Egyiptom;éhségsztrájk;

- Terjed az egyiptomi éhségsztrájk

Egyre több bebörtönzött egyiptomi aktivista kezd éhségsztrájkba, ezzel tiltakozva az ellen, hogy a kormány keményen fellép az eltérő véleménnyel bírókkal szemben. 

Az Arabic Network for Human Rights Information nevű jogvédő csoport szerint eddig legalább egy tucat raboskodó tüntető és aktivista csatlakozott az éhségsztrájkhoz. Köztük van Alaa Abdel-Fattah, a neves blogger is, aki 15 év börtönbüntetést kapott, mert tavaly részt vett egy tüntetésen, később fellebbezett az ítélet ellen, és jelenleg ügye újratárgyalására vár.

A csoport elmondta, az éhségsztrájk válasz az igazságtalan perekre, a jelentősen meghosszabbított büntetésekre, és a vádemelés nélküli fogva tartásokra a szólásszabadsággal kapcsolatos ügyekben. A hatóságok szerint legalább 20 ezer embert tartóztattak le, többségük a Muzulmán Testvériség képviseletében elnökké választott, majd megbuktatott Mohammed Morsi támogatója.

Múlt év végén a kormány elfogadott egy törvényt, ami tiltja a tüntetéseket a rendőrség előzetes beleegyezése nélkül, és a büntetéseket is szigorította, szerintük ez szükséges a stabilitás fenntartásához. Két Morsi-támogató már két hónapja éhségsztrájkol, egészségi állapotuk folyamatosan romlik. Júniusban a hatóságok egészségügyi okokból szabadon engedték az al-Dzsazira hírtévé egy újságíróját, aki négy hónapig nem nyúlt ételhez, addig őt is vádak nélkül tartották őrizetben.

Oroszország menedékjogot adott Vlagyimir Romanov litván bakárnak, akit hazájában sikkasztásért köröznek, és kiadását is megtagadták.