Napokon belül leállhat a kéményseprési szolgáltatás Szolnok megyében és az ország más részein is. A kormányzat ugyanis a rezsicsökkentés égisze alatt csődhelyzetbe juttatta a kéménysepréssel foglalkozó magánvállalkozások többségét - nyilatkozta lapunknak Vidra Zoltán.
A Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének elnöke elmondta: az általa vezetett szolnoki Fűtéstechnikai Kft., amely eddig a megyében a kéményseprési szolgáltatást végezte, már végelszámolás alatt áll. Így a tevékenységét rövidesen, legfeljebb két hét múlva befejezi. Ezt követően a megyei katasztrófavédelmi hatóságnak kell majd egy kényszer szolgáltatót kijelölnie.
Azt azonban nem tudni, hogy melyik cég lesz az, amely átveszi ezt a közfeladatot, illetve lesz-e egyáltalán utód. A kéményseprési szolgáltatást ugyanis a kormányzat a rezsicsökkentéssel, vagyis a díjak erőszakos lefaragásával erősen veszteséges tevékenységgé tette. Így Jász-Nagykun-Szolnok mellett a legtöbb megyében, köztük Hajdú-Bihar, Heves, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest és Somogy megyében csak vergődnek a szolgáltatók. Emiatt már a közeljövőben csaknem ezer település maradhat majd ellátatlanul. Arról nem is beszélve, hogy több száz dolgozó válik munkanélkülivé, akiknek a családja jövedelem nélkül marad - tette hozzá az elnök.
A helyzet azokban a megyékben - például Bács-Kiskun, vagy Békés megyében - sem rózsás, ahol polgármesteri hivatalok tulajdonában lévő cégek végzik a fűtéstechnikai ellenőrzéseket, karbantartásokat - tette hozzá a szakember. A kormány által ráfizetésessé tett önkormányzati társaságok összevonásokkal, átszervezésekkel, helyhatósági támogatásokkal tudják csak átvészelni a jelenlegi helyzetet. Hosszabb távon azonban ezeknek a vállalkozásoknak a működése sem megoldott.
Számos megyében csupán egy ilyen szolgáltató működik, de ott sem jobb a helyzet, ahol a piacon több - jobbára két három - társaság van jelen. Miután a vállalkozások ugyanazokkal a számukra megoldhatatlan nehézségekkel küzdenek - jegyezte meg az elnök.
A kormányzat tudatosan teszi tönkre a kéménysepréssel foglalkozó vállalkozásokat. Miközben szavakban a hazai kis és közepes vállalkozások támogatását hirdeti az Orbán-kabinet - véli Vidra Zoltán.
Emlékezetes: a kéményseprési cégek akkor kerültek kilátástalan helyzetbe, amikor a kormány 2013 májusában döntést hozott a kéményseprés rezsióradíjának a felére csökkentéséről. Vagyis a rezsi óradíjakat a korábbi négy ezer forintról kétezer forintra vágta vissza. Ez megoldhatatlan helyzetbe hozta a kéményseprő vállalkozásokat. Ezek a mintegy 60 százalékban magán tulajdonú és hozzávetőleg 40 százalékban helyhatósági kézben lévő vállalkozások ugyanis is csupán 5-10 százalékos haszonkulccsal dolgoztak, így az 50 százalékos bevételcsökkentés garantáltan padlóra küldte a legtöbb vállalkozást.
Függetlenül attól, hogy a tulajdonosa az önkormányzat, vagy magánszemély. Azóta az ilyen közszolgáltatást ellátó vállalkozások folyamatosan kompenzációra szorulnak. A magántársaságok azonban nem remélhetnek pénzügyi segítséget sem a helyhatóságoktól, sem a kormánytól. Míg az önkormányzati társaságok életben tartására még van esély - állítják szakértők. Ezeknek a szolgáltatóknak a kiadásaik 80 százalékát egyébként a bérek és azok járulékai teszik ki.
Vidra Zoltán úgy véli: a végső csapást az mérte a kéményseprőkre, hogy a kormány egy áprilisban meghozott rendelettel a korábbi évi kettőről egyre csökkentette a vegyes tüzelésű fűtési rendszerek kötelező ellenőrzésének a számát. Ezzel ugyanis szinte ismét megfelezte a vállalkozások bevételszerzési lehetőségét, miután a vidéken élők jelentős hányada ma is vegyes tüzelésű fűtési rendszereket működtet. A szakmai szövetség vezetője hozzátette: a Fidesz-kabinet hozzáállását jól jellemzi, hogy a kormányzat képviselői eddig egyetlen alkalommal sem voltak hajlandóak szakmai egyeztetést folytatni az érintettekkel.
A kéményseprő cégek felszámolása jelentős gondokat idézhet elő az érintett településeken. Az ilyen vállalkozások ugyanis nem csak a kémények tisztításával foglalkoznak. A tüzeléstechnikai cégek végzik például a gázkészülések és a fűtő berendezések rendszeres ellenőrzését, nyilvántartását, az új illetve felújított, átalakított berendezések üzembe állításának az engedélyezését, illetve a nyílászárók és a szellőztető rendszerek felülvizsgálatát. Tevékenységükkel pedig nem csak a fűtés és a légcsere hatékonyságát javítják, hanem egyebek mellett a szén-monoxid mérgezéses a baleseteket is megelőzik. Emiatt a kéményseprési szolgáltatás fenntartása nem csak műszaki, illetve gazdasági kérdés - állítják a szakemberek.
Többen úgy látják: jelenleg a kéményseprési ágazatban is a piac Fidesz által ellenőrzött erőszakos újraosztása történik meg. A csődbe kergetett cégek helyét a hamarosan kormány közeli vállalkozások veszik majd át, amelyek azonban már kapnak kormányzati, vagy önkormányzati támogatást a közpénzekből a működésükhöz, vagy emelt tarifával dolgozhatnak. Így azok már jövedelmező vállalkozások lesznek.