A valaha készült legdrágább magyar film lehet a veretlen csodalóról szóló, több milliárdos költségvetésű Kincsem. A film előkészületei immár hat éve folynak, de ez a munka az alkotók szerint most a finisébe ért, ezért - egy patinás nagykörúti szállodában - a sajtónak is beszámoltak a részletekről.
Aki mozdítható és elérhető volt a produkcióból, készségesen népszerűsítette a filmet, magyar és külföldi producerek, az angol rendező, és még a filmet világszerte forgalmazni kívánó Empire képviselői is.
A történetet az angol Roger Christian álmodná nagyvászonra, Bereményi Géza és Fonyódi Tibor forgatókönyvéből, Ragályi Elemér különleges képeivel és olyan nemzetközi sztárokkal, mint a napjaink Hannibal Lectereként brillírozó Mads Mikkelsen, a négy Oscarra jelölt Ed Harris, vagy a Hobbit-mozik Zsákos Bilbója, Martin Freeman. A sajtóanyag még az évek óta nem forgató Jean-Paul Belmondo feltűnését is ígéri, aki az angol telivér nemzetközi versenyein bíráló ex-zsoké lehet.
Az ötvennégy győzelmet arató Kincsem három futama adná a történet gerincét: Freeman volna Blaskovich Ernő, a csodakanca tulajdonosa, míg a ló trénere, Hesp Róbert lenne Harris; Mikkelsen lenne Kincsem legnagyobb versenytársának zsokéja, a "kegyetlen, gonosz" Hugo Henckel gróf; a film a versengés emberi drámájára, a verseny szenvedélyére helyezné a hangsúlyt, nagyszabású látvánnyal, amit 10 kamera, sőt még drónok is biztosítanának.
A sajtóanyagban még arra utaltak, hogy a produkció legalább 12 milliárd forintot emésztene fel - tekintettel a neves színészekre és alkotókra -, ugyanis a film "meghaladhatja az egyéves, sőt akár a kétéves keretét annak, amit Magyarország ma filmre fordíthat".
Ez nagyjából évi 6 milliárd, mert ennyit oszthatna szét a Filmalap, ám Andy Vajnáéknak hangsúlyozottan semmi köze a filmhez: a forrásokat "vállalkozók és befektetők" állják, angol, német, amerikai és osztrák részről is. Hangsúlyosnak tűnik azonban az orosz részvétel: Jevgenyij Geraszimov producer, egyúttal az egyik szereplő - Kincsem vetélytársa, Prince Giles gazdag tulajdonosa - mondta el, hogy a projekt "az orosz elnöki adminisztráció", az orosz kulturális miniszter, de még az orosz filmalap is támogatását is élvezi.
Az alkotók azonban nem sok részletet kívántak kiteregetni, a "lebilincselően izgalmasnak" nevezett forgatókönyv méltatásán túl. Egyelőre több sebből is vérezni látszik a film: a forgatást már októberben elkezdenék, de egyes színészek még alá sem írtak, többekkel tárgyalnak még.
Másrészt nincs meg Kincsem megformálója sem: Losonczi Gábor producer annyit árult el, hogy két kanca lesz, de szerinte "nagyon könnyű dolguk" lesz megtalálni Kincsem hasonmását, lévén a versenyló semmi különleges megkülönböztetést nem viselt a testén.
További élcelődés tárgya lehet viszont a rendező, akit a sajtóanyagokban ugyan előszeretettel jelölnek Oscar-díjasként a Csillagok háborúja miatt, az aranyszobrot valójában a díszlettervező csapat kapta 1977-ben, melynek ő is tagja volt. Inkább a legrosszabb filmeknek kiosztott Arany Málna-díj kapcsán hivatkoznak rá, miután a szcientológus L. Ron Hubbard regényét feldolgozó Háború a Földön hét ilyen díjat nyert, és óriásit bukott a mozikban.
Az elszántnak tűnő rendező mindenesetre a Tűzszekerek és a Doktor Zsivágó találkozásaként írta le a filmet. Azt, hogy így is legyen, nem más segíti majd, mint Szőcs Géza. A minszterelnöki tanácsadó dramaturgként vesz részt a filmben, még kultúrpolitikusként lobbizott a filmért.
Azt, hogy az előkészületeknek még koránt sincs vége, gyakorlatilag Ragályi Elemér árulta el: mint kiderült, még nem is volt alkalma találkozni a rendezővel eddig. Azt mondta, a forgatóköny alapján vannak elképzelései, de konkrétumkról nyilván korai lenne beszélni. Késő tavaszra mindenesetre már leforgatnák a filmet. Ilyen körülmények között Herendi Gábor rendező nem nagyon reménykedhet: jövőre az ő Kincsem-filmje is forgoni kezd, amelyet viszont támogatott a Filmalap.