Izrael;Benjamin Netanjahu;tűzszünet;Palesztin Hatóság;Mahmúd Abbász;

Biztonsági kabinetjének tagjaival tanácskozik Netanjahu FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Inog az izraeli kormány?

Benjamin Netanjahu győzelemként értékelte a gázai hosszútávú tűzszünet megkötését, nem zárják ki azonban, hogy kormányválság robbanhat ki Izraelben. A miniszterelnök biztonsági kabinetjének tagjai a háttérben forronganak, mivel nem kérték ki a véleményüket a megegyezésről. Jordániai lapjelentés szerint a fegyvernyugvás elfogadása előtt pár nappal Netanjahu titkos találkozót tartott Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével.

Netanjahu szerdai sajtóértekezletén közölte, hogy Izrael "nagy katonai és politikai győzelmet" aratott, kemény csapást mértek a Hamászra, s a palesztin terrorszervezet követelései nem teljesültek. Az egyiptomi közvetítéssel ötven nap után tető alá hozott tűzszünet megkötését hírek szerint az izraeli biztonsági kabinet fele ellenezte.

A kormány tagjai dühödten reagáltak arra, hogy nem kérték ki a véleményüket a megállapodás elfogadásáról. Naftali Bennett gazdasági miniszter, aki korábban Netanjahu fő tanácsadója volt, jelenleg azonban egyik fő bírálója, ragaszkodott volna hozzá, hogy tegyék fel szavazásra a kérdést, a kormányfő azonban jogi szakvéleménnyel támasztotta alá döntését, hogy nincs szükség a kormánytagok megszavaztatására.

Ellenzéki részről vitatták Netanjahu helyzetértékelését, mondván, sem a Hamász teljes lefegyverzését, sem a déli területek biztonságának garantálását nem sikerült elérni. A kormányfő bírálta a kabinet tagjait, akik rendszeresen "kibeszélnek", a nyilvánosság elé viszik a belső ellentéteket, s "felelős hozzáállást" kért minisztereitől.

Korábban Avigdor Lieberman külügyminiszter keményebb fellépést követelt, a kormányfő pedig menesztette Danny Danon védelmi miniszter-helyettest, aki már az előző tűzszünettel sem értett egyet. Tel Avivban nem kommentálták azt a jordániai lapjelentést, amely szerint néhány nappal a tűzszünet megkötése előtt Netanjahu Ammanban titkos tárgyalást folytatott Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság vezetőjével.

Az al-Ghad című napilap diplomáciai források alapján számolt be a találkozóról. Netanjahut a tűzszünet utáni helyzetet értékelő sajtóértekezletén megkérdezték, Abbász partner-e a béketeremtésben, mire azt válaszolta, hogy a palesztin vezetőnek választania kell, kinek az oldalán áll. Reményét fejezte ki hogy Abbász támogatja a tartós megállapodást, s abból sem csinált titkot, hogy Izrael azt szeretné, ha Abbász és a mérsékelt palesztin erők ellenőriznék a Gázai övezetet.

Jichák Hercog, az ellenzéki Munkapárt elnöke a hétvégén sürgette, hogy mielőbb írjanak ki új választásokat. Szerinte a Netanjahu-kormány politikai és katonai értelemben is kudarcot vallott, Netanjahu döntései a Hamászt erősítették, nem pedig Mahmúd Abbászt, a Palesztin Hatóság vezetőjét.

Hercog éppen azt sürgette, hogy miközben Izrael fellép a Hamász ellen, tartsa nyitva a diplomáciai csatornákat Abbász felé. A Hárec című lap tegnap azt sürgette, hogy Hercog lépjen be az izraeli kormányba. Friss felmérések szerint az izraeli közvélemény is ellentmondásosan ítéli meg a tűzszüneti megállapodást, s Netanjahu népszerűségét is megtépázta a gázai konfliktus.

A Channel 2 tévé számára készült felmérés szerint az izraeliek 54 százaléka ellenezte az egyiptomi közvetítéssel összehozott tűzszünetet, s 59 százalék nyilatkozott úgy, hogy elégedetlen a miniszterelnök teljesítményével. Csupán a megkérdezettek 29 százaléka véli úgy, hogy Izrael legyőzte a Hamászt, 59 százalék ezzel nem ért egyet.

Netanjahu népszerűsége július végén még 82 százalékon állt, mostanra 32 százalékra zuhant a támogatottsága. A Channel 10 által közölt felmérés szerint az izraeliek 60 százaléka kevésbé érzi magát biztonságban, mint az Erős szikla hadművelet kezdete előtt.

A Hárecben közölt Dialog-felmérésben megkérdezettek 54 százaléka szerint senki nem neyert, 25 százalék szerint Izrael, 16 százalék szerint viszont a Hamász került ki győztesen a gázai konfliktusból. E felmérés szerint augusztus elején még 77 százalék támogatta Netanjahu kormányfőt, ez mostanra 50 százalék körülire zuhant.

Ezer fölé tehető az Ukrajna területén bevetett orosz katonák száma - közölte újságírókkal egy név nélkül nyilatkozó magas rangú NATO-tisztviselő.