A Klubrádió nemzetközi lapszemléjében idézte a Wiener Zeitungot, mely "Kitüntetés az arculat érdekében" címmel azt írta, miközben heves vita zajlik a holokausztban betöltött magyar szerepről, addig a jobboldali-nemzeti kormány egy ügyes húzással, Kertész kitüntetésével képes volt megosztani a baloldali-liberális tábort. A kabinet az elismeréssel nyilván cáfolni igyekezett az egyre-másra érkező bírálatokat, hogy tudniillik nem határolódik el eléggé az antiszemitáktól és a szélsőjobbtól. "Rejtély azonban, hogy Kertész miért fogadta el a megtiszteltetést" - vetették fel a kérdést, hozzátéve: az átadáskor ugyanaz az Orbán rázta meg az író kezét, aki ráerőszakolta az országra német megszállás emlékművét, amelyet zsidó szervezetek és antifasiszta körök történelemhamisításnak minősítenek. A Zeitung felidézte azt is, az elismerést dicshimnusznak szánt kínos írások kísérték a kormányközeli sajtóban, Schmidt Mária értekezése például csak azt szolgálta, hogy egyenlőségjelet tegyenek a két diktatúra közé, ám félreértelmezték az írót, ha ehhez az ő felfogását akarják felhasználni.
A Radio Bayern is beszámolót közölt a kitüntetésről, s idézték, amit Ungváry Rudolf az ARD-nek mondott: a Nobel-díjas szerző fügefalevelet tart a kormány elé, mert életműve éppen az ellenkezője annak, amit az Orbán-rezsim képvisel. Az író szerint azzal, hogy Kertész nem utasította el a gesztust, feloldozza azt a fasisztoid rendszert, amely elfoglalta a demokráciát Magyarországon. Megírtuk azt is, az osztrák Der Standard is döbbent cikket közölt Kertész kitüntetéséről. Felidézték, az író évek óta Parkinson-kórban szenved, igen visszavonultan él és bevallottan elege van az életből. Szerintük a megtiszteltetés annyiban figyelemre méltó, hogy az Orbán-kabinet a kitüntetéseket szinte kizárólag olyanoknak tartja fenn, akik a Fidesz vagy a Jobbik mellett kötelezik el magukat.
Kertész azonban élesen bírálta a jelenlegi magyar nacionalizmust, amiért Orbán és a Jobbik médiájában folyamatosan rágalmazták is, sőt, rendre megkérdőjelezték magyarságát. A baloldalon ugyanakkor most megütközést keltett, hogy az író hajlandó volt elfogadni a Szent István-rendet, annál is inkább, mivel azt a két háború között Horthy reaktiválta a monarchia idejéből.