Mister Gelb "kizárással" fenyegette az érdekvédelmieket, ami azt is jelentheti, hogy átmenetileg bezárják az intézményt. A színház vezetése 17 százalékos bércsökkentést és egyes szociális kedvezmények megnyirbálását helyezte kilátásba, mert szerinte túlságosan sok az évi csaknem 200 000 dolláros fizetés, amelyet a zenekar művészei vesznek föl. A tavalyi évad deficitje csaknem 3 millió dollár volt.
Az érintettek azzal utasítják vissza a fenyegetést, hogy rossz a vezetés politikája, egyes előadásokat a közönség nem szívesen fogad, a kritika is szigorú. A zenészek azt javasolják, hogy az évi bemutatók számát legalább kettővel csökkentsék, és elégedjenek meg egyes előadások kevesebb próbájával. Azzal érvelnek, hogy Wagner Ringjének a fölújítása 19 millió dollárba került, a műszaki berendezés összsúlya 45 tonnát tett ki, a mozgatás költsége az egekbe szökött. Sokallják azt is, hogy a főigazgató évi 1.8 millió dolláros bére rövidíti meg őket.
A Met óriási vállalkozás, 1 600 főnyi személyzetet foglalkoztat, egy évadban 26 művet visz színre, hat bemutatót tart. Gelb 2006-ban vette át a vezetést, azóta a kiadások 222 millió dollárról 327 millióra növekedtek, miközben a nézőszám csökken. A korábbi 92 százalékos jegyeladás 79 százalékosra esett vissza. Még az olyan szupersztárok föllépése, mint Plácido Domingoé, sem vonz telt házat.
A napokban a The New York Times kritikusa fölidézte, hogy tavaly ősszel, a hetven esztendős New York City Opera zárt be, ami a lap szerint "önmagában is tragédia volt, a világ kulturális fővárosa nem tud két dalszínházat fönntartani".