Németország;Közép-Európa;Páneurópai Piknik;1989;határnyitás;

- Határnyitás - Köszönet jár a magyaroknak, de...

 A európai ügyekért felelős német külügyi államminiszter szerint köszönet jár a magyaroknak a 25 évvel ezelőtti határnyitásért, de kétséges, hogy a magyar kormány eléggé ragaszkodik az uniós alapértékekhez.

Michael Roth szociáldemokrata politikus a Der Tagesspiegel című liberális német lap online kiadásában, "Magyarország rossz irányban halad" címmel közölt interjúban hangsúlyozta: "25 év után is minden okunk megvan arra, hogy köszönetet mondjunk a magyaroknak", hiszen országuk "a szabadság kapuja volt az NDK sok polgárának", és a magyarok hozzájárulása nélkül sokkal tovább tartott volna Németország egységének helyreállítása.
A páneurópai piknik fontos hozzájárulás volt az európai szabadsághoz és demokráciához - emelte ki Michael Roth.

Arra a kérdésre, hogy a német politikának a hála miatt vajon tartózkodnia kell a bírálattól azokkal a magyarországi folyamatokkal kapcsolatban, amelyeknek minden demokratában aggodalmat kell ébreszteniük, az államminiszter azt mondta, hogy "barátok vagyunk, a barátság pedig nem működik egyenes beszéd nélkül". A németek megköszönik a magyaroknak, hogy bátran kiálltak a szabadságért, de rákérdeznek arra is, hogy miként áll a szabadság ügye a mai Magyarországon - tette hozzá.
"A minket nagyon aggasztó folyamatok a közös európai alapokkal kapcsolatosak. Ha nyomás alá kerül a szabadság, a jogállamiság és a demokrácia, akkor minderről nyíltan beszélni kell" - mondta a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa. Hozzátette, az aggodalomnak vannak "konkrét" okai, de nem az "egyes szabályozási" kérdéseknek van jelentősége, hanem "az európai értékek elleni támadások tartós irritációt okozó összességének".
"Kételkedem abban, hogy a jelenlegi magyar kormány annyira ragaszkodik az EU alapértékeihez, amennyire az okvetlenül szükséges lenne" - mondta Michael Roth.

Orbán Viktor tusnádfürdői beszédére utalva kijelentette, "aki elutasítja a szabadelvű demokráciát és modellként magasztal tekintélyelvű berendezkedésű államokat, az elfordul az Európai Unió alapvető elveitől". "Attól tartok, hogy (ez) teljesen rossz irányba" vezet - jelentette ki.

Arra a kérdésre, hogy az EU-nak miért nincs eszköze "az aggodalmat keltő folyamatok" kezelésére, azt mondta, hogy az EU-ban eddig nem volt hatékony mechanizmus, amellyel szankcionálni lehet az alapértékek megsértését, ezért üdvözlendő, hogy az Európai Bizottság német kezdeményezésre kidolgozta javaslatát a jogállamisági mechanizmusról.

Arra a felvetésre, hogy a magyar kormány szerint Magyarországnak kis országként keményebb elbánásban van része, mint a nagy uniós tagállamoknak, Michael Roth azt mondta, hogy "nem Lex Magyarországról van szó", hanem az alapjogok védelmét szolgáló új eszközről, amelyet valamennyi tagországgal kapcsolatban egyenlő mércével kell alkalmazni.

Az izraeli hadsereg lerombolta a házát azoknak a palesztinoknak, akiket a három izraeli fiatal június közepi elrablásával és megölésével gyanúsítanak.