A Csukás István-díjat meghívásos pályázat alapján ítélik oda. A nyertes darabot műsorra tűzi a Pesti Magyar Színház: az évadonként tervezett három nagyszínpadi bemutatóból ez lesz az egyik. A pályázatot október 11-én - az évad első nagyszínpadi premierjén, a Rév Fülöp bemutatóján - hirdetik meg - mondta el a díj alapítása alkalmából tartott csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón Őze Áron, aki újra pályázott a Pesti Magyar Színház vezetésére és pályázatának kiemelkedő eleme volt a Csukás István-díj.
A díj kuratóriumának tagja Őze Áron mellett Balázs Ágnes, Berg Judit, Szabó Borbála, Böszörményi Gyula és Jeney Zoltán író, Perczel Enikő dramaturg és Göttinger Pál rendező.
Berg Judit, a színházban bemutatott Rumini szerzője elmondta: íróként és négy gyerek anyukájaként is azt tapasztalja, hogy nagy szükség van jó gyerekdarabokra. A gyerekek számára minőségi, jó színházat kell csinálni - emelte ki, hozzátéve, hogy reméli, a díj ezt inspirálja.
Jeney Zoltán - a Rév Fülöp című darab szerzője - arról beszélt, hogy a magyar irodalom külföldi népszerűsítéséért végzett munkája során azt tapasztalta, a gyerekirodalom alulreprezentált, alig jut el a határon túlra. Mint fogalmazott, azért is jó, hogy ilyen díjak létrejönnek, mert ez azt is bizonyítja: van értelme a gyerekeknek is ugyanolyan színházi világot adni, mint a felnőtteknek.
Őze Áron elmondta: a színház koncepciója szerint a nagyszínpadon a legkisebbeknek játszanak, a vasfüggöny mögötti térben az ifjúsági korosztálynak, a stúdiószínpadon pedig a felnőtt közönség számára készítenek előadásokat. Csukás Istvánt idézve kiemelte: a gyerekeknek úgy kell írni, mint a felnőtteknek, csak egy kicsit jobban. A gondolatot a színházra lefordítva hozzáfűzte: játszani a felnőtteknek jól, a gyerekeknek pedig még jobban kell.
Göttinger Pál, a színház főrendezője kiemelte: elkötelezettek abban, hogy a színház nagyszínpadán új magyar művek jelenjenek meg. A meghívásos pályázattal nemcsak alkotókat, hanem az ifjúsági és gyermekirodalmi műfajban tevékenykedő színházakat, szakmai szervezeteket, intézményeket szólítanak meg szerte az országban. Az írásokat forgalmazni is szeretnék, elősegítenék bemutatásukat, a műhelyek közötti kommunikációt - emelte ki a rendező, hozzátéve, az a céljuk, hogy a beérkezett darabok közül a lehető legtöbbet bemutassák valahol.
A pályázat várható menetéről elmondta: a darabokat decemberig küldhetnék be a pályázók és februárra már kiderülhet, hogy mely darab a nyertes, így a jövő évad tervezésénél már számolhatnak vele.
Csukás István: a díj a gyerekirodalomra irányítja a figyelmet
Nagyon örül a róla elnevezett díjnak Csukás István, aki szerint ezzel a figyelem a gyerekirodalomra, azon belül pedig gyerekeknek szóló színdarabokra terelődik.
Arra a kérdésre, hogy miként fog működni a díj kuratóriuma, amelynek elnökeként tevékenykedik, az író azt felelte: a részleteket még tisztázni kell. Az alkotó szerint ma az írók szívesen írnak ifjúsági vagy gyerekirodalmi művet, ám ez nem volt mindig így. "Örömmel látom, hogy főleg a fiatalabb írók rákaptak az ízére. Én mindenkit bíztatok, hogy írjon gyerekeknek mesét, színdarabot, filmet, mert a mesebirodalom végtelen területe írói gyakorlatnak is nagyon jó" - magyarázta.
"Azt szoktam mondani, hogy a gyerekeknek ugyanúgy kell írni, mint a felnőtteknek, csak egy kicsit jobban. Ez azt is jelenti, hogy a gyerek sokkal érzékenyebb, élesebb fülű és szemű, mint a felnőtt, ezért nagyon kell vigyázni" - fogalmazott Csukás István, hangsúlyozva, hogy a gyerekirodalom egyenrangú a felnőtteknek szóló irodalommal. "Egy különleges szempont mégis van: a gyerek egy méter körüli ember, ebből a nézőpontból látja a világot" - mutatott rá, megjegyezve, hogy szerinte a gyerekperspektíva érdekesebb, színesebb, mint a felnőtteké.
"Csak arra kell odafigyelni, hogy mennyit tud a gyerek elviselni agresszióból, félelemből. Nem kell lemondani a borzongásról, sőt semmilyen érzésről sem, de oda kell figyelni, mennyit bírnak el a gyerekek. Sajnos ezt mostanában a rajzfilmek, irományok nem nagyon veszik figyelembe" - magyarázta.
Csukás István szólt arról is, hogy nemrég fejezte be új művét, egy gyerekoperát, jelenleg pedig a Játékszín felkérésére ír gyerekdarabot, ennek premierjét december 6. környékére tervezik.
A Szökevény csillagok című gyerekoperát a Szegedi Nemzeti Színház fogja bemutatni november 14-én, jelenleg próbálják. "Egy régi álmom volt ez. Valójában gyerekeknek nem igazán készült opera, nemcsak Magyarországon, de a világon is alig akad ilyen" - mutatott rá. A zenét Nagy Imre Erik szerezte, a librettó főszereplői pedig tárgyak, eszközök, szerszámok, amelyek életre kelnek, sőt még énekelnek is.
A Játékszínnek készülő darab főhőse Gombóc Artúr, a kövér madár, akinek szíve vágya, hogy eljusson Afrikába, de sajnos nem tud repülni. Így aztán elindul gyalog, közben pedig mindenféle társakkal találkozik - árulta el Csukás István, hozzátéve, hogy a műfaj zenés mesejáték lesz. Az előadásban a Talamba ütőegyüttes működik közre, a produkciót Zsurzs Kati rendezi.
Csukás István kitért arra is, hogy a budapesti Naphegy téren szeptember 3-án nyílik meg a Pom Pom játszótér, ahol többek között Gombóc Artúr házába is bemehetnek majd a gyerekek. "Ennél nagyobb öröm aligha érheti az írót" - tette hozzá.