bankok;vesztes;devizásper;

- Devizás bankperben még senki sem nyert

Ilyen sem volt még. A Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma az AXA Bank Europe SA-nak a magyar állam indított devizahiteles perében tizenegy óra hosszan tárgyalt tegnap, így a zárt ülés eredményéről csak késő este kaptunk hírt. A bíró végül elutasította az AXA Bank kérelmét, amelyben általános szerződéses feltételeinek (ászf) tisztességességét kívánta bizonyítani.

A per végén már csak rövid szóbeli indoklásra "futotta", a bíró kiemelte, hogy a bank per keretében tárgyalt 11 darab ászf-je közül egyik sem felelt meg például az átláthatóság és felmondhatóság elvének, ugyanakkor elmondta: a bíróság egyetért a felperes AXA Bankkal abban, hogy a törvényben rögzített - és a szerződés tisztességességét megalapozó - hét alapelvnek "nagyon nehéz" megfelelni. A korábbi perekhez hasonlóan a törvényszék elutasította a pénzintézet azon indítványait is, amelyekben az Alkotmánybírósághoz, illetve az Európai Unió bíróságához fordulást kezdeményezett. A devizahiteleseket érintő hír, hogy a kabinet már a szerdai ülésén tárgyalt a devizahitelesek megsegítését szolgáló további lépésekről, így az elszámolást rendező törvény előkészítéséről. A kormány arra kérte a szakmai munkacsoportot, hogy folytassa az intenzív jogalkotási munkát, hogy az Országgyűlés mielőbb tárgyalhassa a törvényjavaslatot. A végleges előterjesztésről a kabinet következő ülésén születhet döntés - írta közleményében Kurucz Éva kormányszóvivő. Kitért arra is: a kormány áttekintette a perek eredményét, és hogy megvédik az emberek úgymond igazát.

Az OTP Bank szerződései mindig megfeleltek az akkori törvényi előírásoknak - jelentette ki Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerdán az InfoRádiónak, hozzátette ugyanakkor, hogy nyilván nem feleltek meg annak a döntésnek, amit a Kúria utólag hozott. A várható ítéletekről szólva úgy fogalmazott: a banki szerződések különbözőek, nehéz jósolni, hogy a többi bank milyen szerződéseket kötött, és ettől függően lesznek-e eltérő ítéletek. Csányi Sándor szerint egyrészt rövid határidőt biztosít a törvény a bíróságnak, másrészt korlátozza a mozgásterét is azzal, hogy csak azt vizsgálhatja, hogy a törvényben foglalt feltételeknek megfelelt-e a bank. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója úgy fogalmazott, nem látja túl biztatónak a helyzetet. Az árfolyamrés-különbözet elszámolásáról azt mondta: nem tudja, mi lesz a végső döntés. A bankszövetségnek voltak egyeztetései különböző állami szervekkel, illetve a jegybankkal is. A kormány fogja eldönteni, hogy az elszámolásról szóló törvényben milyen előírásokat fogalmaz meg - közölte.

Nagyon valószínű, hogy a bankok nem fűztek különösebb reményeket a devizahiteles perekhez, a pénzintézetek komoly veszteség elé néznek – erről Felcsuti Péter beszélt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. A Bankszövetség volt elnöke szerint az ügyfelek viszont jobban fognak járni, az adósságuk jelentősen csökkenni fog. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta: a jogbiztonság vagy a gazdasági növekedés szempontjából sok jóra ez után nem lehet számítani. A bankszakember ehhez hozzátette: az MNB számítása az árfolyamréssel kapcsolatban olyan mértékű durvaságot vetít előre, hogy az egyoldalú kamatemeléseknél sem lehet majd jobbra számítani - fogalmazott Felcsuti Péter.

Rogán Antal szerint még a forintosítás nélkül is a negyedével csökkenthetnek egy átlagos devizahiteles terhei a bankokat elmarasztaló jogerős ítéleteket követően az elszámolási törvény nyomán; erről a Fidesz frakcióvezetője szerdán beszélt a M1 Ma reggel című műsorában. Rogán Antal példája szerint egy átlagos devizahitelesnek, aki 2007-ben körülbelül 6,5 millió forintot vett fel svájci frankban, 323 ezer forint körüli összeg jár vissza az árfolyamréssel összefüggésben, az egyoldalú szerződésmódosítások ügyében születő elmarasztaló ítélet pedig további, mintegy 835 ezer forintot jelenthet.

A héten folytatódnak hitelintézetek által kezdeményezett perek, ma az UniCredit Ingatlanlízing Zrt. kerül sorra, pénteken többek között a CIB Ingatlanlízing és az FHB Jelzálogbank. A törvény szerint októberben már a fellebbezések esetén másodfokon a táblán folytatódó pereknek is le kell záródniuk a jogerős ítéletekkel.

Oroszország az Európába irányuló gázszállítások leállítását tervezi a télen - ismertette hírszerzési információit tegnap az ukrán miniszterelnök. Habár Jacenyuk kijelentése vélhetően csak a két ország közötti kommunikációs hadviselés része, az érintett uniós országok többsége már nyár óta igyekszik felkészülni egy esetleges ellátási krízisre.