Vidor Fesztivál;

Fotó: VIDOR FESZTIVÁL/Facebook

- Elkezdődött a Vidor Fesztivál

Az ünnepélyes megnyitóval, majd Lakatos Róbert és a Rév Zenekar koncertjével péntek este elkezdődött a mintegy négyszáz zenei, színházi és egyéb kulturális programot felvonultató 13. Vidor Fesztivál Nyíregyházán.

A Kossuth téren tartott megnyitón Tasnádi Csaba, a Móricz Zsigmond Színház igazgató-főrendezője elmondta, a szervezők szerettek volna egy olyan klasszikus értelemben "görög népünnepélyt" létrehozni, ahol mindenki egyenlő és mindenki egyenlőképpen részesülhet a kulturális javakból.

"A vidámság és derű országos seregszemléje" negyvennégy helyszínen, Nyíregyházán és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye húsz kistelepülésén zajlik szeptember 6-ig. A programok kilencven százalékát ingyenesen látogathatja a közönség. Idén perui, portugál, kolumbiai, argentin és elefántcsontparti zenészek és zenekarok alkotják a fesztivál világzenei szekcióját: a Kossuth téri nagyszínpadon fellép a Cumbia All Stars, a Toques do Caramulo, a Maliból érkező Mamani Keita, a Che Sudaka, Tiken Jah Fakoly. A hazai előadók közül Lakatos Róbert és a Rév Zenekar, a Fonó Zenekar, a Kerekes Band, Malek Andrea és a Balogh Kálmán Gypsy Cimbalom Band, a Söndörgő, a Folkfusion Band, Palya Bea, a bolgár Meszecsinka, a Mystical Plants, valamint helyi amatőr együttesek szórakoztatják a közönséget.

A színházi versenyprogramban - amelyet a péntek este színpadra lépő Pintér Béla és társulata Titkaink című darabja indított el - tizenhat vígjáték szerepel a legismertebb hazai színtársulatok tolmácsolásában. Színpadra lép a MaNNA Produkció, a Thália Színház, a Rózsavölgyi Szalon, a Miskolci Nemzeti Színház, a Szkéné Színház, a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház, a Pesti Magyar Színház, a szombathelyi Weöres Színház, a székesfehérvári Vörösmarty Színház, a Karinthy Színház, a budaörsi Latinovits Színház, a kecskeméti Katona József Színház, az Aranytíz Színház és a Centrál Színház társulatai is. A Makk Károly filmrendező vezette zsűri összesen kilenc díjat ítél oda a legjobb produkcióknak.

A fesztivál idejére a város főtere az ország legnagyobb mozijává változik, ahol esténként a legújabb magyar vígjátékokat vetítik. Emellett gazdag utcazenei, bábszínházi és képzőművészeti program is várja az érdeklődőket, amelynek keretében idén hét kiállítást tekinthetnek meg a fesztiválozók: az Antal-Lusztig Gyűjtemény Dobozkiállítása mellett láthatják a Díva, Színész, Nő (Lukács Margit, Mészáros Ági, Tolnay Klári 100) elnevezésű tárlatot is, amely a 20. századi magyar színházművészet három emblematikus alakjának állít emléket.

Nyíregyházára érkeznek a Tibet kincsei: a tárlat és az ahhoz kapcsolódó foglalkozások révén megismerhetik az érdeklődők a buddhizmus tanításait és képzőművészeti alkotásait. A Hal(l)hatatlan kiállítás a hallássérült művészek munkáit mutatja be, míg a Színház az egész világ elnevezésű tárlat Karádi Zsolt és Karádi Nóra színházi fotóin keresztül idézi fel a színház elmúlt évadait.
A szervezők kiállítással emlékeznek a 125 éve született Diener-Dénes Rudolf festőművészre, illetve az érdeklődők megismerkedhetnek a nyíregyházi önkormányzat által támogatott művészek munkájával is.

A Vidoron lesz emellett ovi buli, rajzkiállítás, színházi előadások a büntetés-végrehajtási intézetekben, éjszakai dumaszínház, félmaraton, de egy gördeszka-pályát is kialakítanak a város szívében.