Az Európai Bizottságnak 400 millió eurós (125 milliárd forint) alap áll rendelkezésére ahhoz, hogy kártalanítsa az uniós tagállamok mezőgazdasági termelőit az orosz élelmiszer-embargó miatt - miatt közölte az EU kereskedelmi biztosa pénteki belga médiajelentések szerint. Az elosztás módjáról, hogy melyik ország termelői mennyi kártalanítására számíthatnak, még nem tudni.
Alig 1500 tonna alma indult volna Oroszországba, de ebből egyenlőre nem lesz semmi. Hasonló sorsra jutott a szintén oda szánt zöldség, gyümölcs, baromfi, sertés és marhahús, tej és tejtermék. Moszkva ugyanis az Európai Unió szankcióira válaszolva embergót hirdetett a közösség országainak, valamint az Egyesült Államok és Ausztrália élelmiszereire és élelmiszeripari termékeire.
Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke pénteken a Népszavának Isztambulból az almakonferencia bezárása után azt nyilatkozta, hogy a magyar zöldség- és gyümölcs kivitel 5 százaléka irányult Oroszországba, és most ennek a mennyiségnek kell új piacot keresni. A baj csak az, hogy míg korábban csak a lengyel termékekre mondott nemet Moszkva, mára az összes uniós ország fekete listára került. A szövetség elnöke megjegyezte, egyelőre nem tudni meddig tart a behozatali stop, de a piacot alaposan átrendezi ez a lépés. Az uniós agrár szakemberek a török városban azt javasolták az Európai Bizottságnak (EB), hogy azonnal be kell indítani egy promóciós akciót, meg kell vizsgálni milyen támogatással lehet új piacokon megjelenni az uniós termelők áruival. A magyar zöldség-gyümölcs termelőket érzékenyen érinti az orosz behozatali stop, hiszen éppen az Oroszországba irányuló export bővítése volt az egyik fontos cél. Az orosz behozatali tilalom súlyosan érinti a kertészeti ágazat fejlesztési koncepcióját is, amely 100 ezer új munkahely megteremtésével számolt.
Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára lapunknak kifejtette, egyelőre nem lehet pontosan tudni, mire is terjed ki az orosz behozatali tilalom ás mire nem. Meg kell várni, amíg az orosz fél megjelenteti termékcsoportonként a termékjegyzéket. A szakember hozzátette, az Oroszországba irányuló agrárexport 2 százaléka származik Magyarországról. A MOSZ titkára hangsúlyozta, hiába a látszólag csekély export mennyiség, az érintett agrárvállalkozásokat, termelőket, feldolgozókat nagyon is érzékenyen érinti Moszkva ellenakciója. Az azonban már a teljes hazai mezőgazdaságot hozhatja nehéz helyzetbe, hogy az orosz tiltás miatt az unióban felhalmozódó sertés és marha hús, baromfi, tej, tejtermék, zöldség-gyümölcs, élelmiszeripari készítmény készletek most az uniós belső piacra zúdulnak. Különösen a friss élelmiszerek okoznak gondot, hiszen azok jelentős részét nem lehet sokáig tárolni. Minden uniós termelő, kereskedő igyekszik majd akár áron alul is megszabadulni akár az élő állattól, tejtől, friss gyümölcstől.
A Népszava információi szerint az élő sertés ára kilónként máris 20 forinttal csökkent az átlagosan 415 forinthoz képest. Mindez piaci zavarokat, dömping árakat jelenthet, s az így okozott közvetett veszteség a többszöröse lehet a behozatali tilalom miatt kiesett bevételnek - figyelmeztetett Tóth István. A fogyasztók rövidtávon jól járnak a nyomot árakkal, de ez később visszaüthet, ha sok termelő csődbe megy, vagy az alacsony felvásárlási árak miatt a gazdák felhagynak bizonyos növények termesztésével, vagy az állattartással.
A szakemberek attól tartanak, hogy ha rendeződik is a kapcsolat Brüsszel és Moszkva között, akkor is kétséges, hogy az orosz exportban érdekelt cégek vissza tudnak-e térni az orosz piacra és ha igen. milyen mértékben. Az embargó hírére azonnal reagáltak például a brazilok, akik már korábban is sok fejtörést okoztak az európai baromfisoknak. A dél-amerikai ország éghajlata miatt nincs szükség fűtésre, a munkaerő is olcsóbb, így még a szállítással együtt is versenyképes áron kínálják a csirkéjüket. A nyomukban már ott nyomul Argentína és Chile is. A tejtermékek piacán Új-Zéland állíthatja a most kitiltott versenytársakat. Roppant nehéz feladat lesz visszaszerezni akár csak az orosz piac egy részét is - vélte a MOSZ titkára.
Tóth István külön is kiemelte, az uniós szankciókról politikai döntés született, de a számlát egyebek mellett a mezőgazdasági termelők, feldolgozók fizetik. A magyar agrár árutermelőket még az ág is húzza. Az orosz import stop mellett érinti őket - főleg az állattartókat - a birtok méret korlátozása, az uniós közvetlen területalapú támogatásának az 1200 hektár feletti részének elvonása, Ehhez jön még idén szeptember 1-jétől a nitrát mentes területek jelentős bővítése, vagyis a kis, a közepes és a nagy állattartó gazdaságoknak egyebek mellett a trágya elhelyezéssel lesznek gondjai.