oktatás;pedagógus;iskola;tanfelügyelet;tanévkezdés;

Szelényi Zsuzsa, az Együtt–PM politikusa szerint Magyarországon a gyerek van az iskoláért és nem fordítva FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS

- Új tanév – ismét becsengetnek

Több mint egymillió diák kezdi meg ma az új tanévet, amely nagyobb változásokkal már jár, ám a korábban bevezetett újítások felmenő rendszerű kiterjesztése okozhat némi zavart. Ezzel szemben a mintegy 160 ezer pedagógus életét komolyan befolyásolhatja a szeptember elsejével induló tanfelügyeleti rendszer, melyről még mindig nem tudni szinte semmit.

Véget ért a két és fél hónapos vakáció: több mint 1,2 millió gyerek és csaknem 160 ezer pedagógus tér ma vissza az általános- és középiskolákba, szakiskolákba. Az induló évfolyamokon 217 ezer gyerek kezdi meg tanulmányait országszerte, így a felsőbb évfolyamokkal együtt általános iskolában 760 ezer, szakiskolában 106 ezer, speciális szakiskolában 8200, gimnáziumban 188 ezer, szakközépiskolában 205 ezer tanuló koptatja majd a padokat a 2014/15-ös tanévben. Ezt azt is jelenti: mintegy 100 ezerrel kevesebb diák ül iskolapadba az alap- és középfokú oktatási intézményekben, mint tavaly ilyenkor.

Ebben a tanévben nem kell hatalmas változásokra készülni a közoktatásban, csak a korábban bevezetett "újítások" bővülnek felmenő rendszerben. Így szeptembertől már az 1-2., 5-6. és a 9-10. évfolyamon is az új Nemzeti alaptanterv és a kerettantervek alapján kell tanítani, de kiterjed a mindennapos testnevelésben résztvevők köre is: az 1-3., az 5-7. és a 9-11. osztályosoknak lesz kötelező ezentúl heti öt alkalommal a testmozgás - noha a közismert tornaterem-hiány problémája továbbra sem oldódott meg.

Az új köznevelési államtitkár, Czunyiné Bertalan Judit ígéretei szerint ezúttal elmarad a "tankönyvkáosz", és az állami tankönyvterjesztő, a Könytárellátó Nonprofit Kft. (Kello), illetve a vele együttműködő Magyar Posta Zrt. az összes megrendelt kiadványt időben leszállította az oktatási intézményekbe. Ezúttal ugyanis a posta szállította ki az iskolába a mintegy 750 tankönyvcsomagot, méghozzá állításuk szerint időben. Ám a 444.hu-nak még a múlt hét végén is arról számoltak be a névre szóló tankönyvcsomagok összeállításában résztvevő diákmunkások, hogy a Kello budaörsi raktárában a feszített munkatempó miatt sok csomagot rosszul, illetve a raktárba még be nem érkezett kiadványok miatt hiányosan raktak össze, így valójában sok diák még ma sem rendelkezhet az összes, számára szükséges oktatási anyaggal, ráadásul a kiadók késedelmes teljesítése miatt 480 féle tankönyv kiszállítása szintén csúszik. Pedig a gyakran több tízezer forintba kerülő tankönyvcsomagokat augusztus 15-ig lehetett kifizetni, a költségek idén is több tízezerre rúgtak.

A pedagógusokat érintő változás, hogy ebben a tanévben elindul a tanfelügyeleti rendszer. Az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzésekben (tanfelügyeletben) csaknem 6 ezer köznevelési intézmény, 15 ezer feladatellátási hely vesz majd részt. 150 ezer tanár érintett a pedagógusok előmeneteli rendszerében, a kapcsolódó eljárások lebonyolításához pedig még az informatikai támogatórendszer továbbfejlesztése is szükséges lenne, így valójában senki sem tudja, miként fog működni a rendszer. Igyekszik is a kaotikus viszonyokról elterelni a figyelni a kabinet: bejelentették ugyanis, hogy a tanároknak szeptember 1-jétől tovább emelkedik a fizetése. Pedagógus I. fokozatban a fizetések alapfokú végzettség esetén 165 750 forint és 314 924 forint között, mesterfokozat esetén 182 294 és 346 359 forint között mozognak majd.

                                                  Számokban a tanév

- A 2014/2015-ös tanévben mintegy 1 millió 267 ezer diák veszi hátára az iskolatáskát
- Komlóskán, az ország legkisebb nemzetiségi általános iskolájában öt kisiskolást két pedagógus oktathat ebben a szemeszterben
- Az új tanév 181 napból áll, de a nappali tagozatos középiskolákban és szakiskolákban 180 tanítási nappal kell számolni
- Az őszi szünet október 27-től 31-ig, a téli december 22-től 31-ig, a tavaszi pedig április 2-től 7-ig tart majd
- A Pénzcentrum számításai szerint egy gyerek beiskolázása átlagosan 41 ezer forintba kerül

                                             Politikai évnyitó is volt
Minden rendelkezésre áll ahhoz, hogy sikeres legyen a következő tanév - mondta az emberi erőforrások minisztere a fővárosban rendezett "nemzeti" tanévnyitón. Balog Zoltán elégedettségét azonban, úgy tűnik, nem osztja a Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki szerint nem értek véget a változtatások az oktatási rendszerben. Lázár János a hódmezővásárhelyi tanévnyitón azt mondta, nem ígérhetik, hogy könnyebb idők jönnek a közoktatásban. "Annál nagyobb szomorúság, reménytelenség, bűn és hiba a 21. században nem létezhet, minthogy egy gyerek számára nem vagyunk képesek a tehetsége és szorgalma szerint biztosítani a boldogulás lehetőségét", mert a család anyagi helyzete determinálja, fékezi a gyermek boldogulását - fogalmazott a miniszter. Ezzel vélhetően az Együtt-PM is egyetért, bár szerintük ma "Magyarországon a gyerek van az iskoláért és nem fordítva, a példátlanul centralizált oktatási rendszer ijesztő orwelli jövőt idéz". Szelényi Zsuzsa a pártszövetség országgyűlési képviselője alternatív tanévnyitó beszédében azt mondta: az Orbán-rezsim fél a tudástól, pedig a társadalmi felemelkedés kulcsa az oktatás, és az hogy ne kiszolgáltatott közmunkásokat neveljenek, hanem tevékeny polgárokat, akik megállnak a saját lábukon.

Hetvenöt évvel ezelőtt, 1939. szeptember 1-én a náci Németország megtámadta Lengyelországot, s ezzel kitört az ötvenmillió életet követelő II. világháború. A Hitler vezette Harmadik Birodalom politikája mellett a háborúhoz hozzájárult a nyugati hatalmak - ugyan békevágyból eredő -, de tétova és sokszor gyáva viselkedése és a német-szovjet megnemtámadási egyezmény is.