Méregdrága irodaházat vett magának a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Kiderült, hogy az elmúlt hetekben a tiszaroffi kastélyszálló mellett megvette a főváros egyik legdrágább irodaházát is, az V. kerületben található márciusban átadott Eiffel Palace-t. Az MNB az üzletfeleit sem válogatja meg, miután akár 11-12 milliárdot is fizethetett az offshore cégek mögött rejtőző tulajdonosoknak - számolt be az Index.hu. A szövevényesen összekapcsolódó céghálóból nem lehet kideríteni, hogy a jegybank által kifizetett vételár végül kinél landoltatott, mivel az Eiffel Palace Kft. tulajdonosi köre egy ciprusi és egy Saint Vincent és a Grenadine-szigetekre (Kis-Antillák) bejelentett offshore cégben végződik.
Emlékezetes: egy hete nagy sajtóvisszhangot váltott ki a hír, hogy a Magyar Nemzeti Bank 415 millió forintért megvette a tiszaroffi kastélyt. Még a nyugati lapok is felfigyeltek a beruházásra: az MNB ugyanis azzal a jegybankoktól szokatlan magyarázattal indokolta a váráslást, hogy így kíván üdülési lehetőséget biztosítani saját dolgozói számára. A kastélyvásárlás körüli jelentős érdeklődés ellenére a jegybank egy szóval sem jelezte, hogy párhuzamosan egy sokkal nagyobb méretű ügyletet is lebonyolított. Az Index információi szerint az MNB augusztus 1-je óta bejegyzett tulajdonosa a Belvárosban, a Bajcsy-Zsilinszky út 78. alatt található vadonatújjá varázsolt irodaháznak.
A tulajdoni lap szerint a bank az építészeti különlegességnek számító ingatlan építtetőjét, az Eiffel Palace Kft.-t váltotta tulajdonosként, és ezzel egyidőben megszűnt az Unicredit Bank 28 millió eurós jelzáloga, valamint elővásárlási joga is. Szakértők szerint a piac által valószínűsített vételár megközelíthette a 40 millió eurót, azaz a 12 milliárd forintot.
A XIX. századi műemléképület egyes részeit és a modern megoldásokat ötvöző sarokház építését 2012-ben kezdte meg az Eiffel Palace Kft. és a jelentős vezetői átfedést mutató fejlesztő és kivitelező cégekkel együtt idén tavasszal fejezték be a munkálatokat. Az új épület ünnepélyes átadását márciusban tartották. Az Eiffel Palace Budapest egyik legdrágább irodaháza lett: a legfelső szinten havi 20 euró/négyzetméterért lehet az üres irodát bérelni. A nyolc szintes ház 14 ezer 500 négyzetméternyi területére költözött be többek között a PriceWaterhouseCoopers és a Brit Kereskedelmi Kamara.
A hírportál megpróbálta megkérdezni a tranzakció hátteréről az MNB-t, sikertelenül. A bank sajtóosztályát írásban is megkeresték, egyelőre azonban onnan sem érkezett válasz arra, hogy mennyit költöttek a tranzakcióra, és valójában mik az MNB tervei az épülettel.
Azt, hogy a tranzakció megtörtént Kovács Attila, az Eiffel Palace Kft. ügyvezető és fejlesztési igazgatója erősítette meg, illetve erről tanúskodik a földhivatali bejegyzés is, amelyben már a jegybank a tulajdonosa az irodaháznak. Kovács szerint amikor több külföldi érdeklődő mellett az MNB is jelentkezett befektetési szándékkal a ház megvásárlására, örültek, hogy továbbra is magyar kézben maradhat az épület. Az igazgató pontos összeget nem mondott, de szerinte a piaci áraknak megfelelően értékesítették az épületet.
A Magyar Nemzeti Bank – a többi uniós jegybank gyakorlatához hasonlóan – szintén törekszik arra, hogy béren kívüli juttatásokkal támogassa több, mint ezer munkavállalóját és társadalmi felelősségvállalási programjának legfontosabb céljai és eszközei megegyeznek más európai jegybankok felelősségvállalási stratégiáival - tudatta a hét végén kiadott közleményében az MNB. A jegybank annak kapcsán közölte ezt, hogy Matolcsyék kastélyvásárlásán élcelődő cikk jelent meg a múlt hét elején a Financial Times (FT) blogjában. Az üzleti lap írása szerint a rendszerváltás előtt a szocialista országokban természetes volt, hogy az állami nagyvállalatok üdülőket tartanak fenn az egyébként rosszul fizetett közszolgák nyaraltatására, a piacgazdasággal azonban a helyzet megváltozott, a vállalati üdülőket is nagyrészt eladogatták - írja az FT blogjában. Hozzátéve: a magyar jegybanki vezetés azonban most visszarepíti a múltba dolgozóit, céges nyaralót vásárol, hogy ott pihenhessenek dolgozói.
Az FT felidézte: a jegybank többek közt arra hivatkozott, miután kiderült, hogy kastélyt vásárol Tiszaroffon, hogy ezzel az egész környék fellendül majd, több helyi lakos is munkához jut. Hasonló minőségű és célú nyaralója egyik jegybanknak sincs a régióban, úgy tűnik a 30 szobás jegybankároknak fenntartott szállodával megint a magyar lesz a legvidámabb barakk - fogalmazott az írás.
Az MNB közleménye félrevezetőnek nevezte az FT írásárt. Közölték: oktatási, illetve rekreációs központot használ többek között a német, a belga, a portugál, a cseh, a lengyel és a román jegybank, több központi bank pedig egyszerre több ilyen célú ingatlant is magáénak tudhat.