Izland;vulkánkitörés;Richter-skála;Eurocontrol;Bardarbunga vulkán;

- Vulkánkitörés fenyeget Izlandon

Repülési tilalmat rendeltek el az izlandi hatóságok a Bardarbunga vulkán környezetében, miután szombaton a Richter skála szerinti 5,3-as erősségű földrengés rázta meg a térséget.

A helyi hatóságok „vörösre” emelték a készültség szintjén, ami azt jelenti, bármikor kitörhet a vulkán, s elkezdhet hamut lövellni magából. Röviddel a készültségi fokozat emelése után láva kezdett folyni a vulkánból. Egyelőre nem tudni, hogy a természeti jelenség milyen hatással lesz az európai légi-közlekedésre. Mindenesetre 2010-ben az Eyjafjallajökull nevű gleccservulkán kitörésekor számos járatot kellett törölni a kontinensen.

A repülésbiztonsággal foglalkozó Eurocontrol azt közölte, amennyiben jelentős kitörésre kerülne sor, a londoni központ állapítja meg a további teendőket annak kapcsán, milyen sűrűségű és mennyiségű hamu kerül a légtérbe. Az egyes légitársaságok ugyanakkor saját felelősségükre változtathatják meg útirányukat.

A Bardarbunga egy hét óta tekinthető aktívnak: múlt hétfőn 4,5-ös földmozgás rázta meg a térséget. Eleinte kutatók úgy vélték, azért nem történhet nagyobb baj, mert a vulkánon lévő Vatnajökull nevű gleccser nem kezdett el olvadni. Most már azonban nem zárják ki a nagybb kitörés esélyét sem. A térségben élőket „éberségre” szólították fel. Szombaton már 200 turistát kellett evakuálni a régióból.

Az izlandiak – eltekintve a vulkán légi-közlekedésre gyakorolt hatásaitól – nem tartanak kitörés hatásaitól.  A Bardarbunga 2009 méterével a szigetország második legmagasabb hegye. Hossza 200, szélessége pedig 25 kilométer, ezzel Izland legnagyobb vulkáni képződménye. A vulkánon lévő gleccser 800 méter vastagságú. A hegy csúcsa 225 kilométerre található a fővárostól, Reykjavíktól. A hegy, illetve vulkán Bardur viking hódítóról kapta a nevét, aki 900-ban érte el Izland északi részének partjait.

Erős földrengés Kaliforniában
Több épület összedőlt vagy kigyulladt, tüzek keletkeztek, és tízezrek maradtak áram nélkül vasárnap hajnalban egy 6-os erősségű földrengéstől a San Franciscó-i öböl térségében. Egyelőre csak két súlyos sérültről érkezett jelentés, de a kórházak baleseti osztályán rengeteg ellátásra szoruló jelentkezett. A helyi idő szerint hajnali fél négy előtt bekövetkezett földmozgás hatására több ezren kirohantak az otthonukból. 1989 óta ez volt a legerősebb földrengés Észak-Kaliforniában, akkor egy 6,9-es erősségű földmozgás történt. A mostani rengés epicentruma American Canyon település közelében volt - tíz kilométernyire délkeletre a borászatairól híres Napától -, mintegy 11 kilométeres mélységben. Több kisebb utórengést is mértek. San Francisco környékének hídjai nem sérültek meg.

Hosszabb távú stratégiát fogadott el pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a nyugat-afrikai Ebola-járvány megfékezésére. A szervezet munkatársai nem számítanak rá, hogy még az idén sikerül megállítani a vírus terjedését.