"A párton belül összetartásnak kell lennie. Amennyiben nincs egyetértés, eljött a pillanat a kormányrúd átadására" - mondta rövid bécsi sajtótájékoztatóján az 54 éves politikus, a párton belüli lojalitást és kompromisszumkészséget hiányolva.
ÖVP-n belüli bírálói azt vetették az alkancellár szemére, hogy nem sikerült előrehaladást elérnie a gazdaságélénkítés és az adócsökkentés kérdésében.
"A koalícióspartnerek között az adóreform kapcsán kialakult eltérő álláspontot még átvészeltem" – nyilatkozta a lemondott alkancellár, de a saját pártján belül is fölénybe kerültek a "populista" hangok. Hangsúlyozta: az adóreformot új terhek és adók kivetése nélkül nem lehetne megvalósítani, ez már számára nem kivitelezhető.
"Az emberekkel szembeni őszinteség nekem igen fontos" – mondta. Kiemelte, elégedett a parlamenti és az uniós választásokon elért, valamint pénzügyminiszterként nyújtott teljesítményével. "Biztosan vétettem hibákat is, megkövetem azokat, akiket talán megbántottam vagy megsértettem – mondta Spindelegger, és hozzáfűzte: mielőtt elköszön, ez az utolsó szereplése a médiában.
Werner Faymann osztrák kancellár Spindelegger visszalépése után közölte: nem látja a koalíció felbomlásának veszélyét. Faymann megköszönte az alkancellárnak a "bizonyosan nehéz időszakban" végzett közös munkát.
A Spindelegger váratlan visszalépésével kialakult helyzetben Erhard Busek volt alkancellár, az ÖVP korábbi vezetője Erwin Pröll alsó-ausztriai tartományfőnököt kérte fel a párton belüli válsághelyzet kezelésére. "A választások nem holnap lesznek, ezért nyomatékosan azt javaslom a SPÖ-nek, hogy ne új választások (kiírása) mellett érveljenek" - hangsúlyozta Busek.
A koalíciós partner, az SPÖ képviselői a miniszteri tanács ülése előtt meglepetten fogadták a lemondásról szóló hírt, s reményüket fejezték ki, hogy mielőbb kinevezik az új pénzügyminisztert.
A legnagyobb ellenzéki párt, a jobboldali populista és euroszkeptikus Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, Heinz-Christian Strache közleményében úgy fogalmazott, hogy Spindelegger visszalépése után vége a kormánynak, a kialakult helyzetet pedig belpolitikai káoszként értékelte.
Az ellenzék többi pártja közül a Stronach Csapata (Team-Stronach) olyan új pénzügyminiszter kinevezését sürgette, aki a szükséges adóreformot azonnal végrehajtja. A jobboldali liberális NEOS elnöke úgy vélte: ha a néppárt felelősségteljesen él a kialakult helyzettel, s a tartalmi és szerkezeti megújulás útjára lép, akkor abból egész Ausztria csak profitálhat. A Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) új választások kiírását sürgette.