A portugál politikus a Petro Porosenko ukrán államfővel tartott tanácskozás utáni közös sajtótájékoztatón hangsúlyozta, az EU már világossá tette, hogy a válság további súlyosbítása, Ukrajna további destabilizációja újabb "intézkedéseket", szankciókat von majd maga után. Hozzátette: arra számít, hogy az uniós tagállamok vezetői készen állnak további büntetőintézkedések elrendelésére.
"A helyzet jelentősen romlott, az új front megnyitása és reguláris orosz csapatok bevetése Ukrajna területén elfogadhatatlan" - jelentette ki Barroso, aki közölte: pénteki telefonbeszélgetésükben arra kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy térjen le erről az útról, hiszen a konfrontáció senkinek sem áll érdekében.
Az EU a béke és a demokrácia pártján áll - hangoztatta José Manuel Barroso. Az esetleges további szankciókkal összefüggésben megjegyezte, hogy a büntetőintézkedések sosem öncélúak. A bizottság már letett a tagállamok elé további intézkedési terveket, lehetőségeket, újabb szankciókra vonatkozó javaslatokat, ám a döntés a tagállamoknak hatáskörébe tartozik. Barroso arra is figyelmeztetett, hogy a válság folyamatos súlyosbodásával eljöhet az a pont, ahonnan már nincs visszatérés, de úgy vélte, még nincs késő politikai megoldást találni.
Porosenko kiemelte: országa békét akar, nem háborút, és számít az Európai Unió szolidaritására. Kijelentette: Ukrajna külföldi katonai agresszió és terror áldozata, területén több ezer külföldi katona és több száz idegen harckocsi tartózkodik. Úgy vélte, a válság nem csak Ukrajna, hanem egész Európa biztonságát fenyegeti.
"Ma Ukrajna sorsa forog kockán, holnap viszont lehet, hogy már egész Európa sorsáról kell majd beszélni" - emelte ki az ukrán elnök, aki azt reméli, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió nem marad uniós válasz nélkül. Hozzátette, hogy álláspontja szerint túl közel van már az a pont, ahonnan nincs visszatérés.
"Nagyon örülök, hogy egy nemzedék felnőhetett háború nélkül, és a gondolatától is irtózom annak, hogy újra háború törhet ki" - fogalmazott.
A nemzetközi katonai segítségnyújtást firtató újságírói kérdésre Ukrajna elnöke világossá tette: nem szeretné, hogy az ukrán haderővel külföldi katonák küzdjenek az országért, de technikai segítségnyújtásra számítanak. Most a béke a legfontosabb - közölte.
José Manuel Barroso arról is beszámolt, hogy szeptember elején újraindulnak a háromoldalú, EU-ukrán-orosz egyeztetések az energiaellátás biztonságáról, szeptember 12-én pedig miniszteri szintű egyeztetést tartanak a májusban aláírt társulási és szabadkereskedelmi megállapodás végrehajtásáról. Porosenko tudatta: az ukrán parlament a korábbi ígéretnek megfelelően még szeptemberben ratifikálja a dokumentumot, így az a tervnek megfelelően november 1-jén hatályba léphet.