt betöltését.
Személyéről megoszlanak a vélemények, a Polityka hetilap elemzője például azt írta: bátorságról tanúskodik, hogy kész lenne Tusk helyébe lépni, de mégiscsak "másodvonalbeli" politikus. Ám még korántsem biztos, hogy ő lesz a befutó, nyilatkozta Gregorz Schetyna volt házelnök, akit Tusk fő pártbeli vetélytársának tartanak. Schetyna nem árulta el, hogy ő maga pályázik-e a PO pártelnöki posztjára.
A Gazeta Wyborcza megszavaztatta olvasóit, kit látnának szívesen Tusk utódaként. Az online gyorsfelmérés szerint a többség, 55 százalék Elzbietha Bienkowskát, a jelenlegi infrastrukturális és fejlesztési minisztert, Tusk helyettesét pártolta, ő azonban eddig elhárította a megtiszteltetést.
Sikorski külügyminiszterre 20 százalék voksolt, Kopacz mindössze 7 százalékot kapott, Tomasz Siemoniak védelmi miniszter 2 százalékot. A Demokratikus Uniót képviselő Hanna Suchocka személyében egyébként már állt nő a lengyel kormány élén.
Tusk tegnap már megkezdte a konzultációkat, s várhatóan ma ismerteti elképzeléseit. A miniszterelnököt Brüsszelben megkérdezték, hogy akkor mostantól ki vezeti a lengyel kormányt. A PO erre nyilatkozatot tett közzé, hogy november végéig Tusk betölti funkcióját. A kormányfő parlamenti mandátumáról is lemond, valószínűleg a PO varsói listáján utána következő politikus, Eve Czeszejko-Sochacka volt igazságügyi miniszter kaphatja a képviselői helyet.
Az alkotmány értelmében Donald Tusk leköszönésével együtt az egész lengyel kormánynak be kell nyújtani lemondását, írta a Rzeczpospolita. Bronislaw Komorowski köztársasági elnök kéri majd fel az új miniszterelnök-jelöltet, akinek két hete lesz, hogy bemutassa kormányát.
Az új lengyel kabinetet pedig bizalmi szavazással - legalább 230 képviselő jelenlétében, abszolút többséggel - kell majd megerősíteni a szejmben. A PO számra a legkedvezőtlenebb forgatókönyv nyilván az lenne, ha rákényszerülne előrehozott választás kiírására.