Tűzszünet reményében ültek tárgyalóasztalhoz Berlinben vasárnap az ukrán, az orosz, a német és a francia diplomácia vezetői, de az éjszakába nyúló egyeztetésen nem történt meg a várt áttörés. Csupán "egyes pontokban" sikerült előrelépést elérniük. A külügyminiszterek abban állapodtak meg, hogy rövidesen folytatják a konzultációt, de előbb saját kormányaikkal egyeztetnek.
A cél továbbra is a tűzszünet és a további áldozatok elkerülése. Erre szükség is lenne, hiszen a kelet-ukrajnai humanitárius helyzet egyre romlik, az áldozatok és menekültek száma rohamosan emelkedik.
Az utóbbi két hétben, amióta az ukrán hadsereg tüzérségi támadást kezdett a legfontosabb keleti városok ellen, megduplázódott a halálesetek száma is, csupán a napokban több mint 20 ezer ember menekült el Donyeck térségéből.
A tegnapi események azonban nem a fegyvernyugvás irányába mutattak.
Rakétatámadás ért egy menekültkonvojt Luhanszk térségében.. Aknavetőkből és Grad rakéta-sorozatvetőkből nyitottak tüzet a járművekre. Az áldozatok pontos száma még nem ismert, csak annyit tudni, hogy magas, sokan bennégtek az autókban.
A hadsereg szerint a lázadók támadtak a menekülőkre, Andrej Purgin, az "Donyecki Népköztársaság miniszterelnök-helyettese" azonban állította, hogy abban a térségben nincs olyan erős katonai kapacitásuk, hogy egy rakétatámadást véghezvigyenek. Ott az ukrán hadsereg bombázza, és rakéta sorozatvetőkkel lövi folyamatosan az utakat.
Heves harcok folytak Donyeck térségében és Luhanszknál is tegnap egész nap. Az ukrán hadsereg bejelentette, hogy megkezdte Luhanszk "felszabadítását" és ellenőrzése alá vonta a város egy részét. Bár vasárnap Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter katonai segítséget kért az Európai Uniótól és a NATO-tól, úgy tűnik, ezt nem kapja meg Kijev.
Egyelőre a német külügyi szóvivő jelezte, nem aktuális a felvetés. Alexander Stubb finn miniszterelnök pedig tegnap az Yle televízió és rádió csatornának adott interjúban kategorikusan kizárta annak a lehetőségét, hogy az Európai Unió és a NATO katonai segítséget nyújtson Ukrajnának az oroszpárti szeparatisták elleni harchoz.
Stubb úgy vélekedett, lehetetlen teljesíteni Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter hét végén megfogalmazott erre vonatkozó kérése, mert a NATO csakis tagállamainak nyújthat ilyen jellegű segítséget, az Európai Uniónak pedig nem állnak rendelkezésére ilyen források.
Angela Merkel kijevi látogatása körüli bizonytalanság azonban feloszlott. Múlt hét végén került nyilvánosságra, hogy Petro Porosenko ukrán elnök erre a hétre kijevi látogatásra hívta meg a német kancellárt. A kancellár szóvivője szombaton úgy nyilatkozott, tanulmányozzák a meghívást. Tegnap Lettországban tárgyalt Merkel az ukrán válságról és az orosz szankciókról, este közölték, augusztus 23-án eleget tesz az ukrán elnök meghívására és Kijevbe látogat.