Tudomány;spenót;

Fotó: Tuttogreen.it

- Spenótlevelekkel és lézerrel a fotoszintézis nyomában

Vegyünk néhány spenótlevelet, távolítsuk el a szárakat és ereket, tegyük az egészet darálóba, és nagy türelemmel és keverjünk össze minden fehérjét. Első látásra ez egy molekuláris konyhai receptnek tűnik, valóságban azonban, az amerikai tudósok, ezzel az eljárással fedezték fel a fotoszintézis néhány titkát.

Olyan kémiai folyamatról van szó, amelynek köszönhetően a levelek és néhány baktérium képesek átalakítani a napsugarakat, a vizet és a szén –dioxidot a maguk számára élelemmé, s az állatoknak oxigénné.

Miután felismerték, hogy a bio-mechanizmus egyik legfontosabbika a Földön való túlélésünk szempontjából a fotoszintézis, évek óta tanulmányozták és elemezték azzal a céllal, hogy sikerüljön választ adni a tiszta energia termelésének tökéletesítése és hatékonysága terén felmerülő kérdésekre. Ennek ellenére még sok minden rejtély marad. Jelenleg a Michigan- i egyetem egy tudós csoportjának, a spenótlevelek és a fény pulzálásának tanulmányozása során sikerült alaposan megvizsgálni, hogy az egyes molekulák milyen szerepet játszanak az energetikai átalakítás folyamatában.

A kutatóknak sikerült azonosítani azokat a specifikus molekuláris vibrációkat, amelyek segítik a töltés elkülönítését a fotoszintézis kezdeti fázisában.

„A fotoszintetikus rendszerek, mind a biológiaiak, mind a mesterségesek,felfogják az elnyelt fényt, és elkülönített töltéssé alakítják át. A természetes fotoszintézis esetében az elkülönítés biokémiai energiát eredményez. A mesterséges rendszerekben, mint például a fotovoltaikus rendszerben ezt a reakciót arra használják, hogy elektromosságot, vagy más energiaforrást generáljon.” – magyarázta Jennifer Ogilvie az egyetem fizika és biofizika professzora.

Ogilvie és kutató csoportja ultrasebességű lézer impulzusokkal végrehajtott egy kísérletet, amely képes versenyezni azoknak a reakcióknak a sebességével, amelyek a másodperc milliárd részének egy százada alatt történnek. A kutatók azon is dolgoztak, hogy kivonják a fotórendszer II reakció központját (a proteinek és pigmentek egy csoportja, amely a fotoszintézis nagyját végzi) a spenót leveleiből, felhasználva azok spetroszkópikus megközelítését arra, hogy serkentsék a reagáló képességét, és vizsgálják a jelzéseiket. „Monitorozni tudjuk, hogy mi történik. Meg tudjuk figyelni az energia átvitelét és azt, amikor a töltés elkülönítése bekövetkezik. Ezek az információk alkalmasak lehetnek arra, hogy olyan anyagokat állítsanak elő, amelyek rendelkeznek a megfelelő vibráció és elektronikus felépítéssel, ahhoz hogy utánozzák a töltés elkülönítésének folyamatát.” mondja Ogilvie.

A legutóbbi évek tudományos és technológiai fejlődésének köszönhetően valószínűleg nem várat már magára sokáig a földönkívüliek megtalálása. Legalábbis ez derül ki az amerikai űrügynökség szakembereinek tanácskozásából.