Libéria is megkapja azt a kísérleti amerikai szérumot, a ZMappot, amely hatékony lehet az ebolavírus ellen. A washingtoni Fehér Ház és az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság (FDA) közösen döntött úgy, hogy szállítanak a készítményből a nyugat-afrikai országba.
Előzőleg Libéria elnökasszonya, Ellen Johnson Sirleaf Barack Obama személyes közbenjárását is kérte abban, hogy hazájába is eljuttassák a "csodaszert". Az első szállítmány még ezen a héten megérkezik az országba. Egyelőre azonban csak igen csekély mennyiségű szérumot kap Monrovia. Annyit, amennyi elegendő lehet két libériai orvos gyógyításához - közölte Lewis Brown libériai információs miniszter.
Mindkét orvos beleegyezett abba, hogy a készítménnyel kezeljék őket. Alpha Conde guineai államfő hatékony készítmény kidolgozására kérte a kutatókat. Mint fogalmazott, nemzetközi összefogásra van szükség a járvány visszaszorításához. A ZMapp gyártója, a Mapp Bio még hétfőn közölte, már igen kevés szérummal rendelkezik, miután "egy afrikai ország" rendelt belőle.
A szer használata szigorú feltételekhez kötött, s csak szakértői orvoscsoport felügyelete mellett alkalmazható. Miután hivatalosan nem engedélyezett készítményről van szó, egyelőre ingyenesen bocsátják a páciensek rendelkezésére.Szakértők a napokban azt közölték, 2015 júliusa előtt nem is várható, hogy bármely gyógyszercég a piacra dobjon egy ilyen szert.
Eddig azonban nyilvánvalóan nem lehet várni. Thomas Geisbert, a Texasi Egyetem immunológus professzora a Frankfurter Allgemeine Zeitungban mindenesetre nagyon is reményt keltőnek nevezte a ZMapp eddigi eredményeit. Ezért a szert "jó kiindulási alapnak" nevezte a további kezelések során.
A ZMapp ugyan valóban derűlátásra adhat okot az Ebolában megbetegedettek számára, de igen korai lenne még örömtüzeket gyújtani. Egyelőre még az sem tisztázott, hogy milyen mellékhatásai lehetnek. Öt éve egy nőt oltottak be egy hasonló készítménnyel a hamburgi klinikán. Bár nem ismert, hogy a szer bármi mellékhatással járt volna, nem éppen apró szépséghiba, hogy nem bizonyosodott be: a nő valóban Ebolával fertőződött-e meg.
Másrészt korai lenne még kijelenteni azt, hogy a készítmény biztos gyógyulást hoz. Az eddigi tapasztalatok ugyanis nem egyöntetűen pozitívak. Az Egyesült Államokban egy orvost és egy ápolónőt kezeltek vele, s úgy tűnik, a szer az ő esetükben valóban hatékony volt. Ám ZMappal próbáltak gyógyítani egy spanyol misszionáriust, Miguel Parajest, aki öt nappal ezelőtt repült haza Libériából Madridba.
Rajta azonban nem segített a készítmény: kedden halt meg a III. Károlyról elnevezett madridi kórházban. A 75 éves Parajes egy civil szervezet megbízásából próbált segíteni a rászorulókon a nyugat-afrikai országban. Lépett az Ebola ügyében az Egészségügyi Világszervezet is.
A WHO közleményben erősítette meg, támogatja, hogy még kísérleti fázisban lévő gyógyszereket vessenek be a halálos vírussal szemben. A WHO azért is került lépéskényszerbe, mert a halálos áldozatok száma már ezer fölötti, s majdnem 1900 személy kapta el a kórt.
Hans-Dieter Klenk, a Marburgi Egyetem virológus professzora a FAZ-nak elmondta, hogy a járvány terjedése az orvostársadalmat is komoly kihívás elé állította. Kifejtette, korábban azt hitték, hogy a hagyományos gyógymódokkal is képesek elejét venni a további megbetegedéseknek.
Ám a nyugat-afrikai járvány olyan gyorsan terjed, hogy új lehetőségeket kell találni. Ám etikai kérdéseket is felvet az, hogy a kísérleti stádiumban lévő szereket is engedélyezzék az Ebola ellen, hiszen ezekkel a készítményekkel eddig csak majmokon kísérleteztek, emberen soha.
A hazai járványügyi szakemberek annak ellenére felkészültek minden lehetőségre, hogy minimális az esélye annak, hogy a betegséget behurcolják az országba - mondták el tegnap az ÁNTSZ sajtótájékoztatóján. Magyarországon az eltérő higiéniás és kulturális szokások miatt minimális az ebola terjedési lehetősége, a vírus sérülékeny, könnyen elpusztul egy kézmosással.
Mindezek mellett Magyarország kapcsolatban állnak az európai járványügyi központtal, és életbe léptek a megfelelő megelőzési mechanizmusok is. Ha mégis érkezne az országba ebolás beteg, akkor tudják garantálni a betegség azonosítását és izolálását. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér felkészült az esetleges Ebola-gyanús esetek fogadására.
A trópusi betegségekben szenvedőket egyébként a Szent László Kórházban kezelik. Itt van elkülönítő szoba és olyan labor is rendelkezésre áll, ahol 24 óra alatt ki lehet mutatni a vírust. A magyar külügyminisztérium szerint vannak magyarok a járvány sújtotta nyugat-afrikai országokban, de ők nem akarnak haza jönni.
„A legveszélyeztetettebb országokban - Sierra Leone, Libéria, Guinea - egyetlen magyar állampolgárról tudunk, de ő nem jelezte azt, hogy haza szeretne térni. Nigériában 50 magyar van, ők házasságban élnek, vagy kint dolgoznak, ott sem jelezte senki, hogy haza szeretne térni – mondta Nagy Anna külügyi szóvivő. A külügyminisztérium a következő napokban utazásra nem ajánlott országok közé sorolja Sierra Leonét, Libériát és Guineát, Nigéria egyelőre még nem kerül be ebbe a körbe.