Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője elmondta: a továbbra is alacsony tavalyi bázisértékek is "segítették", hogy a kedvezően alakultak a beruházási adatok. Kiemelte, hogy a magánszféra egyre nagyobb szerepet vállal, így nem csak az állami fejlesztések "húzzák" a beruházásokat. Az elemző szerint látható, hogy a járműiparhoz kapcsolódó területeken szintén nőttek a beruházások, tehát a korábbi nagy autóipari fejlesztéseknek a "másodkörös" hatása is érezhető. Ugyanakkor, összességében a növekedés lassulására számít. Tavaly a harmadik negyedévben felfutott a növekedési hitelprogram révén sok beruházást valósítottak meg, ami miatt a viszonyítási alap sokkal magasabb lesz, és az idei választási év után jövőre várhatóan az állam is visszafogja a beruházásait.
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője szerint a bázishatás miatt még erős a növekedés, de trendforduló látszik a beruházások területén. Ez megerősíti azokat a várakozásokat, hogy a GDP lassulást mutathat az idei harmadik negyedévtől kezdve - közölte. Jelzésértékű, hogy a beruházások idei második negyedévi üteme az elsőhöz képest 0,2 százalékkal a csökkent. Az éves alapú növekedés a szakember szerint rendkívül koncentrált. A gép, berendezés és jármű területen 32,8 százalékkal, az építés terén 12,2 százalékkal bővült az állóeszköz-felhalmozás, de jelentős, 36,6 százalékos növekedést mutatott a mezőgazdaság is.
Az éves bővülés nagy részét az uniós pénzből finanszírozott állami beruházások felpörgése és az autóipar kapacitásbővítései adták, illetve a mezőgazdaságnak kedvezett az időjárás - jegyezte meg.