A Roma Sajtóközpont, a Társaság a Szabadságjogokért, az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, valamint az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat képviselői július 15-én levélben fordultak Papp Károlyhoz, miután az utóbbi hónapokban egyre többet lehetett hallani a romákra kiszabott eltúlzott, abszurd, sőt, sokszor kifejezetten megkülönböztető rendőrségi szabálysértési bírságokról. A jogvédő szervezetek azt tapasztalták, hogy a rendőrök kiemelkedő arányban büntetik a romákat, sok esetben a cigánytelepek előtt bírságolnak rendszeresen, tipikusan kisebb közlekedési szabálysértésekért.
Papp Károly szerint azonban nincs ilyen gyakorlat, ő pedig vezetőként kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a rendőrség személyi állománya törvényesen és szakszerűen végezze feladatait, megfelelve valamennyi - így az etnikai vagy faji különbségtételen alapuló - hátrányos megkülönböztetést tilalmazó alkotmányos követelménynek. Azt is hozzátette, hogy a közlekedési szabálysértéseknél a rendőröknek nincs is mérlegelési jogkörük az összeg maghatározásában, ahol pedig van, ott a kiszabott bírságösszegek országos átlaga elmarad a büntetési tételkeret középmértékétől. Azt pedig, hogy hol van több rendőr, Papp szerint minden esetben az érintett rendőri szerv illetékességi területének bűnügyi és közbiztonsági helyzete alapján kell meghatározni. "Azon felvetést, miszerint a rendőri jelenlét adott területre történő koncentrálása mögött etnikai profilalkotás húzódna meg, kategorikusan visszautasítom" - fogalmazott.
Csakhogy a jogvédők szerint ezzel a nyilvánvalót tagadta le levelében a rendőrfőkapitány, ráadásul önellentmondásba is keveredett, hiszen néhány éve a Helsinki Bizottság az Országos Rendőr-főkapitánysággal és a Rendőrtiszti Főiskolával együttműködésben készített egy kutatást, melyben 30 ezer rendőri intézkedést megvizsgálva egyértelműen kimutatták az etnikai profilalkotás jelenségét. Az etnikai profilalkotás - vagyis az etnikai vagy faji hovatartozás ismérvein alapuló kiválasztás - a rendészeti gyakorlatban úgy jelentkezik, hogy az intézkedő rendőrök külső jegyek alapján határozzák meg, kit igazoltatnak, illetve kivel szemben foganatosítanak valamilyen intézkedést.