Lapunk 2014. július 10-i számának 11. oldalán "Mutyigyanús beruházás Dunakeszin" címmel megjelent írásunkban beszámoltunk a Dunakeszi Barátság úti lakótelepén épülő, ötemeletes, 114 lakásos ingatlan építésének körülményeiről, a szomszédos társasház lakóinak felháborodásáról: mint megírtuk, a lakók úgy vélik, hogy a szomszédban épülő lakóingatlan miatt romlik a dunai panorámájuk, ezáltal lakásaik értéke is csökken, ráadásul az állandó fúrás-faragás is nagyon zavarja őket.
A lakók ügyvédet fogadtak, aki többoldalas - azóta több szakhatóságnak és Dunakeszi jegyzőjének is megküldött - beadványban foglalta össze az építkezéssel kapcsolatban vélelmezett szabálytalanságokat.
A dokumentumra hivatkozva lapunk is beszámolt többek között arról, hogy "a beruházás sem papíron, sem pedig a valóságban nem felel meg a vonatkozó jogszabályoknak", "a szintterületi mutató és az építménymagasság sem felel meg a vonatkozó jogszabályoknak", valamint "az épület alapterülete is lényegesen eltér a szabályozási tervtől".
A Duna Garden Dunakeszi Lakópark Kft. szerint mindezek valótlan állítások, ahogy a csalás és okirat-hamisítás vádja sem állja meg a helyét. A Társaság felhívja a figyelmet arra, hogy a szóban forgó ingatlanra kiadott építési engedéllyel kapcsolatban - amely 2008. június 13-án emelkedett jogerőre - az építési engedélyezési eljárás során az elsőfokú építési hatóság az akkor hatályos jogszabályoknak megfelelően járt el, a szakhatóságok által meghatározottakat figyelembe vették és az engedélybe beépítették.
"Az engedélyezés időpontjában érvényes Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) lehetőséget biztosított arra, hogy a területre 114 lakásos társasház építhető legyen." Bár a HÉSZ szabályai valóban módosultak az elmúlt években - és a vs.hu információi szerint Molnár György, a település jegyzője is elismeri, hogy a jelenlegi szabályozás mellett nem épülhetne ekkora társasház - a módosulás azonban a jogerős építési engedélyeket nem érinti.
Mindemellett leszögezik, hogy az építési engedélyt a hatóság nem meghosszabbította, hanem a határozatát kijavította, tehát az építésügyi hatóság nem "hamisította" az engedélyt, a kivitelező 2015. június 13-ig jogerős építési engedéllyel rendelkezik.
Az építési engedéllyel kapcsolatban lapunk is beszámolt arról, hogy az okirat-hamisítás vádja alaptannak bizonyult: július 10-i cikkünkben írtunk arról is, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal állásfoglalása szerint a 2008-ban kiadott építési engedély jelenleg is érvényes, annak "a jogszabályban meghatározott érvényességi idejét nem befolyásolja, hogy a döntésben eredetileg tévesen szerepelt az engedély érvényességének időtartama".
Korábbi állításunk szerint a 2008-ban megkezdett építkezés a vállalkozó csődje miatt állt le, ezzel szemben a a Társaság leszögezi: "a kivitelező az ingatlanpiaci válság miatt, a lakások miatti kereslet visszaesése miatt szüneteltette az építkezést, azt nem az építési hatóság állította le. A Dunapanoráma-Ház 2007. Építőipari és Kereskedelmi Kft. soha nem állt csődeljárás, felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt".
A jelenlegi tulajdonos, a Funcake Kft. az ingatlan tulajdonjogát korlátozásmentesen megszerezhette, hiszen a jogi személyek tulajdonszerzése nem esik korlátozás alá (kivéve: termőföld), a tulajdonszerzés nem függ a jogi személy tevékenységi körétől.
Korábban megemlítettük, hogy a Funcake Kft. főtevékenysége szerint "élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem", ám az ingatlan tulajdonszerzés esetében ennek nincs jelentősége, mindemellett a cég tevékenységi körei között szerepel többek között a "saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése, egyéb speciális szaképítés" is.
Cikkünkben megemlítettük, hogy a szomszédban lakók szerint többször is előfordult, hogy az építkezésen dolgozó munkások közül többen is a szükséges biztonsági felszerelés nélkül dolgoznak, az ingatlan alapját az árvíz, belvíz esővíz áztatta, így kérdéses annak stabilitása, ezáltal a jövőbeni lakók biztonsága. A Társaság szerint "a szomszédos lakók közül egyesek már a társasház jelenlétét sem tolerálják, ezért véleményünk szerint az építkezés kapcsán reakcióik nyilvánvalóan eltúlzottak".
A Duna Garden Dunakeszi Lakópart Kft. a munkavédelmi, a környezetvédelmi, építésügyi és egyéb jogszabályi előírásokat betartva folytatja az építkezést, ahol fokozottan ügyelnek arra, hogy a munkások a munkavédelmi előírásokat betartva dolgozzanak, valamint figyelemmel vannak az építkezés környezetében élőkre: a munkálatokat a lehető legkisebb zaj- és porkibocsájtással valósítják meg.
Az árvízvédelemmel kapcsolatban a Társaság leszögezi: a társasház területét soha nem öntötte el árvíz. "A Társasház ingatlana nem esik bele a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Tervről szóló 2005. évi LXIV. törvény által meghatározott nagyvízi mederbe, közismerten nevezve árterületbe, így a területre jogszerűen kiadható volt az építési engedély", az építkezés újbóli megkezdése előtt pedig szakértők ellenőrizték az alap állapotát, a talaj szerkezetét. Az előzetes ellenőrzések eredményei szerint a társasház alapja biztonságos, nem süllyed.
Ez úton is elnézést kérünk a Duna Garden Dunakeszi Lakópark Kft.-től, ha tevékenységével kapcsolatban valótlan tényeknek adtunk hangot, ezáltal való tényeket hamis színben tüntettünk fel.