A jogvédők azzal fordultak a főkapitányhoz, hogy elsősorban Északkelet-Magyarországon, magukat roma származásúnak valló embereket kiemelkedő arányban büntetnek tipikusan kisebb fokú közlekedési szabálysértésekért. Emögött a szervezetek szerint a rendőrök "etnikai profilalkotása" áll. Válaszában Papp leszögezte, kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a hatóság megfeleljen az etnikai vagy faji különbségtételen alapuló hátrányos megkülönböztetés alkotmányos tilalmának, és ilyesmi szerinte "eleve kizárt", mivel számos szabálysértési bírság kiszabásánál a rendőröknek eleve nincs mérlegelési lehetőségük, fix bírságot kell kiszabniuk. A jogvédők azonban több olyan esetet is találtak, ahol a rendőrök mérlegelték a pénzbüntetés mértékét. "A főkapitány szerint a kis bírságok esetén az országos átlag 10 ezer 770 forint. Szerintünk meg éppen a feltárt esetek, amelyekben az ország legszegényebb vidékein rendszeresen és dokumentáltan büntetnek 50 ezer forintos bírsággal, tanúskodnak arról, hogy a rendőrök másképpen járnak el, ha a szabálysértő roma" - reagáltak a jogvédők Papp levelére. Szerintük jellemzően egy bicikliről hiányzó macskaszemért is büntetnek romákat 50 ezer forintra, és a Független Rendészeti Panasztestületre hivatkoztak, amely már több ilyen ügyet tárgyalt.
A főkapitány azt is "kategorikusan" visszautasította, hogy egyes területeken az ott élő romák miatt volna magasabb a rendőrök létszáma. Ugyanis ezt az adott területek bűnügyi és közbiztonsági helyzete határozza meg. Papp hangsúlyozta: a rendőrség intézkedési gyakorlatát, annak jog- és szakszerűségét "a diszkriminációs eljárás követelményének érvényesülését" folyamatosan nyomon követik.
A jogvédők szerint mindennek ellenére "túl sok az árulkodó jel", hogy az ügyet ne lehessen szőnyeg alá seperni". Azt kérik Papptól, gondolja át a közös munkacsoport létrehozásának lehetőségét, "ne zárkózzon el" az ötlettől, hiszen "a rendőr-civil együttműködésnek éppen az az értelme, hogy a vitás ügyeket tényszerűen kell feltárni és megvitatni".