Corvinus Egyetem;Marx-szobor;

- Sértette a kertészeket a Marx-szobor?

Újabb érvet hozott fel Marx szobrának áthelyezésére a Corvinus egyetem rektora. Az egyetemi polgároknak eljuttatott közleményében Rostoványi Zsolt ezúttal úgy fogalmazott, a szobrot nem ideológiai okból, hanem azért viszik át a Fővám téri épület aulájából a szeptemberben megnyíló egyetemtörténeti kiállításra, mert sértette a volt kertészeti egyetem dolgozóit, hogy a főépületben annak az embernek a szobra van, aki korábban a közgazdasági kart működtető egyetem névadója volt (A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemet 1990-ben nevezték át Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemmé, amely később egyesült az Államigazgatási Főiskolával és a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemmel).

"Ha a Corvinus Egyetem központi épülete a Villányi úton, a Budai Campus területén lenne, s benne csupán a Kertészeti Egyetem múltjára vonatkozó szobrot találnánk, joggal lennének elégedetlenek a Közgáz Campus dolgozói" - írta a rektor, akinek az MTI-ben megjelent közleményéből kimaradt a kertészeti kar "sértődöttségére" utaló rész.

Augusztus elején sem beszélt erről Rostoványi, amikor bejelentette a Marx-szobor áthelyezését. A rektor akkor úgy indokolt, mivel a Corvinus egyik elődintézményét Marx Károlyról nevezték el, "így ő is a múlt része, de nem a jelené". Illetve, hogy olyan új műalkotást akarnak Marx helyére, amely valamilyen módon utal az egyetem új névadójára, Corvin Mátyásra. Csakhogy januárban Rostoványi lényegében ugyanezzel az érveléssel utasította vissza a KDNP ifjúsági szervezetének, illetve alelnökének, Rétvári Bencének a követelését, hogy a filozófus szobra végleg tűnjön el. A rektor akkor úgy fogalmazott, a rendszerváltáskor már felvetődött a szobor eltávolításának ötlete, az egyetem azonban úgy döntött, hogy helyén hagyja azt, mivel "az alkotás az egyetem múltjának, történetének része, s az eltávolítása a múltat nem változtatná meg". Rostoványi akkor rámutatott: ellentmondásos Marx munkásságának és történelmi szerepének megítélése, ugyanakkor meghatározó nyugati egyetemeken munkássága a tananyag részét képezi, nyugati országokban több tucat közterület viseli a nevét.

Karl Marx szobrának áthelyezése ellen tüntettek tegnap a Budapesti Corvinus Egyetem Fővám téri épületénél. A demonstráción részt vett többek között Krausz Tamás történész, Tamás Gáspár Miklós filozófus és Komjáthi Imre, az MSZP elnökségi tagja.

Újabb két héttel hosszabbítják meg a fővárosi közbringarendszer tesztüzemét - derült ki a tesztelésben résztvevőknek küldött e-mailből. A július 17-én, további ezer önkéntes tesztelő bevonásával kezdődött, majd augusztus elején két héttel meghosszabbított nyilvános próbaüzem a hétvégén lejár, a hibák javítása miatt azonban augusztus 31-ig a tesztelést újból kitolják.