A pénzt három részletben adja oda a jegybank az Operaháznak, amelyből hegedűket és más vonós hangszereket vásárolnak. Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója azt nyilatkozta az Origonak, hogy egyelőre még nem vettek semmit, még keresik a szóba jöhető hangszereket. MNB egyébként kétmilliárd forintot oszt szét, ennek háromnegyedét az Opera, a Szépművészeti Múzeum és a Művészetek Palotája kapja.
Matolcsy György jegybankelnök egyébként azt mondta: a társadalmi felelősségvállalási programot egyelőre abból a 280 milliárd forintból finanszírozzák, amelyet az MNB a kamatcsökkentési ciklus eredményeként halmozott fel. A program keretén belül nem állami cégeket is támogatnak: 48 milliót kap a PEN Club, amelynek az elnöke Szőcs Géza, aki egyébként Orbán Viktor kormányfő kulturális tanácsadója. 150 milliót jut a Budapest Music Centernek, nagyobb összeget kap még a Zengafons Kft. (60 millió), illetve a Közép-Európai Idegsebészeti Alapítvány (36 millió), valamint a Rajk László Szakkollégium (30 millió). Ide jártak a Fidesz ismert közgazdászai. Az MNB ezen felül például 10 millió forinttal támogat egy textilművészt, akinek a neve nem derül ki a nyilvánosságra hozott dokumentumokból.
Az MSZP szerint el kell távolítani a jegybankelnököt, aki "kontroll nélkül szórja a pénzt" - jelentette ki Korózs Lajos, az Országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista alelnöke pénteken. A Demokratikus Koalíció (DK) szerint is szabálytalan, értelmetlen és vállalhatatlanul költséges Matolcsy György jegybankelnök közgazdasági képzésekről szóló kezdeményezése, ezért az ellenzéki párt annak azonnali felfüggesztésére szólított fel.
Az ellenőrizetlenül elköltött pénzek sorsát lenne hivatva vizsgálni az MNB felügyelő bizottsága, melynek mandátuma azonban az előző parlamenti ciklus lejártával véget ért. (Négy évvel ezelőtt is hasonló volt a helyzet, akkor novemberben alakult meg az új fb.) Az új szabályozás azonban korlátozza azt, hogy az ellenzéki parlamenti pártok megfelelő arányban képviseltessék magukat a jegybank működését ellenőrző testületben. Eddig ugyanis minden parlamenti párt részt vett a felügyelő bizottság munkájában, az elnököt, a gazdasági tárca képviselőjét és egy elismert szakembert a Parlament delegálta. Most ez annyiban változik, hogy a felügyelőbizottság létszámát hat főben maximálták, mégpedig úgy, hogy az elnököt, a minisztériumi képviselőt és a szakértőt a korábbi módszerrel megválasztják, ám a parlamenti pártoknak így csak 3 hely jut, márpedig frakcióval 5 párt rendelkezik...