Románia;elnökválasztás;Kelemen Hunor;

Kelemen Hunor (jobbról) Pásztor István vajdasági magyar vezetővel - Fotó: Népszava, K2-Press

- Két magyar is indul a román elnökségért

Az RMDSZ már korábban megnevezte államfőjelöltjét a novemberi elnökválasztásra, hétfőn a Tőkés László védnökségével működő Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) is bejelentette, megméretteti saját jelöltjét.

Tőkésék Szilágyi Zsoltot, a párt alelnökét indítják, azzal indokolva, hogy „a párt választmánya úgy értékelte, hogy a közelgő választási kampányban is meg kell jeleníteni azokat az értékeket, amelyek képviseletére a párt megalakult”, azaz az autonómia törekvéseket, amelyet a néppártiak szerint az RMDSZ nem képvisel kellőképpen.  Toró T. Tibor pártelnök úgy nyilatkozott, „nem látja”, ki képviselné a kampányban a magyarság számára fontos témákat, ha az EMNP nem vesz részt saját jelölttel a versenyben.

A jelöltek indulásához azonban 200 ezer támogató aláírás szükséges, ezek összegyűjtése nem lesz egyszerű feladat a néppárt számára. Az RMDSZ, amelynek Kelemen Hunor szövetségi elnök az államfőjelöltje, a napokban megkezdte az aláírásgyűjtést. A magyar érdekvédelmi szervezet 1996 óta minden elnökválasztáson indított saját jelöltet, a második fordulóban pedig valamelyik román jelöltet támogatta, ugyanis a 6 százalékos magyar kisebbségi közösség képviselőjének a második fordulós részvétel is elérhetetlen. A kampányban való részvétel célja nem is Románia első számú vezető tisztségének elnyerése, hanem a szövetség alkupozícióinak erősítése.  Kovács Péter főtitkár, az RMDSZ kampányfőnöke az aláírásgyűjtések megkezdését bejelentő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: ,,Ebben a kampányban is meg kell mutatnunk, hogy erős közösség vagyunk, s minket nem lehet megkerülni, ha az ország jövőjéről döntenek”.

A választás vélhetően, a jelenlegi erőviszonyok szerint Victor Ponta kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje, és a Traian Basescu volt pártja, a PDL és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) fúziójából létrejött Keresztény-Liberális Szövetség jelöltje, Klaus Johannis között dől majd el.  

Johannis, Nagyszeben német nemzetiségű polgármestere jelöltként való hivatalos megnevezése után azonnal azt nyilatkozta, hogy nem ért egyet az etnikai alapú régiósítással és az egységes román nemzetállam híve.  „Nem vezet eredményre, ha a közigazgatási régiók határai egybeesnek az etnikai határokkal. Az egységes román nemzetálla híve vagyok. Nem hiszek az etnikai alapú régiósításban” – jelentette ki újságírói kérdésre válaszolva.  

A német nemzetiségű liberális politikus álláspontja nem újdonság. Egy korábbi interjúban is arról beszélt, hogy a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód területén mindig lehet javítani, de korrektnek kell lenni a román állammal szemben, és el kell ismerni, hogy Románia pozitív modell Európában abban, ahogyan bánik nemzeti kisebbségeivel.

Az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság kormánya a Genfi Egyezmény megszegésével vádolja Kijevet.