Reflex;MSZP;Fidesz;Budapest;ellenzék;önkormányzati választások;

Kunhalmi Ágnes elégedetten nyilatkozott a létrejött megállapodásokról FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Felszállt a füst

Falus Ferenc közös főpolgármester-jelöltségére és a három baloldali párti koordinált budapesti indulására is igent mondott az MSZP fővárosi küldöttértekezlete. A megállapodás-tervezet 88 százalékos támogatást kapott, ám bizonyos helyeken változtattak. Forrásaink szerint a XIII. kerületben, illetve Zuglóban a javasoltnál kevesebb egyéni jelöltet indíthat októberben az Együt-PM és a DK. Kőbányán, Óbudán, valamint az V. kerületben tovább folyik az alku, de mert még nem tudni, sikerrel járnak-e a helyi MSZP-sek, a három kerület küldöttei nemet mondtak a baloldali együttműködésre. 

Nézze meg a küldöttgyűlés előtt és után készült képeinket! Fotó: Tóth Gergő, Népszava.

Reális kompromisszum született - mondta lapunknak az egyik vezető szocialista politikus. Szerinte jobb lett volna, ha közösen indulnak a baloldali pártok Budapesten, de így is megvan az esélye annak, hogy sikerül leváltani a Fideszt. A budapesti MSZP legfőbb döntéshozó testülete pénteken elfogadta azt a hétfőn bejelentett ellenzéki megállapodás-tervezet, amelynek értelmében az őszi fővárosi önkormányzati választáson koordináltan indítják jelöltjeiket a Demokratikus Koalícióval (DK) és az Együtt-PM-mel, Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos személyében pedig közös főpolgármester-jelöltet állítanak. Kunhalmi Ágnes szerint "nagyon nehéz, de bölcs és felelős döntést hozott" a testület. A szocialisták budapesti elnöke a szavazás után azt mondta, azok közül is sokan elfogadták a tervezetet, akik korábban nem értettek egyet vele.

Horváth Csaba, a párt korábbi főpolgármester-jelöltje is igent mondott a megállapodásra - tette hozzá Kunhalmi. Kijelentette: minden kerületben jó jelöltjeik vannak, erős, közös kampánnyal pedig el lehet indítani Budapestet a változás útján. 2018 sikeréhez ezen az őszön át vezet az út - fogalmazott. A közös főpolgármester-jelöltről Kunhalmi lapunknak kijelentette, a többpárti támogatás lehetővé teszi, hogy érdemi versenybe kezdjenek Budapesten a városvezetői posztért, egy új, jobb, együttműködő és fejlődő főváros megteremtéséért. A politikus szerint a fővárosban és az országban is nagy szükség van a higgadt, megfontolt, határozott gondolkodásra, a biztos kezű vezetésre. Ma többen akarnak változást Budapesten, mint ahányan nem, többen szavaznak a baloldalra, mint ahányan nem. A következő hetek közös feladata, hogy ebből a látható többségből cselekvő többséget formáljanak a baloldali pártok - tette hozzá.

A megállapodásra a küldöttek 88 százaléka mondott igent, az MSZP kompenzációs listáját a jelenlévők 96 százaléka szavazta meg. A listát Horváth Csaba vezeti, aki a II. kerületeben az MSZP színeiben verseng majd a polgármesteri posztért. Bár ebben a kerületben nincs esélye a baloldalnak, a jelöltség a feltétele annak, hogy a politikus bekerülhessen a fővárosi közgyűlésbe. Horváth Csaba azt mondta, olyan döntés született, amely "nem a legjobb, de az egyetlen elérhető kompromisszum" volt. Szerinte a teljes együttműködés helyett egy kevésbé erős koordinált együttműködés jött létre, amely lehetőséget teremt a baloldali ellenzéknek arra, hogy egy jobb lehetőséget mutasson meg "Orbán Viktor és Tarlós István világával szemben". Megismételte, amit csütörtökön Facebook-oldalán már megírt: minden segítséget megad Falus Ferencnek, aki reményei szerint "az a kovász lesz, aki összeköti a baloldali pártokat".

