A Kaposvári Járásbíróság harminc napra elrendelte egy 38 éves budapesti férfi előzetes letartóztatását, akit azzal gyanúsítanak, hogy egy fonyódi gyermektábor területén bántalmazott egy lányt, majd erőszakkal közösült vele - tájékoztatta Vadócz Attila, a bíróság szóvivője az MTI-t hétfőn.
Az erőszakos cselekményről a Somogyi Hírlap online kiadása, a Sonline számolt be vasárnap. A rendőrség annyit közölt, hogy szexuális erőszak gyanúja miatt indított nyomozást, de az eljárás és a sértett érdekeire hivatkozva egyéb információval nem szolgált. Mint kiderült, az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara augusztus 29. és szeptember 1. között tartotta elsőéves hallgatóinak szervezett táborát Fonyódligeten.
Az ELTE fonyódligeti gólyatáborának szervezett programjaitól "függetlenül történt" az a nemi erőszak, amelynek gyanúja miatt nyomozást indított a rendőrség - tájékoztatta az egyetem hétfőn az MTI-t. "Azt egyértelműen megerősítjük, hogy az ELTE gólyatáborában a szervezett programok keretében a résztvevők semmilyen kényszerítésnek sem voltak kitéve, bűncselekmény ezekhez kapcsolódva nem történt" - tartalmazza a sajtónyilatkozat.
Mint közölték: amikor a biztonsági szolgálat és a szervezők észlelték az atrocitást, kellő határozottsággal léptek fel, és gondoskodtak a sértett jogérvényesítéséről, személyes támogatásáról. Végül hangsúlyozzák, hogy az ilyen aljas bűncselekmények gyanúja esetében különösen fontosnak tartják az áldozat fokozott védelmét, a személye iránti tapintatot, az esetlegesen szükségessé váló pszichológiai segítség biztosítását, valamint elutasítják "az ilyen cselekmények relativizálását, rosszízű bulvárosítását".
A Velvet.hu értesülései szerint egy budapesti fotós lehet az a férfi, aki megverte és megerőszakolta a lányt szombat hajnalban. A férfi nem vendégként, hanem fotósként volt Fonyódligeten, de nem tudni, megbízást kapott a munkára, vagy saját kedvére dolgozott az eseményen, s nem először járt az ELTE gólyatáborában. A férfit nem sokkal a bűncselekmény után már elfogták a rendőrök. A portál úgy tudja, a gyanúsított korábban már két alkalommal, hasonló bűncselekmények miatt állt a bíróság előtt.
Sok országban, iskolákban, intézményekben és táboroztatás, nyaraltatás esetén is egyértelmű szabályzatokat készítenek, függesztenek ki nemcsak a szexuális, hanem a lelki, fizikai bántalmazások megelőzésére, kezelésére is - mondta lapunknak Herczog Mária, az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagja.
A szociológus szerint ki kell jelölni olyan személyeket, akik egyrészt felhívják a figyelmet az ilyen esetek megelőzéséhez szükséges tudnivalókra, azok jeleire, másrészt bármikor lehet hozzájuk fordulni, ha valaki ilyen jelenségeket tapasztal a környezetében, akár saját maga válik áldozattá, akár tanúja ennek, vagy tud róla, illetve ilyen gyanúja van.
Herczog Mária szerint a lelki, fizikai és szexuális bántalmazásnak sokféle jele lehet: az érintett áldozat viselkedése megváltozhat, magába fordul, elkülönül a többiektől, vagy megbetegszik minden érzékelhető ok nélkül. Sok esetben nem könnyen ismerhetők fel a jelek, mivel az érintettek nem mernek, nem tudnak szólni, igyekeznek leplezni érzéseiket, fájdalmukat.
Sokan szégyellik magukat, és úgy gondolják, ők tehetnek a történtekről, így nem szólnak senkinek. A szociológus hozzátette: ezért is van kiemelkedő jelentősége annak, hogy megfelelő információ álljon mindenki rendelkezésére és tudja, hogyan lehet és kell szólni, segítséget kérni a maga és mások számára is.