Csehország;HM;T-72-es harckocsik;

Illusztráció/Getty images

- Ki mond igazat a T-72-es harckocsik ügyében?

A cseh hatóságokat korábban tájékoztatták a magyar hatóságok a Magyarországon megvásárolt T-72 típusú harckocsik Csehországba szállításáról - ezt a Honvédelmi Minisztérium pénteken közölte a távirati irodával, azt is hozzátéve, hogy az eddigi 58 mellett további 22 T-72-es harckocsit szállítanak Csehországba.

Péntek reggel a napi.hu - a RIA Novosztyi orosz hírügynökségre hivatkozva - idézte Jan Pejseket, a cseh minisztérium kommunikációs és promóciós osztályának igazgatóját: a cseh tárcának nincs tudomása arról, hogy akár egyetlen T-72-es harckocsit is átszállítottak volna Magyarországról a Cseh Köztársaság területére.

A HM közleményében sajnálatosnak nevezte, hogy a cseh védelmi minisztérium a nyilatkozat megtétele előtt nem kért tájékoztatást az ügyről saját országának illetékes hatóságától. 

A T-72-esekkel úgy tűnik mindig baj van.

Németh Szilárd: botránykeltés volt a T-72-es harckocsik ügye
A parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes alelnöke szerint a testület és a külügyi bizottság csütörtöki együttes ülésén is bebizonyosodott, hogy botránykeltő álhír volt a T-72-es harckocsik ügye. Németh Szilárd ezt augusztus 21-én nyilatkozta az MTI-nek. 
A két bizottság az ukrán válságról tájékozódott, és részben zárt ülés keretében szóba került az a sajtóhír is, miszerint Magyarország haditechnikai eszközöket szállítana Ukrajnába. Németh Szilárd szerint az egész T-72-es ügy nem más, mint "az októberi választás környékén egy felfokozott választási küzdelem mellékterméke". Hogy kinek állt érdekében ebből ügyet csinálni, az egy más kérdés, nem kellett volna egy politikai pártnak erre rácsatlakoznia - fogalmazott. Jelezte, akik kérték - ukrán politikusok és az ukrán nagykövet - a lajstromszámok alapján megbizonyosodhattak arról, hogy a magyar harckocsik nem kerültek ki az országhatáron kívülre.
Demeter Márta, a külügyi bizottság szocialista tagja azt mondta: jobb lett volna, ha a kormányzat azonnal kiáll a cáfolattal. Előző héten a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) is cáfolta, hogy Magyarország haditechnikát szállítana Ukrajnába. Előzőleg az orosz külügyminisztérium a hidfo.net internetes újság hírét kommentálva közölte, hogy "a Kijevnek szánt, Magyarországról származó fegyverszállítmányok nyílt megsértését jelentik azoknak a kötelezettségeknek, amelyeket Budapest a hagyományos fegyverek exportja területén vállalt". Az ITAR-TASZSZ hírügynökség által idézett külügyi kommentár szerint a magyar honvédelmi minisztérium valamilyen "felhatalmazott ügynökségen" keresztül Ukrajnának szállít állományában lévő páncélos technikát, egyebek között T-72-es harckocsikat.

A hajléktalanok téli krízisellátásának kezdetére megérkezhetnek a pályázati pénzek az ellátó szervezetekhez, az ellátáshoz kapcsolódó pályázatokat minden eddiginél korábban kiírták - közölte a Hajléktalanokért Közalapítvány kuratóriumának elnöke.