Reflex;devizahiteles perek;folytatódás;

- A héten folytatódnak a devizahiteles perek

Eddig 19 bank és 38 pénzintézet nyújtott be keresetet az ezek elbírálására kizárólagos illetékességgel rendelkező Fővárosi Törvényszékhez a devizahiteles szerződések egyoldalú módosításának tisztességtelenségét vélelmező törvénnyel kapcsolatban. A bíróság eddig 20 keresetlevelet formai okokból elutasított. Az érintett mintegy 400 magyarországi pénzintézet ma még benyújthatják kereseteiket. 

Pénteken egy bank, az FHB Jelzálogbank Nyrt., valamint 18 pénzintézet, az Eger és Környéke Takarékszövetkezet, a Credit House Magyarország Ingatlanfinanszírozási Zrt., a Felsőzsolca és Vidéke Takarékszövetkezet, a Bóly és Vidéke Takarékszövetkezet, az FHB Ingatlanlízing Zrt., a Szabolcs Takarékszövetkezet, az Argenta Credit Pénzügyi Szolgáltató Zrt., az ERSTE Lakáslízing Zrt., az Impuls-Leasing Hungária Pénzügyi Lízing Zrt., a RetailProd Zrt., a PSA Finance Hungária Zrt., az UniCredit Ingatlanlízing Szolgáltató Zrt., az UniCredit Leasing ImmoTruck Pénzügyi Szolgáltató Zrt., az UniCredit Leasing Hungary Pénzügyi Szolgáltató Zrt., a Sajóvölgye Takarékszövetkezet, az Aegon Magyarország Hitel Zrt., a CIB Ingatlanlízing Zrt., a Korona Kredit Jelzáloghitel Zrt. nyújtott be keresetlevelet a magyar állam ellen.

A bíróságnak legkésőbb a keresetlevél beérkezésétől számított 8. napon ki kell tűznie a tárgyalást és legkésőbb 30 napon belül el kell bírálnia. Az ítélet ellen lehet fellebbezni, így október végéig ezzel együtt is lezárulhat a perfolyam. A törvény a hitelszerződések egyoldalú módosítását - például kamat-, költség-, vagy díjemelést - megengedő szerződéses kikötéseknél azt a vélelmet állítja fel, hogy azok tisztességtelenek és érvénytelenek. A perekben arról a kérdésről kell dönteni, hogy tisztességesek-e a pert indító pénzügyi intézmény egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő általános rendelkezései.

Amint arról lapunk beszámolt, aligha merülhetett fel kétely, hogy a kormány akarata érvényesült akkor, amikor pénteken a Fővárosi Törvényszék előtt nem tudta bizonyítani a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet, hogy tisztességes volt az általuk alkalmazott lakossági hitelszerződéseik egyoldalú módosítása. A pénteki volt az első polgári per, amelyet a devizahiteles mentőcsomag kapcsán egy pénzintézet indított. Ma az MKB, valamint a K&H jogászai próbálják védeni igazukat az államot képviselő ügyvédekkel szemben, kedden pedig az Erste, Raiffeisen, valamint a Takarékbank ügye kerül a Törvényszék elé. Ezekben a perekben hozott ítéletek jelzésértékűek lesznek, ugyanis ha ők nem nyernek, minden bank veszít majd, mondják banki körökben.

Kérdés, előterjeszthetik-e bizonyítékaikat, ugyanis a pénteki perben el sem jutottak az egyoldalú szerződésmódosítás törvényben meghatározott feltételeinek teljesülésének vizsgálatáig, azok egyértelmű és érthető megfogalmazásig, a tételes meghatározás, átláthatóság és felmondhatóság elvének érvényesüléséig.

Miközben a kormány célul tűzte ki, hogy a magyar gazdaság tartós növekedési pályára kerüljön, alacsony deficit, a minimális infláció és az államadósság csökkentése mellett, a valóság az, hogy igen csak féloldalas a magyar gazdaságpolitika, amelyben az export a húzóerő, és az orosz embargó miatt mindinkább a sérülékennyé váló autóipar segíti a növekedést.