Barack Obama televíziós beszédében támogatásáról biztosította a hétfőn az államfő által miniszterelnöknek kinevezett Haidar Al-Abadit. Az amerikai elnök kinevezését „sokat ígérő” döntésnek nevezte. Mint mondta, a következő feladat az lesz, hogy a többi népcsoportot is magában foglaló kabinet alakuljon. Tudja azonban, hogy nehéz napok előtt áll az ország.
Nuri Al-Maliki azonban alkotmányellenesnek nevezte az elnök lépését, s ismételten kijelentette, nem hajlandó lemondani. Mind Al.Abadi, mind Al-Maliki síita, s egy blokkhoz pártszövetséghez tartoznak. A blokk tagjainak többsége az új kormányfő kinevezése mellett foglalt állást, de a magát kormányfőnek tekintő Al-Maliki továbbra is jelentos hatalommal rendelkezik.
Az Egyesült Államok szakértői csoportot küld Irakba azzal a feladattal, hogy segítsenek a bajba jutottaknak, ellássák őket vízzel, élelmiszerrel. A helyi hatóságokkal együttműködve végzik munkájukat. Bár az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az elmúlt napokban humanitárius segélyt nyújtott, élelmiszert és vizesflakonokat dobott le a Szindzsár.hegység felett, ahová körülbelül 200 ezer ember menekült, túlnyomórészt ezidek, továbbra is válságos a helyzet a térségben. Az ENSZ munkatársa, Samuel Oakford a Twitteren azt közölte, hogy a menekültek fele 15 év alatti. Közülük legalább ötvenen vesztették életüket.
Barack Obama elnök csütörtökön jelentette be, hogy amerikai gépek az észak-iraki térségben előrenyomuló Iszlám Állam állásait bombázzák. A légiakció eredményeként a kurd pesmerga harcosok visszafoglaltak két települést. A kurd média közlése szerint Mahmur városába folyamatosan térnek vissza az emberek. Szintén a kurdok több ezidet helyeztek biztonságba.
A szíriai emberi jogi megfigyelő központ szerint a hétfőt megelőző öt napban a dzsihadista Iszlám Állam fegyveresei két embert keresztre feszítettek, 23 másikat kivégeztek.
Washington hétfőn bejelentette, fegyverrel segítik az Iszlám Állam ellen harcoló kurdokat. A berlini kormány ezzel szemben azt közölte, nem tervez hasonlóm lépést. Laurent Fabius francia külügyminiszter ezzel szemben úgy vélte, „európai szintre” kell helyezni a fegyverszállítás ügyét. Szerinte az EU-nak nagyobb aktivitást kellene mutatnia a kérdésben. Hozzátette, üdvös lenne, ha rendkívüli külügyminiszteri találkozót hívnának össze az ügyben.