Ez egy szabadságharcos nép, csak a szabadság rendjében érzi magát jól - hangoztatta Orbán Viktor kedden Sopronpusztán, a Páneurópai Piknik 25. évfordulóján rendezett beszélgetésen. A miniszterelnöknek a rendszerváltás eseményeit értékelő szavai ismét Nyugat-Európa-ellenes, és a keleti modellt sztároló kiszólásokkal tűzdelt beszédbe csaptak át. Ismert: a Páneurópai Piknik az osztrák-magyar határon, Sopron közelében 1989. augusztus 19-én tartott békedemonstráció volt, fontos előzménye az Európát kettéosztó vasfüggöny átvágásának, Németország egyesülésének és az Európai Unió keleti kibővülésének.
Orbán ezúttal is arról beszélt, az elmúlt negyedszázadban egyértelműen jobb lett a szabadság helyzete Magyarországon, de megmaradt az infláció és a magas államadósság, s rosszabb lett a helyzet a munkanélküliség, a közvagyon és a rend terén. Szerinte a '80-as évek második felében magától adódott a gondolat, hogy "a lerongyolódott Keletnek" a jól működő nyugati modellt kell átvennie, és csak mostanra derült ki, hogy a nyugat-európai gazdaság is rendkívüli mértékben sebezhető.
Sajnálkozva jegyezte meg, hogy ha azt vizsgáljuk, ma, itt, a magyaroknak mi a jó, a kulturális különbségek miatt nem vehető át a kínai, orosz, japán vagy dél-koreai modell, "mert mi magyarok vagyunk, alapvetően keresztény kultúrkörből, szabadság által motiváltan, hát nekünk egy más rendszert kell a gazdaságban is, meg a politikában is építenünk". Hozzátette ugyanakkor, hogy "nem tudunk csatlakozni egy olyan nyugat-európai boldogulási irányzathoz, amely jól láthatóan folyamatosan veszíti el a tartalékait, talán már fel is élte". Szerinte "egész Nyugat-Európa valami megújulás után kiált".
Épp az ilyen kijelentések miatt aggódik Magyarország jövőjével kapcsolatban a német külügyi államminiszter, aki attól tart, hogy a jelenlegi magyar kormány eltér az unió értékeitől. Michael Roth szerint Európának többet kell tennie az alapértékek védelmében - idézte a Tagesspiegel a német SPD politikusát, aki úgy látja, jelenleg kérdőjeleket vet fel a magyar szabadság állapota. Roth köszönetet mondott Magyarországnak, hogy a keletnémet polgároknak megnyitotta a kaput a szabadsághoz, enélkül ugyanis szerinte sokkal lassabban mehetett volna végbe a német újraegyesítés.
Ugyanakkor - tette hozzá - ahogy a barátok között is az őszinte beszéd a szokás, ők is nyíltan kimondják, ha valahol nyomást gyakorolnak a demokráciára, a jogállamra vagy a szabadságra, mint ezt most Magyarországon látják. Alapvetően nem a magyar kormány egyes cselekedeteivel van gond, hanem azzal, hogy összességében ezek az európai értékekre mért támadások - fogalmazott Roth.
Erre erősített rá Orbán illiberális demokráciáról szóló beszéde, melyre reagálva a német külpolitikai vezető közölte: "aki elutasítja a szabadságra épülő demokráciát és tekintélyelvű államokat méltat modellként, az elbúcsúzik az unió leglényegesebb alapelveitől".
"Ha valaki úgy fogalmaz meg kritikát mással szemben, hogy azt semmilyen konkrétummal sem támasztja alá, akkor legkevésbé sem az európai értékek mentén cselekszik" - reagált a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára. Szijjártó Péter szerint "a demokráciát és az európai értékeket egészen biztosan nem tőlünk, közép-európai szabadságszerető népektől kell félteni".