nagykövetek;sikerpropaganda;Orbán;

A miniszterelnök arra kérte a nagyköveteket, ne tartsák távol magukat az üzleti ügyektől FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Sikerpropaganda nagyköveteknek

Orbán Viktor szerint megérkezett Magyarországra a gazdasági növekedés azon korszaka, amely a leggyorsabban bővülő európai uniós államok közé emeli Magyarországot. A kormányfő ezt a Külgazdasági és Külügyminisztérium idei külképviselet-vezetői értekezletén mondta, ahol úgy fogalmazott: "egy tartalmában sikeres négyéves kormányzás után vagyunk". Ezt azzal példázta, hogy Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól.

Ne vegyenek fel védekező magatartást - kérte a miniszterelnök a külképviselet-vezetői értekezleten a jelenlévőktől. Orbán Viktor szerint bár az ország az eredményeket olyan koncepciókkal, döntésekkel érte el, amelyek még ismeretlenek és nem élveznek közbizalmat az unióban, még se vegyenek fel védekező magatartást. A feladat az, hogy megmutassák azokat a lehetőségeket, amelyek az elmúlt évek sikereiből fakadnak - tette hozzá.

Úgy vélte, nem olyan országot kell képviselni, amely folyamatosan a számonkérés határán egyensúlyoz, mert nem jók a gazdasági mutatói, vagy amelynek bűnei lennének történelmileg, és folyamatosan a szőnyeg szélére van állítva. Olyan országot kell képviselni, amely válság idején elvégezte annak a munkának a tekintélyes részét, amelyre nagyon kevés ország volt képes - mondta Orbán. A kormányfő szerint Magyarország az egyetlen olyan uniós tagállam, amelynek politikai intézményrendszerét - az európai értékek szempontjából - "töviről hegyire" átvilágították. A közös európai értékek szempontjából "pápábbak vagyunk a pápánál" - tette hozzá, mert a kormány az átvilágítás során eltűrte a kettős mércét is.

A kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy a külképviselet-vezetőknek nagy hangsúlyt kell helyezniük munkájukban a kapcsolattartásra a vállalatokkal. A magyar diplomáciában a nagykövetek eddig az üzleti ügyektől távol tartották magukat, pedig az üzlet jó dolog, a vállalati kapcsolatok fontosak, ezért segíteniük kell, hogy külföldi vállalatok érkezzenek Magyarországra és teremtsenek itt munkahelyeket, vagy befogadjanak magyar exporttermékeket.

Magyarország azon országok közé tartozik, amelyek alapvetően gazdasági kérdésként tekintenek a jelenlegi orosz helyzetre - jelentette ki a kormányfő. Orbán szerint a például a balti államok és a lengyelek biztonságpolitikai kérdésként tekintenek a jelenlegi helyzetre, Magyarország inkább gazdaságilag közelíti meg. Úgy vélte, az Európai Unió minden nap távolabb kerül Oroszországtól, ami nemcsak Magyarországnak rossz, hanem az egész EU-nak. Magyarországnak keresnie kell azon uniós tagállamok társaságát, amelyek ennek a "szétválasztási folyamatnak" a lefékezésében, megállításában érdekeltek, de jelezte, a visegrádi tagállamok nem mindegyike gondolkodik így.

Az Együtt-PM szerint Orbán ismét csalódást okozott, hiszen nem élt azzal a lehetőséggel, hogy a tusnádfürdői beszédével elkövetett - súlyos nemzetközi következményekkel is járó - hibáit orvosolja. Sőt, hivatalosan is a magyar nagykövetek feladatává tette ennek az elhibázott politikának a képviseletét, ami beláthatatlan következményekkel járhat. Az Együtt-PM szerint hazánk elszigetelődött Európában és az Egyesült Államokban egyaránt. Nincs igaza a miniszterelnöknek akkor sem, amikor arról szól, hogy az országot, annak demokratikus kultúráját "átvilágította" az unió, és mindent rendben talált.

Tóbiás József MSZP-elnök szerint a miniszterelnök ismét azt a valóságtól elszakadt országképet vázolta, amelyet már a tusványosi beszédében is előadott. Orbán Viktor ahelyett, hogy megragadta volna az alkalmat és tájékoztatást adott volna az ország valós helyzetéről, megint inkább a Nyugatot kárhoztatta és a keleti szeleket próbálta hazánk egyre tépázottabb vitorlájába fogni. Megint csak mellébeszélt ahelyett, hogy milliók nyomoráról és az általa kiválasztott kevesek kiváltságáról beszélt volna - írta az MSZP elnöke.

A Demokratikus Koalíció szerint a kormány nem a nemzeti érdekeket képviseli, mert "félnótásoknak" tartja az értékvezérelt országokat, holott Magyarország nemzeti érdeke az értékekre épülő érdekérvényesítés. Kerék-Bárczy Szabolcs, a párt elnökségi tagja szerint a miniszterelnök egyértelművé tette, az általa képviselt magyar politika nem értékvezérelt.

Főbb kijelentései
- Brüsszel már minden tekintetben megvizsgálta az országot, nem lehet több fenntartásuk
- Elszakadtunk az ideológiai, értékalapú külpolitikától, azt csak "félnótások" alkalmazzák
- Azokkal is kapcsolatba kell lépnünk, akikkel nem vagyunk értékközösségben, de NATO-, és EU-tagok maradunk
- A magyar diplomatáknak nem védekezniük kell a politikánk miatt, hanem bemutatniuk lépéseink hatását
- A nagyköveteknek gazdasági célokat kell szolgálniuk, vállalatokkal kell kapcsolatot tartaniuk
- Kettős mércét alkalmaz az Unió, ha nem ismeri el gazdasági eredményeinket
- Az illiberális munkaerő-politika: aki tud dolgozni, és az állam munkát kínál neki, annak munka nélkül nem adnak pénzt
- Magyarország provinciális ország, különbség van a nyugati és a magyar média között
- Nemzetközi segélyprogramokat kell indítani, hogy az Európába bevándorlók otthon maradhassanak
- Az illegális bevándorlás bűn, "kőkemény, a bevándorlást legkevésbé sem támogató politikát fogunk folytatni"
- Európában csak a kereszténységre épülő modellt lehet alkalmazni, az orosz modellt nem vezetik be nálunk
- A lengyelek biztonsági, a magyarok gazdasági kérdésként kezelik Oroszország politikáját
- Navracsics Tibor külügyminiszterként és uniós biztosként átalakítja Magyarország kapcsolatrendszerét

Már 2012-ben sem lehetett sok oka panaszra a gazdasági eredményeit illetően a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványnak (FUNA), 2013-ban azonban hatalmasat léptek előre - derül ki a nemrég közzétett közhasznúsági jelentésből, amelyet az mfor.hu ismertetett.