Műsormagazin;Oroszország;NATO;Ukrajna;NATO-főtitkár;Anders Fogh Rasmussen;

- Ukrán válság - A NATO-főtitkár üzent Oroszországnak

 Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár felszólította csütörtökön Oroszországot, hogy a kelet-ukrajnai válság további mélyítése helyett inkább a helyzet stabilizálására összpontosítsa erőfeszítéseit.

Az észak-atlanti szövetség főtitkára erről kijevi látogatása alatt beszélt. Felszólította továbbá Moszkvát, hogy "lépjen vissza a szakadék széléről", vonja vissza katonáit az ukrán határtól, és békefenntartás ürügyével ne hatoljon be csapataival Kelet-Ukrajnába.

A NATO-főtitkár kijelentette, hogy a Donyeck megyében - vélhetően rakétatalálat miatt - lezuhant maláj utasszállító repülőgép július 17-i katasztrófáját is az okozta, hogy Oroszország "felelőtlenül" támogatja a kelet-ukrajnai szeparatistákat.
Rasmussen Ukrajna NATO-támogatásáról, az észak-atlanti szervezet és Kijev együttműködésének mélyítéséről folytatott megbeszéléseket Arszenyij Jacenyuk kormányfővel, Pavlo Klimkin külügyminiszterrel és Olekszandr Turcsinovval, a parlament elnökével.

Az ukrán parlament sajtószolgálatának közlése szerint a Turcsinovval folytatott találkozóján a főtitkár kijelentette, hogy a NATO leállítja együttműködését Oroszországgal, és úgy határozott, hogy erősíti Ukrajna támogatását és együttműködését Kijevvel, valamint erősíti a kollektív védelmet valamennyi tagországa biztonságának szavatolása érdekében.
A főtitkár a találkozón leszögezte, hogy a NATO elítéli a Krím félsziget Oroszország általi törvénytelen bekebelezését, és Moszkva minden olyan lépését, amely Ukrajna területi épségének csorbulásához vezetett.

Sajtótájékoztatóján Rasmussen kifejtette, hogy Oroszország az utóbbi időben ellenségként tekint a NATO-ra. Szavai szerint az orosz politikai vezetők nyilatkozatai, a Moszkva által elfogadott dokumentumok mind erről tanúskodnak. "A hidegháború lezárulása óta eltelt több mint 20 évben az észak-atlanti szövetség rengeteg erőfeszítést tett azért, hogy konstruktív kapcsolatokat alakítson ki Oroszországgal" - fűzte hozzá a főtitkár.

A NATO sajtószolgálata szerint a főtitkár azért érkezett az ukrán fővárosba, hogy az észak-atlanti szövetség támogatásáról biztosítsa Kijevet Ukrajna szuverenitásának és területi épségének megőrzésében.

Az ukrán kormány sajtószolgálatának közleménye szerint Rasmussen és Jacenyuk miniszterelnök a megbeszélésükön megvitatták, miként mélyítheti együttműködését Kijev és a NATO, tekintettel az Ukrajnával szembeni oroszországi agresszióra. Ilyen területként említették meg az ukrán haderőreformot. Szót ejtettek a NATO-Ukrajna Bizottság szeptember elején, a nagy-britanniai NATO-csúcs keretében tartandó tanácskozásának előkészületeiről is.

A megbeszéléseken szó volt továbbá annak szükségességéről, hogy Ukrajna aktívan részt vegyen a katonai szféra fejlesztésére irányuló hosszú távú NATO-programokban, illetve közös hadgyakorlatokon az észak-atlanti szövetséggel.

Elutasította Traian Basescu román államelnök Biró Rozáliának, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kulturális miniszterjelöltjének a kinevezését.