USA;zavargások;ST. Louis;

Fotó: Facebook

- FBI-vizsgálat a fekete fiú lelövése ügyében

Már az FBI és a washingtoni igazságügyi minisztérium vizsgálja, miért lőtt le egy rendőr egy afrikai-amerikai tizenévest a Missouri állambeli St. Louisban.

A 18 éves Michael Brownnál nem volt fegyver. A tizenéves halálának hírére zavargások törtek ki vasárnap este a jórészt feketék lakta elővárosban, Fergusonban, felgyújtottak és kifosztottak egy bevásárlóközpontot, a rendőrség könnygázt és gumilövedékeket vetett be, 32 embert őrizetbe vettek. Hétfőn mintegy százötvenen tüntettek a rendőrség előtt. Feltartott kézzel skandálták: „Fenn a kezünk, ne lőjj!” Rohamrendőröket vezényeltek az utcákra, további tíz embert bevittek. Brown szülei nyugalomra intették az embereket, elmondták, nem akarnak mást, mint hogy derítsék ki az igazságot. Ugyanazt a polgárjogi ügyekkel foglalkozó ügyvédet, Benjamin Crumpot kérték fel, aki a Floridában lelőtt fekete tizenévest, Trayvon Martint is képviselte.

Helyi beszámolók szerint fehér volt a rendőrtiszt, aki Brownt lelőtte. Ellentmondó verziók láttak napvilágot. Szülei azt mondják, Michael, aki most végezte el a középiskolát, s főiskolára készült, szelíd gyerek volt, egy „jóságos óriás”. Ismerősei úgy vélik, hatalmas termete miatt vélhette fenyegetőnek a rendőr. Brown egy barátjával az úttest mellett sétált, amikor megállt mellettük egy rendőrautó. A másik tizenéves, Dorian Johnson elmondása szerint a rendőr kinyúlt a kocsi ablakán, s megragadta a torkánál Brownt. A rendőr viszont azt állítja, Michael nyúlt be a kocsi ablakán, s el akarta venni a fegyverét. Rögtön lőtt, majd miután a fiúk menekülni próbáltak, kiszállt a kocsiból és a feltartott kézzel földön fekvő tizenévesbe további hét lövést eresztett. A rendőrt kényszerszabadságra küldték.

A tiltakozók és a rohamrendőrség összecsapása az 1965-ös faji zavargások emlékét idézte fel a helyiekben, írta a St. Louis Post-Despach. Ferguson lakosainak kétharmada afrikai-amerikai, a lakosság negyede a szegénységi küszöb alatt él. St. Louis az egyik legerősebben szegregált amerikai város.

 

Nem tartanak referendumot a cirill betűs írás használatáról, így döntött a zágrábi alkotmánybíróság.