Foley kivégzése előtt arról beszélt, mennyire sajnálja, hogy nem töltött több időt családjával, s utalt arra is, hogy megmenekülhetett volna, ha nem amerikai lenne. Idén tavasszal négy francia és két spanyol újságíró kiszabadult az Iszlám Állam (IS) fogságából, mivel a két kormány hajlandó volt fizetni értük. Az Egyesült Államok azonban következetesen tartja magát ahhoz, hogy nem fizet váltságdíjat.
Az amerikai fotóriporter szülei rendkívül keményen tartották magukat, amikor fiuk haláláról nyilatkoztak. Foley édesanyja ugyanakkor szintén felvetette, bárcsak Washington többet tett volna a foglyokért. Barack Obama részvétét nyilvánította a szülőknek, s megosztotta velük a titkos információkat arról, milyen próbálkozásokat tettek az amerikai újságíró megmentéséért.
A Pentagon egy közleményben megerősítette, hogy amerikai különleges alakulatok megpróbálták kiszabadítani Szíriában fogva tartott amerikai túszok egy csoportját, a szabadítási akció azonban kudarcot vallott, mivel a túszokat nem a megcélzott helyen tartották. A légitámogatás mellett végrehajtott akcióban a Delta Force kommandósegység mintegy két tucat tagja vett részt, tűzharcba bocsátkoztak az IS embereivel, többet közülük megöltek. Amerikai katonák nem estek áldozatul. A kudarcot vallott akció miatt a későbbiekben már nem tudták megkísérelni a túszszabadítást.
A New York Times oknyomozó újságírói egyébként múlt hónapban tették közzé, hogy az al-Kaida terrorszervezet és a hozzá kapcsolódó szervezetek 2008 óta legalább 125 millió dollár bevételre tettek szert emberrablások révén, jobbára az európai kormányoktól kapott váltságdíjakból. Csupán tavaly 66 millió dollárt utaltak át a terrorcsoportok számlájára.
Foley 21 hónapot töltött az Iszlám Állam fogságában, az első 16 hónapban a szülei azt sem tudták, hol van. Két váltságdíj ellenében szabadult spanyol újságírótól értesültek a hollétéről, de Washington azt kérte, ne hozzák nyilvánosságra az információt. Legalább még egy amerikait fogva tart az IS, s a Foley lefejezéséről közzétett videón a brit akcentussal beszélő terrorista közli is, hogy a másik újságíró, a Time magazinnak dolgozó Steven Sotloff sorsa Obama elnök kezében van. Az Egyesült Államoknak és Európának egyeztetnie kéne álláspontját a váltságdíj-fizetés kérdésében, sürgette Rohde. A New York Times munkatársa 2009-ben - egy afgán újságíró segítségével - megszökött a táliboktól. Foley nem volt ilyen szerencsés.