Bár Cameron kormányfő kilátásba helyezte, hogy ha a Konzervatív Pártot jövőre újraválasztják, 2017-ben igen-nem népszavazást ír ki Nagy-Britannia európai uniós tagságáról, ez sem volt elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a május végi európai parlamenti választásokon az euroszkeptikus UKIP riasztó térnyerését.
Ha most tartanák a brit választásokat, a toryk nagy valószínűséggel alulmaradnának, s a Munkáspárt visszatérne a hatalomba. London polgármestere, Boris Johnson nemcsak Cameronon, hanem az UKIP-vezéren, Nigel Farage-on is túl akart tenni, amikor egy augusztus eleji beszédében biztosította a briteket, ne aggódjanak, "van élet az Európai Unión kívül".
London polgármestere azt mondta, szíve szerint maradna egy megreformált unióban, de ha Brüsszel nem fogadja el a britek által javasolt változtatásokat, tárgyalni kellene egy "nagyvonalú kilépésről". Talán ez a hangzatos kijelentés is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a felmérések azt mutatják, ha Johnson lenne a pártvezér, a Konzervatív Párt ázsiója emelkedne. Az Evening Standard számára készült Ipsos-MORI közvéleménykutatás szerint nem is kevéssel: hat százalékponttal.
A mérésekből az is kiderült, akár George Osborne pénzügyminiszter, akár Theresa May belügyminiszter váltaná Cameront, a toryk alulmaradnának a Munkáspárttal szemben. Ha a londoni polgármester lenne az új pártvezér, a toryk 39 százalékot szereznének, igaz, ez még nem jelentene abszolút többséget, s a konzervatívoknak koalíciós partner után kellene nézniük.
A politikai szupersztár Boris kedvéért - legalábbis a lap feltételezései szerint - sok liberális demokrata és UKIP-szavazó is a konzervatívokra voksolna. A lap persze régóta Borisra tesz, már a londoni polgármesteri kampányban is őt favorizálták.
Hasonló eredményre jutott a The Sun bulvárlapban közétett YouGov-felmérés is, a megkérdezettek 34 százaléka támogatná, ha Johnson lépne Cameron helyébe, a tory szavazók körében pedig ez az arány még magasabb, 50 százalékos.
Theresa May pártvezérségében 19 százalék látna fantáziát, George Osborne előléptetését alig 9 százalék helyeselné. A látszólag szétszórt és ötletember Boris Johnson figyelemreméltó tudatossággal tör célja felé. A Sunday Timesnak adott minapi interjújában elárulta, eleve azért vállalta el a polgármesteri tisztséget, hogy adminisztratív tapasztalatot szerezzen.
Johnson ugyan azt ígérte a londoni szavazóknak, hogy csak a főváros ügyeire koncentrál, most azonban bejelentette, korábbi fogadkozásával ellentétben visszatér az alsóházba. Már ki is nézett magának egy megüresedő parlamenti helyet (Uxbridge and South Ruislip), ahonnan leköszön a hivatalban lévő képviselő.
A mandátumra többen is aspirálnak, szeptember 12-ig től el, kit indítanak ott a toryk. A Mail on Sunday szerint számos tory honatya fogadkozik, ha Cameron jövőre győz, de ismét koalíciót akarna kötni a liberális demokratákkal, akár a királynő trónbeszédét is leszavazzák, s kezdeményeznék a miniszterelnök lecserélését.
A londoni polgármester, aki június 19-én töltötte be 50. évét, úgy érzi: most vagy soha. Ha be akarja teljesíteni nagy álmát, mielőbb lépnie kell. A New Yorkban született Johnson gyerekként még arról álmodott, hogy egyszer amerikai elnök lesz belőle, most megelégedne a brit kormányfői poszttal. Sokan ugyanakkor viccnek tartják már azt is, hogy a megbízhatatlan, kiszámíthatatlan Boris visszatérjen a parlamentbe.
Képviselőként néha azt sem tudta, hogy hol áll a feje, nem merült bele a részletekbe, s szórakozottságában még az előfordult, hogy a munkáspárti honatyák sorába állt be szavazni, emlékeztetett a Guardian.
Jelöltsége kétségkívül megosztja a konzervatív sorokat, kollégái közül sokan csak az ügyes showmant, a bohócot látják benne, de az is kétségtelen, hogy egykori újságíróként van érzéke a publicitás-teremtéshez. Borisnak keményen meg kell dolgoznia azért, hogy komolyan vegyék, írta a lap.
Sokan polgármesteri teljesítményét is keveslik, a londoni olimpia, a "Boris bike"-ként becézett kerékpár-kölcsönzési rendszer, az új Crossrail vasút ellenére. Számos projektjét még az elődje, a munkáspárti Ken Livingstone, "Vörös Ken" indította útjára. Boris Johnson emelkedő ázsióját jól jelzi, hogy Uxbridge and South Ruislip választókerületben, amelyet megcélzott magának, a felmérések azt mutatják, a toryk előnye duplájára nőne, ha a londoni polgármester tényleg ott indulna.
Egy tory adományozó, a párt volt alelnöke egy belső felmérésben ezer választó véleményét tudakolta, hogyan voksolnának. Ha csak egy képzeletbeli tory politikust indítanának, 42-28 lenne az állás a konzervatív és a munkáspárti jelölt között, ha viszont a jelölt Boris Johnson lenne, 14-ről 29 százalékra ugrana fel különbség. A Daily Mail bulvárlap az uxbridge-i felmérés kapcsán egyenesen azt írja, a Konzervatív Pártban kitört a "Boris-mánia".
A polgármesternek augusztus 28-ig kell eldöntenie, tényleg indul-e a posztért. Valószínűleg rászánja magát, hiszen ahhoz, hogy kihívást intézzen a miniszterelnök - egyébként régi jó cimborája - ellen, mindenképpen vissza kell térnie a parlamentbe.
Potenciális jövendő választókerületének tagjai azonban mást is üzentek a felmérésben, a megkérdezettek mintegy fele azt mondta, hogy ha elfoglalja a képviselői helyet, le kell mondania a brit főváros vezetéséről, a két posztot együtt aligha lehet közmegelégedésre ellátni.
Egy veterán skót színész, Tom Conti bejelentette, ha Boris Johnson leköszön, ő akar lenni London következő főpolgármestere. A 72 éves színés szerint a londoniak jobban járnak, ha nem politikust választanak. Persze lehet, hogy a színész polgármesterré választására épp akkora az esély, mint arra, hogy a bohém Boris legyen a következő brit kormányfő.