A küldöttértekezleten elfogadott csomag értesülésünk szerint nem egészen azt tartalmazza, amit hétfőn az Együtt-PM, illetve a DK a szocialisták elé terjesztett. A XIII. kerületben például az Együtt-PM és a DK is három-három egyéni önkormányzati körzetben akart képviselőjelöltet indítani, végül csak két-két helyet kaptak. Kőbányán és Óbudán is a helyi MSZP-sek kívánsága szerint alakították át a megállapodást, bár lapunk úgy tudja, még nem biztos, hogy ezeket a változtatásokat elfogadják a partnerek. Zuglóban viszont, ahol Karácsony Gergely, a PM társelnöke lesz a baloldal közös polgármester-jelöltje, állítólag sikerült megállapodni abban, hogy 12 egyéni körzetben az MSZP állíthat jelölteket, akikkel szemben a felek nem indítanak másokat. Szocialista politikusok szerint a baloldali pártoknak már nincs igazi mozgástere, a megállapodást ugyanis nem lehet újratárgyalni, mert bő két hét múlva kezdődik a kampány, több helyen már a jövő héten elkezdik fényképezni a jelölteket. A polgármester-jelöltek azonban egyetlen kerületben sem változtak, így az MSZP hat, a DK és az Együtt-PM öt-öt kerületben indít úgy jelöltet, hogy velük szemben a partnerek nem állítanak ellenfelet.

Steiner Pál volt országgyűlési képviselő, az V. kerület szocialista polgármester-jelöltje forrásaink szerint nem szavazta meg a megállapodást. Az ugyanis szerinte nem tenné lehetővé, hogy az MSZP-sek bekerüljenek a helyi képviselő-testületbe. Lapunk úgy tudja, hogy Steiner már egyeztetett Juhász Péterrel, az Együtt társelnökével arról, hogy a Belvárosban legyen teljes ellenzéki összefogás, azaz közösen induljanak az ellenzéki pártok. Ha ezt elfogadják, Steiner kész visszalépni Juhász javára. Szocialista körből úgy értesültünk, hogy a jövő héten megszülethet az V. kerületi egyezség. Steiner a napokban lapunknak többször elmondta, a koordinált indulás nem szolgálja a budapestiek érdekeit, ugyanis azt üzeni, az ellenzéki pártok eleve lemondanak 7-8 kerületről, így ott nem is érdemes elmenni szavazni a baloldali választópolgároknak. Ehelyett a szavazatmaximalizálásra kellene törekedni. Kijelentette, hogy a baloldal a "Fidesz kottájából játszik", ahelyett, hogy megfelelő politikai választ adna és kilépne a számukra kijelölt a rendszerből.

                                          Csak közösen módosíthatják

A helyi jelöltek kiválasztásában az MSZP alapszabálya szerint a helyi szervezet illetékes, a küldöttértekezlet csak a főpolgármester-jelöltről és a fővárosi listáról határozhat, minden más döntése ajánlás és ezt a megállapodást aláíró többi párt is tudja - fogalmazott az egyik vezető MSZP-s. Kunhalmi Ágnes szerint is lehetőséget ad arra a pénteken elfogadott határozat, hogy a felek egyetértésével lehessen még részletkérdésekről egyeztetni. Ez fontos is, mondta lapunknak, hiszen nem a budapesti pártközpontban kell dönteni arról, hogy egy-egy kerületben hogyan érdemes a helyi önkormányzás jövőjét öt évre meghatározó ügyekben megállapodni. Elmondta, hogy a kerületi pártvezetők hétfő óta egyeztettek az Együtt-PM és a DK helyi vezetőivel is, de elsősorban saját pártjukban folyt az alku a 23 kerületről, illetve a 293 képviselői helyről, így a megállapodásban fontos szerepet játszott a közösségi szolidaritás. A politikus szerint bár a megállapodás érdekében mindenkinek engednie kellett, de mert a felek meg akartak állapodni, ezért a legnehezebb percekben is tudták, hogy lesz egyezség. Hozzátette, az ellenzéki megállapodáson mostantól kizárólag közösen módosíthatnak a felek.

Légicsapást hajtott végre az amerikai légierő Irak északi részén a radikális dzsihadisták ellen, azt követően hogy Barack Obama erre felhatalmazást adott. Két amerikai F/A-18-as harci gép lézervezetésű bombákkal kilőtte az Iszlám Állam (IS) tüzérségi egységét, amely az Irbilt védő kurd hadsereg állásait támadta.