Harmadával kevesebb szál cigarettát, pontosan 3,6 milliárd szálat szívtunk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai alapján 2014 első félévében , míg egy évvel korábban ugyanebben az időszakban még 5,1 milliárdot. Többnek tűnik a legális cigarettaforgalom visszaesése, mint ami a valóság lehet - fogalmazott lapunk érdeklődésére Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója. A gyári cigarettával szemben ugyanis többen áttértek a fajlagosan jóval olcsóbb sodrós termékek fogyasztására. A GKI kutatása szerint a gyári-sodort dohányfogyasztás megoszlása a 2012-es 60-40 százalékról mára csaknem kiegyenlítődött és elérte a 53-47 százalékot, vagyis a legális dohánypiacnak csaknem fele sodort. Azonban még a sodrós cigi növekedése sem tudta érdemben mérsékelni a legális dohánypiac zsugorodását.
A gazdaságkutató szerint a visszaesés egyértelműen a 2013 júliusában elindult nemzeti dohányboltok számlájára írandó, mert ezek létrejöttének következményeként ötödével emelkedtek a dohány kiskereskedelmi árak, így a bagózók egy része abbahagyta, vagy csökkentette a fogyasztást, más részük a fele áron beszerezhető feketeimportból vásárolt. Ez utóbbi elsősorban a munkanélküliséggel és szegénységgel sújtott régiók kisebb településeire jellemző.
Molnár László idézett egy Gfk által készített jelentésből, amely szerint csak a cigaretta feketekereskedelmének a súlya a 2012-es 5,1 százalékról ez évre 11,8 százalékra bővült. A GKI szakembere utalt egy korábbi kutatásukra is, mely szerint az összes dohánytermék fogyasztás (szálban mérve) 11,9 százalékkal csökkent az I. negyedévben, ami mintegy 15 milliárd forint adóbevétel kiesést jelent az államnak. Az idei legális vásárlás a becslések szerint a tavalyinál is kevesebb lesz, ami aláaknázhatja a tervezett jövedékiadó-bevételeket. A költségvetés bevételei 2012-ről 2013-ra mintegy 41 milliárd forinttal, 466 milliárd forintról 425 milliárd forintra estek vissza. Molnár szerint 2014 egészében tavalyhoz képest mintegy 70 milliárd forint bevétel esik ki a költségvetésből. Ebből évi 30 milliárd forint a dohány-kiskereskedelem átalakításának közvetlen vesztesége.
Olyan kevés cigaretta pedig még soha nem fogyott Magyarországon, mint tavaly: 9,3 milliárd szál. Ez 2012-ben 12,5 milliárd szálat, 2011-ben pedig 13 milliárd szálat vásároltak. Feltehetően továbbra is virágzik a cigaretta feketekereskedelme, csempészete, annak ellenére, hogy szinte nem múlik el nap, hogy a NAV ne jelentene be milliós fogásokat az ország keleti határain, vagy éppen az autópályákon. A NAV 2014. június 30-ig összesen 7,5 ezer esetben 71,7 millió szál cigarettát foglalt le, összesen 2,85 milliárd forint értékben.
Molnár László szerint a legális dohányfogyasztás mérséklődésének üteme ez év második felében tovább folytatódik, ám 2015-re fékeződik. Ennek oka, hogy a tapasztalat szerint a dohánytermékek áremelése után a fogyasztás csökkenni szokott, majd mivel várhatóan a jövedelmek emelkednek a dohány árak stagnálnak, így valamelyest emelkedhet a legális dohány fogyasztás, ám összességében a legális fogyasztás csökkenése továbbfolytatódik. Az MSZP tegnapi közleményében kérdéseket intézett a kormányhoz, azt tudakolva kinek az érdeke a dohány feketepiac soha nem látott felfutása, milyen érdekeltsége van a Fidesznek a cigarettacsempészet fellendítésében, illetve melyik kormányzati politikusnak állt érdekében tönkretenni 40 ezer régi trafikos családot, csak hogy a csempészek gazdagodhassanak?