Semmiféle retorzióra nem kell számítania a Fidesz-KDNP-nek azért, mert számos településen és fővárosi kerületben a saját maga által megalkotott választási eljárásokkal szemben, idő előtt megkezdte a kampányt. Erre lehet legalábbis következtetni abból, ami a budapesti belvárosban történik, ahol a kormánypárt jelölje minden létező plakáthelyen feltűnt a napokban, de az ország számos más településén is teleszórta a postaládákat a helyi fideszes polgármester-aspiráns és csapata.
Csongrádban például, miután a helyi Fidesz már a múlt hét végén ellátta a postaládákat a kampányanyagaival, a Jobbik, az MSZP és egy magánszemély panaszt tett a helyi választási bizottságnál, mondván a kormánypárt ezzel megsértette a választási törvényt. A testület csütörtökön ült össze az ügyben, ám határozathozatalról lapzártánkig nem érkezett hír. Hogy azonban súlyos elmarasztalásra nem kell számítani a kormánypárt helyi szervezetének, azt megelőlegezhette már, hogy a delmagyar.hu kérdésére a Nemzeti Választási Iroda kommunikációs főosztályvezetője, Listár Dániel azt mondta, "semmi nem tiltja, hogy a pártok választási kampányidőszakon kívül is tájékoztassák a választópolgárokat programjukról, mint ahogy erre több esetben is látunk példát országszerte". Magyarán bárki, bármit megtehet már most is, noha hivatalosan az október 12-i önkormányzati választás előtti 50. napon, azaz csak szombaton kezdődik az önkormányzati és nemzetiségi választás kampánya.
Az új választási eljárási törvény értelmében legalábbis ekkortól lépnek életbe a kampányra vonatkozó szabályok, amelyek kikötik, kampánytevékenység minden olyan cselekmény, amely alkalmas a választói akarat befolyásolására vagy annak megkísérlésére, kampányeszköz pedig például a plakát, a választók közvetlen megkeresése, a politikai reklám és politikai hirdetés, valamint a választási gyűlés. A Fidesz annak idején azzal indokolta a kampányidőszak korlátozását, hogy olcsóbb és a választópolgárokat kevésbé zaklató kampánytevékenységet szeretnének kikényszeríteni a pártoktól. Úgy tűnik, e követelmény alól ezúttal is kizárólag a kormánypártok mentesülnek, így például Szentgyörgyvölgyi Péter, a Belváros mai alpolgármestere és fideszes polgármesterjelöltje, aki megszámlálhatatlan mennyiségű V. kerületi hirdetőoszlopon és egyéb plakáthelyen tűnt fel az elmúlt napokban azt üzenve: "Bízzon a Fideszben!"
Nem tesznek bejelentést, mert a jogászaik szerint semmi értelme - mondta lapunknak Juhász Péter. Az Együtt-PM társelnöke, a baloldali pártok belvárosi polgármesterjelöltje kiemelte: a Fidesz eljárásmódja mindenképpen etikátlan, de a rafináltan megfogalmazott jogszabály miatt nem jogszerűtlen. Juhász egyébként nemcsak a plakátok megjelenéséből "fedezte fel", hogy a kormánypárti jelölt megkezdte a kampányt, hanem már több lakossági jelzést is kapott arról: telefonon, a postaládába szórt kiadványokkal népszerűsíti magát ellenfele, s igyekszik lejáratni Juhászt. A polgármesterjelölt kiemelte: a Fidesszel szemben az Együtt-PM a jogszabályokat betartva, nyilván sokkal szerényebb eszközökkel készül a kampányra. Hozzátette: azt mindenképpen megköveteli, hogy Szentgyörgyvölgyi Péter számoljon be arról, milyen forrásból árasztotta el a Belvárost plakátjaival, mert azt csak remélni tudja, hogy a fideszes kampányhoz nem tapad közpénz.
Az tehát egyértelmű, hogy a kormánypárt idő előtt látott neki a kampánynak, egyelőre azonban kérdéses, hogy ezt egyeztette-e bármilyen választási szervvel, hiszen az eljárási törvény azt is kiköti, csak a kampányidőszakban adott a lehetőség a jelölőszervezeteknek és a jelölteknek, hogy engedély nélkül készíthetnek plakátot. Az egyéb, sajtóban megjelenő reklámokat úgy korlátozták a kormánypártok, hogy az újságokat és online médiumokat hirdetési árlistájuk bejelentésére kötelezte, ennek határideje szintén szombaton jár le. A szabályok szerint a plakátokon és a szórólapokon minden esetben fel kell tüntetni, hogy ki készítette a hirdetményt. A titkolózásra egyébként sincs oka egyetlen jelöltnek sem, hiszen a szombati hivatalos kampányrajt után már hétfőtől, augusztus 25-től ajánlásokat kell gyűjteni. Erre két héten át, szeptember 8-ig lesz lehetőség, azt, hogy egy adott településen mennyi ajánlásra van szükség az induláshoz, a jegyzőnek kellett megállapítani augusztus 18-ig.